Ranking odżywek przedtreningowych
Polecam
- Fitness Authority
Xtreme Napalm Igniter Shot 120ml - Activlab
Black Wolf 300g - Trec
Boogieman 300g - Sport Definition
Pump Kick 450g - Zestaw
Treningowa Moc - BioTech USA
Black Blood NOX+ 330g - OstroVit
Pump 300g - Fitness Authority
Xtreme Napalm Igniter Shot 24x120ml - Trec
Nitrobolon 600g - Sport Definition
Pump Kick Box 12x80ml
Stosuję
- Fitness Authority
Xtreme Napalm Igniter Shot 120ml - Zestaw
Treningowa Moc - BioTech USA
Black Blood NOX+ 330g - OstroVit
Pump 300g - Trec
Boogieman + Shaker Yellow 300g + 700ml GRATIS - Fitness Authority
Xtreme Napalm Igniter Shot 24x120ml - 7Nutrition
Bomb 80ml - Fitness Authority
Xtreme Napalm Igniter Shot 120ml - Fitness Authority
Xtreme Napalm Igniter Juice Shot 120ml - Olimp
R-weiler 480g
Przetestuję
Odżywki przedtreningowe — ranking
Wśród suplementów stosowanych przez ćwiczących na siłowni największą popularność zyskały preparaty przedtreningowe. Prawie każdy trenujący chce skorzystać z obietnicy zwiększonej wydajności, siły, wytrzymałości i lepszych wyników. Jeśli szukasz sposobów na zwiększenie energii, zmniejszenie zmęczenia i osiągnięcie wymarzonej sylwetki, rozważ przyjmowanie tego suplementu przedtreningowego. W dokonaniu właściwego wyboru pomoże Ci ranking odżywek przedtreningowych. Sprawdź, która przedtreningówka będzie dla Ciebie najlepszym wyborem.
Odżywki przedtreningowe — czym są?
Odżywki przedtreningowe – często skracane do po prostu „przedtreningówek” – to połączenie skutecznych składników, które pomogą Twojemu organizmowi w jak najlepszym funkcjonowaniu podczas aktywności fizycznej. Składniki większości suplementów przedtreningowych zapewniają organizmowi paliwo, energię i wytrzymałość – wszystko, co jest potrzebne do cięższego i dłuższego treningu na siłowni i w terenie.
W składzie odżywek przedtreningowych znajdują się zazwyczaj aminokwasy (np. BCAA), kreatyna, witaminy (głównie z grupy B), minerały, czy ekstrakty roślinne, które wspierają organizm. Odżywka przedtreningowa nie musi zawierać stymulantów w postaci kofeiny, yerba mate, czy guarany, choć oczywiście i te substancje mogą znaleźć się w jej składzie [1]. Dobra przedtreningówka powinna móc nakręcić organizm do większego wysiłku, pobudzając lub wydłużając czas aktywności fizycznej.
Odżywki przedtreningowe występują w różnych formach: proszku, kapsułek, tabletek, a także tzw. szotów. Dzięki temu firmy produkujące ten rodzaj suplementów są w stanie zaoferować swoim klientom produkty, które najlepiej spełnią ich oczekiwania.
Jak wybrać najlepsze odżywki przedtreningowe?
Wyboru idealnej dla siebie przedtreningówki powinieneś dokonać, sugerując się przede wszystkim efektem, który chcesz osiągnąć. Jeśli ćwiczysz siłowo, wówczas Twoim celem jest zapewnienie mięśniom wytrzymałości i siły do przeprowadzenia dobrej jakości treningu.
W składzie odżywki przedtreningowej możesz spodziewać się kreatyny (zwiększa ilość ATP w mięśniach), beta-alaniny (pomaga zwiększyć wytrzymałość, ogranicza zakwasy i wspiera procesy regeneracyjne), argininy (działa na pompę mięśniową — wspomaga produkcję tlenku azotu, rozszerzając naczynia krwionośne oraz wspiera w walce ze zmęczeniem). Dodawana do suplementów tego typu kofeina ma działanie pobudzające, ponieważ poprawia koncentrację i zapobiega spadkom energii.
Jak działają odżywki przedtreningowe?
