Ranking odżywek białkowych
Polecam
- Trec
Whey 100 2275g - Optimum Nutrition
100% Whey Gold Standard 2270g - 6Pak Nutrition
Milky Shake Whey + Shaker GRATIS! 700g+700ml - BioTech USA
Iso Whey Zero 2270g - BioTech USA
Iso Whey Zero 500g - Extensor
Izolat 97 1000g - 6Pak Nutrition
Milky Shake Whey 1800g - BioTech USA
100% Pure Whey 2270g - Olimp
100% Natural Whey Protein Isolate 600g - Scitec
100% Whey Protein Professional 920g
Stosuję
- BioTech USA
Iso Whey Zero 2270g - 6Pak Nutrition
80 Whey Protein 908g - Optimum Nutrition
100% Whey Gold Standard 2270g - 6Pak Nutrition
Milky Shake Whey + Shaker GRATIS! 700g+700ml - Scitec
100% Whey Protein Professional 920g - BioTech USA
Iso Whey Zero 500g - Olimp
Whey Protein Complex 100% 700g - 6Pak Nutrition
Whey Isolate 1800g - Extensor
Izolat 97 1000g - Olimp
100% Natural Whey Protein Isolate 600g
Przetestuję
- BioTech USA
Protein Power 4000g - 6Pak Nutrition
Milky Shake Whey + Shaker GRATIS! 700g+700ml - Optimum Nutrition
100% Whey Gold Standard 2270g - Olimp
Whey Protein Complex 100% 700g - BioTech USA
Iso Whey Zero 2270g - Scitec
100% Whey Protein Professional 2350g - Trec
Whey 100 900g - 6Pak Nutrition
80 Whey Protein 908g - 6Pak Nutrition
Whey Isolate 1800g - Scitec
100% Whey Isolate 2000g
Odżywki białkowe — ranking
Chcesz rozpocząć suplementację białka, ale nie wiesz, jak się za to zabrać i od czego zacząć? Z pomocą przychodzi ranking odżywek białkowych. Gdy się z nim zapoznasz, łatwiej dokonasz wyboru odżywki białkowej, biorąc pod uwagę Twoje indywidualne potrzeby żywieniowe. Ważne jest też, czy jesteś na specjalnej diecie i czy masz jakiekolwiek alergie. Szukasz proszku białkowego, który pomoże Ci zachować sytość przez cały dzień, chcesz przytyć, zbudować mięśnie lub schudnąć i spalić trochę tłuszczu? Sprawdź, jakie białko będzie dla Ciebie najodpowiedniejsze.
Odżywki białkowe — czym są?
Gdy widzisz półki sklepowe, uginające się pod ciężarem opakowań z napisami typu „izolat białka serwatkowego”, zaczynasz wątpić w to, czy wybierzesz właściwie. Przy tak dużej ilości odżywek białkowych na rynku, rzeczywiście trudno jest wybrać tę najlepszą, która w pełni zrealizuje Twoje oczekiwania.
Zacznijmy od tego, że odżywkami białkowymi określa się preparaty specjalnego przeznaczenia żywieniowego, które w swoim składzie zawierają co najmniej 60% białek. Mogą to być białka pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego. Z zasady białka i aminokwasy wchodzące w skład takich odżywek są w najprostszej, łatwoprzyswajalnej postaci, dzięki czemu mogą być szybko trawione i wchłaniane. Istnieją 3 główne rodzaje odżywek białkowych: odżywki z serwatki, kazeiny (białko kazeinowe) i stworzone z białek pochodzenia roślinnego.
Jak wybrać najlepsze białko?
Wybierając najlepsze dla siebie białko, zwróć uwagę na:
krótką listę składników,
ilość białka znacznie przewyższającą ilość węglowodanów,
brak cukrów, skrobi, sztucznych słodzików i wypełniaczy,
formę odżywki: izolat białka serwatkowego (WPI), koncentrat białka serwatkowego (WPC) czy hydrolizat białka serwatkowego (WPH),
smak produktu — zacznij od białka o neutralnym smaku, co pozwoli Ci tworzyć uniwersalne mieszanki, których smak nie znudzi Ci się zbyt szybko.
Jak działają odżywki białkowe?
Odżywki białkowe mają za zadanie wzbogacić dietę w białko, a także uzupełnić aminokwasy egzogenne. Dzięki temu pokrycie zapotrzebowania na te element diety jest łatwiejsze. Dotyczy to nie tylko okresu budowania masy mięśniowej, ale również redukcji, kiedy ważnym elementem diety jest zapewnienie sytości na dłużej. Jedną z najważniejszych cech odżywek białkowych jest ich zdolność do hamowania rozpadu tkanki mięśniowej, a także stymulacja procesu syntezy białek mięśniowych (MPS).
Wiarygodny ranking odżywek białkowych
Ranking odżywek białkowych opiera się na najpopularniejszych produktach, które cieszą się niesłabnącą popularnością i wyróżniają dobrymi składami. Zestawienie produktów uwzględnia trzy główne rodzaje białka serwatkowego, powstające w wyniku różnych sposobów oddzielenia białka serwatki. Jest to:
koncentrat białka serwatki: ta najczęstsza forma odżywki białkowej, to skoncentrowane białko serwatkowe, uzyskane dzięki procesowi mikrofiltracji; podczas przetwarzania izolatu białka serwatkowego usuwa się laktozę oraz tłuszcz i zmniejsza do minimum proces denaturacji białka; koncentrat białka serwatki cechuje się dobrym profilem aminokwasowym,
izolat białka serwatki: dzięki poddawaniu procesom technologicznym izolaty białka serwatki uzyskują większe stężenie białka (aż do 95%), przy jednoczesnym obniżeniu zawartości węglowodanów i tłuszczów, mają lepszy skład i przyswajalność przekładające się również na wyższą cenę,
hydrolizat białka serwatki: w wyniku hydrolizy łańcuchy białkowe zostają "pocięte", dzięki czemu świetnie się przyswajają i wchłaniają prawie od razu po spożyciu, mają śladowe ilości węglowodanów i tłuszczu, dlatego przeznaczone są głównie dla osób bardzo zaawansowanych, ściśle pilnujących diety, hydrolizat białka serwatki to najdroższa na rynku forma odżywki białkowej,
miksy powyższych, łączące ich cechy i oferujące dodatkowe korzyści.