Suplementy przedtreningowe dzielą się na dwie kategorie: produkty zawierające stymulanty, takie jak kofeina i produkty ich pozbawione. Przedtreningówki, które w składzie mają np. kofeinę, mogą działać podobnie jak filiżanka mocnej kawy. Z reguły potrzeba około 20-30 minut, aby poczuć zwiększenie energii i koncentracji.
Zawarte w przedtreningówkach składniki zwiększają ukrwienie mięśni oraz usprawniają zarówno ich pracę, jak i regenerację. Właściwie dobrany skład pozwala zwiększyć możliwości fizyczne organizmu i maksymalnie wykorzystać każdy trening. To dlatego, że podstawowym zadaniem każdej odżywki przedtreningowej jest dostarczenie organizmowi niezbędnego paliwa dla mięśni.
Wiarygodny ranking odżywek przedtreningowych
Zanim wydasz pieniądze na pierwszy lepszy suplement przedtreningowy i odhaczysz kolejny przeciętny trening, dowiedz się, czym wyróżniają się produkty uznawane za przodujące. To pozwoli Ci wybrać najlepszy dla Ciebie sposób suplementacji. Aby ułatwić Ci zadanie znalezienia odpowiedniej przedtreningówki, skorzystaj z rankingu.
Ranking przedtreningówek opiera się na najpopularniejszych produktach w tej kategorii odżywek dla osób aktywnych. Produkty te ciszą się niesłabnącą popularnością i zaufaniem wynikającym z dobrych składów i wielokrotnie sprawdzonego działania. Dlatego w zestawieniu znalazły się najlepsze przedtreningówki od Trec, Universal oraz kultowy Napalm z FA. Ranking bierze pod ocenę suplementy przedtreningowe w różnych dostępnych formach: proszku, kapsułkach oraz szotach.
Pytania i odpowiedzi na temat odżywek przedtreningowych
Chcesz zapewnić sobie zwiększenie energii, szybkie opanowanie zmęczenia i osiągnięcie najlepszych wyników? Masz w związku z tym pytania, na które chciałbyś znaleźć odpowiedzi, zanim zdecydujesz się na konkretny suplement diety przed treningiem? Poniżej znajdziesz najczęściej zadawane przez użytkowników treningówek pytania wraz z odpowiedziami.
Czy każda przedtreningówka działa tak samo?
Przedtreningówki mogą różnić się działaniem, które wynika bezpośrednio z zawartych w nich składników. Dlatego nie wszystkie produkty tego typu dają ten sam efekt.
W ich składzie mogą znajdować się substancje, które mają pobudzić, uruchomić pompę mięśniową, wspomóc spalanie tłuszczu (efekt termogeniczny) lub wpływać na kształtowanie ogólnych cech treningowych takich jak siła i wytrzymałość.
Jakie są najpopularniejsze składniki przedtreningówek?
Do najpopularniejszych składników przedtreningówek należą [2]:
kofeina, która zapewnia pobudzenie (może występować w formie syntetycznej lub w postaci naturalnej np. guarany),
beta alanina, związek, który zwiększa stężenie karnozyny, białka tworzącego włókna mięśniowe, poza tym podnosi wytrzymałość i obniża zakwaszenie mięśni,
arginina, cytrulina oraz AAKG, które pozwolą uzyskać zjawisko pompy mięśniowej w wyniku podwyższenia poziomu tlenku azotu, a co za tym idzie zwiększenie ukrwienia tkanki mięśniowej,
kreatyna, która wspomaga wzrost siły i rozwój mięśni, dzięki wspomaganiu syntezy białek mięśniowych [3],
aminokwasy, a szczególnie tauryna, która ogranicza procesy katabolizmu w mięśniach, uczestniczy w transporcie kreatyny oraz pełni funkcję ochronną przed stresem oksydacyjnym atakującym komórki,
witaminy i minerały, które wspierają procesy budowy mięśni (szczególnie witaminy z grupy B) oraz wspomagają szybszą regenerację.
Przedtreningówka z kreatyną czy bez?
Wybór pomiędzy przedtreningówką z keratyną czy bez powinien zależeć od dwóch rzeczy: Twojego celu treningowego oraz tego, czy aktualnie jesteś na cyklu kreatynowym lub masz przerwę. Stosowanie kreatyny m.in. w odżywkach przedtreningowych w głównej mierze zależy od Twoich preferencji i zaobserwowanego u siebie typu reakcji na kreatynę.
Dla kogo przedtreningówki na pompę a dla kogo pobudzacze?
Jeśli ćwiczysz sporty siłowe, wybieraj przedtreningówki zawierające składniki wspomagające pompę mięśniową (arginina, cytrulina lub AAKG). Przy sportach indywidualnych oraz drużynowych w pierwszej kolejności sprawdzą się przedtreningówki ze składnikami pobudzającymi (takie jak kofeina i guarana).
Czy każda przedtreningówka daje uczucie mrowienia?
Uczucie mrowienia występuje jedynie po spożyciu produktów, które w swoim składzie zawierają beta alaninę. Mrowienie to kilkuminutowy naturalny efekt jej działania i nie jest czymś niepożądanym [4].
Jak brać przedtreningówkę?
Najlepsze efekty uzyskasz, jeśli zastosujesz przedtreningówkę na około 30 minut przed planowanym treningiem.
Czy trzeba brać przedtreningówkę w dni bez treningu?
Nie ma konieczności stosowania przedtreningówek w dni beztreningowe. Wynika to z faktu, że produkty tego typu mają wpływać na usprawnienie treningu. Po przedtreningówkę z kofeiną możesz sięgać, jeśli potrzebujesz dodatkowego zastrzyku energii.
Czy można brać przedtreningówkę na lepszą koncentrację w pracy?
Przedtreningówki na bazie kofeiny wpływają na lepszą koncentrację i sprawność intelektualną, dlatego świetnie sprawdzają się u osób wykonujących pracę umysłową.
Czy mogą brać przedtreningówkę osoby z nadciśnieniem?
Osoby z nadciśnieniem powinny sprawdzić skład przedtreningówki. Nie poleca się produktów, które zawierają składniki wpływające na podniesienie ciśnienia.
Czy przedtreningówki są bezpieczne?
Przedtreningówki są zasadniczo bezpieczne dla zdrowia. Jednak jak w przypadku każdego suplementu, wszystko zależy od konkretnego organizmu. Szczególnie jeśli chodzi o produkty, które w swoim składzie mają kofeinę i mogą powodować bezsenność, nerwowość.
Kiedy wybierać odżywki przedtreningowe?
Suplementy przedtreningowe to nie magiczne proszki czy kapsułki, które dają supermoce. Korzystanie z nich nie powinno pozwalać na zaniedbywanie diety, odpoczynku i regeneracji. Bez tych ważnych rzeczy nie możesz oczekiwać najlepszych wyników, nawet po przyjęciu przedtreningówki.
Przedtreningówka to świetny wybór, jeśli Twoim celem jest zbudowanie tkanki mięśniowej, a także spalenie tkanki tłuszczowej. Sprawdzi się również u osób, które potrzebują wsparcia motywacyjnego w czasie zwiększonego wysiłku fizycznego, dlatego chętnie są wybierane przez osoby stawiające pierwsze kroki w sportach siłowych i wytrzymałościowych. Suplementy tego typu to dobry sposób na podtrzymanie energii w słabsze dni, gdy potrzebujesz dodatkowej energii. Ich działanie wspomagające koncentrację jest często wykorzystywane przez osoby pracujące umysłowo.
Bibliografia:
[1] Craig Pickering, Jozo Grgic: Caffeine and Exercise: What Next? Sports Med. 2019 Jul;49(7): 1007-1030.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30977054/
[2] Andrew R. Jagim et al: Common Ingredient Profiles of Multi-Ingredient Pre-Workout Supplements. Nutrients. 2019 Feb; 11(2): 254.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6413194/
[3] Richard B Kreider et al: International Society of Sports Nutrition position stand: safety and efficacy of creatine supplementation in exercise, sport, and medicine. J Int Soc Sports Nutr. 2017 Jun 13;14:18.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28615996/
[4] https://jissn.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12970-015-0090-y