W rankingu odżywek białkowych nie może zabraknąć najlepszych białek od Trec, w tym legendarnego Trec Whey 100 na bazie koncentratu białka serwatkowego. Wysoka zawartość białka i pełny profil aminokwasowy powodują, że produkt ten jest jednym z najchętniej wybieranych odżywek. Podobnie jak BioTech USA Iso Whey Zero, który jest szczególnie doceniany za wysoką ilość bardzo dobrego jakościowo białka opartego na Native Whey Isolate, a także brak laktozy.
Pytania i odpowiedzi na temat odżywek białkowych
Chociaż w ostatnich latach odżywki białkowe zyskały duże uznanie i popularność, szczególnie początkujący użytkownicy mogą spotkać się z pewnymi wątpliwościami co do sposobu ich używania. Oto kilka najbardziej typowych pytań o odżywki białkowe:
Czy odżywka białkowa może zastąpić posiłek?
Odżywka białkowa nie jest zamiennikiem pełnego posiłku, a uzupełnieniem diety. Wynika to z faktu, że nie zawiera takiej ilości tłuszczu i węglowodanów, które mogłyby w pełni zastąpić wartościowy posiłek.
Czy warto brać białko bez ułożonej diety?
Możesz stosować odżywkę białkową, nie mając ułożonej diety np. po treningu. Jednak zdecydowanie lepsze rezultaty osiągniesz, stosując odżywkę jako element zbilansowanej diety.
Kiedy brać białko?
Białko możesz stosować o różnych porach w ciągu dnia, zgodnie ze swoją potrzebą: rano, między posiłkami, przed snem, a także po treningu i jako dodatek do posiłku w celu wzbogacenia wartości odżywczej.
Czy odżywki białkowe przeznaczone są tylko dla sportowców?
Nie, można je dodawać do normalnej diety każdego, kto chce je stosować w celu zwiększenia wartości odżywczej posiłku lub kaloryczności.
Czy nadmiar białka szkodzi?
Dostarczanie organizmowi zbyt dużej ilości białka może mieć negatywny wpływ na nerki, nadmiernie je obciążając. W dłuższej perspektywie może to wywoływać ból nerek lub nawet je uszkodzić.
Czy odżywki białkowe są dobre dla początkujących?
Jak najbardziej. Jest to najpopularniejsza i najbardziej podstawowa odżywka, od której początkujące osoby zaczynają swoją przygodę z aktywnością fizyczną.
Czy są białka dla wegan, osób z nietolerancją laktozy, czy alergią na białka mleka krowiego?
Tak, zarówno osoby na diecie bezmięsnej, jak i nietolerancją lub alergią na mleko krowie mogą korzystać ze specjalnie przygotowanych odżywek białkowych — roślinnych, pozbawionych laktozy, a nawet białka z dodatkiem enzymów trawiennych.
Z czym łączyć odżywkę białkową?
Odżywka białkowa dobrze komponuje się z aminokwasami BCAA, kreatyną, czy suplementami witamin.
Gainer czy odżywka białkowa na masę?
Wybór powinien zależeć od Twojej budowy ciała. Jeśli należysz do osób szczupłych, lepsze efekty uzyskasz stosując gainer. Jeśli z kolei masz typ budowy mezomorfika lub endomorfika, zdecyduj się na odżywkę białkową, aby nie ryzykować nabierania masy tłuszczowej.
Czy są przeciwwskazania do brania odżywek białkowych?
Od sięgania po odżywki białkowe powinny powstrzymać się osoby, które cierpią na niektóre zaburzenia metaboliczne lub mają problemy z układem moczowym.
Kiedy wybierać odżywki białkowe?
Odżywki białkowe nie są oczywiście przeznaczone wyłącznie dla kulturystów. Niemal każdy może znaleźć coś dla siebie w tym suplemencie, pod warunkiem że dobierze produkt odpowiedni do swoich potrzeb. Dobrze dobrane preparaty białkowe sprawdzą się we wszystkich sytuacjach, gdzie potrzebna jest:
budowa masy mięśniowej — zapotrzebowanie na białko jest wtedy większe, a odżywki białkowe dobrej jakości szybko się wchłaniają,
redukcja — białko, na przykład często polecane białko kazeinowe, wspomaga w procesie redukcji tkanki tłuszczowej, m.in. chroniąc przed utratą masy mięśniowej,
dieta bezmięsna, która może być uboga nie tylko w białko, ale również w aminokwasy egzogenne,
dieta o niskiej zawartości cukru — utrzyma dobry poziom cukru we krwi, pomoże zwalczać apetyt (najbardziej polecany jest hydrolizat białka serwatki (WPH), ponieważ zawiera śladowe ilości węglowodanów),
uzupełnienie codziennego zapotrzebowania na białko, szczególnie u osób zabieganych, niestosujących właściwej diety,
pomoc przy rekonwalescencji po kontuzjach,
przyspieszenie regeneracji potreningowej,
utrzymanie uczucia sytości, radzenie sobie z niezdrowymi żywieniowymi zachciankami,
dobry wieczorny posiłek.