Ranking gainerów
Polecam
Stosuję
Przetestuję
Gainery – ranking
Wiesz, że to, co robisz bezpośrednio po treningu, jest tak samo ważne, jak sam trening? Podobnie jest z tym, co jesz. Właściwie zbilansowana dieta wpływa na Twoje dobre samopoczucie, zdrowie i dobrą regenerację. Odpowiednia ilość makroskładników i kalorii to wraz z ćwiczeniami najlepszy przepis na imponującą i naturalnie budowaną masę mięśniową. Jeśli jeszcze nie włączyłeś do swojej diety na zwiększenie masy ciała skutecznego gainera, właśnie masz ku temu okazję. Aby ułatwić Ci zadanie, stworzyliśmy ranking gainerów, które pomogą Ci uzyskać wymarzone obwody. Sprawdź, jak z pomocą właściwie wybranego gainera zwiększyć masę ciała.
Gainery – czym są?
Gainer to wysokokaloryczna odżywka, mieszanina węglowodanów (najlepiej złożonych, o różnym indeksie glikemicznym) i białek (wielofrakcyjnych, w postaci izolatu lub koncentratu serwatki) we właściwych proporcjach. Z reguły białka dobierane są tak, by stanowiły 20-40% (optymalną ilość), natomiast węglowodany 60-80%. Jak widzisz, są to zupełnie inne proporcje niż te, które prezentują „normalne” odżywki białkowe. Różnych możliwości dopasowania proporcji białek i węglowodanów jest wiele. Wybór produktu zależy głównie od celów, jakie chcesz uzyskać i od obserwowanego wpływu, jaki gainer wywiera na organizm.
Jak wybrać najlepszego gainera?
Wybierając odżywkę typu gainer na zwiększenie masy mięśniowej, należy przede wszystkim przyjrzeć się jej składowi. Ważne są wspomniane wcześniej proporcje białka i węglowodanów. Twoją uwagę powinna też zwrócić obecność cukrów – nie powinno ich być dużo.
W składzie dobrego gainera nie goszczą węglowodany proste, lecz złożone takie jak np. maltodekstryna czy dekstroza. Z kolei zawarte w gainerze białka powinny mieć w miarę długi czas trawienia i przyswajania.
Najlepiej w tej funkcji spełni się białko serwatkowe – koncentrat białka serwatkowego lub izolat białka serwatkowego. Gainery dobrej jakości oprócz makroskładników zawierają też zwykle inne składniki wspierające organizm w czasie budowania masy – kreatynę, MCT, BCAA, witaminy (szczególnie z grupy B).
Wybierając gainer, kieruj się informacją na temat procentowej zawartości białka i węglowodanów (powinna się ona znaleźć na każdej etykiecie produktowej):
poniżej 20% białka – mniej popularne ze względu na wysoką zawartość węglowodanów, dobrze sprawdzają się u osób trenujących wytrzymałościowo np. biegi,
do 40% białka – proporcje są zbliżone do dobrze zbilansowanego posiłku, wydają się dobrym wyborem na początku przygody z budowaniem masy mięśniowej u osób szczupłych,
50:50 (bulki) - dobre dla osób zaawansowanych, których dieta nie wymaga dużej ilości węglowodanów lub które mają tendencję do szybkiego tycia.
Jak działają gainery?
Głównym celem stosowania gainerów jest zwiększenie podaży kalorii, co z kolei umożliwia zwiększenie masy mięśniowej. Gainery są też używane do utrzymania wypracowanych już efektów (do utrzymania masy mięśniowej) oraz uzupełnienia energii po wyczerpującym treningu.
Gainery mają na celu zapewnić dodatni bilans kaloryczny, dlatego ich nieumiejętne używanie może prowadzić do nieplanowanego odkładania się tkanki tłuszczowej.
Wiarygodny ranking gainerów
Prezentowany ranking ma na celu przedstawienie najpopularniejszych produktów z kategorii gainerów. Są to produkty, które zdobyły zaufanie użytkowników i cieszą się niesłabnącą popularnością wśród osób uprawiających różne sporty siłowe i wytrzymałościowe.
Wszystkie oceniane gainery to produkty o dobrych składach w tym legendarny już PVL Mutant Mass. Dodatkowo dla Twojej wygody, ranking uwzględnia produkty o różnych wielkościach opakowań.
Pytania i odpowiedzi na temat gainerów
Duży wybór różnego rodzaju odżywek do budowania masy mięśniowej nie ułatwia podjęcia decyzji. Dlatego, jeśli należysz do intensywnie trenujących sportowców, ale nie masz pewności, czy warto uwzględnić gainer w codziennej diecie, poniższe pytana i odpowiedzi powinny Ci pomóc.
Dla kogo są gainery?
Odżywki typu gainer są głównie przeznaczone dla osób szczupłych, o drobnej budowie ciała, które mają problemy z nabieraniem masy.
Suplement diety typu gainer sprawdzi się u osób, którym trudno jest dostarczyć odpowiednią ilość kalorii oraz składników makro z samej diety.
Gainer czy białko?
Wybór zależy od wyjściowej sylwetki oraz wrodzonej tendencji do przybierania na wadze. Białko pozwoli Ci schudnąć, jednocześnie nie narażając na utratę mięśni.
Gainer to suplement diety, który zaopatrzy Cię w niezbędną energię do wzrostu masy mięśniowej lub po prostu zwiększenia wagi przy niedowadze.
Czy gainer może zastąpić posiłek?
Odżywki na masę typu gainer mogą od czasu do czasu stanowić posiłek zastępczy, ponieważ w ich składzie znajdziesz wszystkie niezbędne makroskładniki – białko, węglowodany i tłuszcze.
Pamiętaj jednak, że podstawą budowania masy powinna być dobrze zbilansowana dieta, a suplementy z zasady mają charakter pomocniczy i nie powinny stanowić podstawy diety.
Czy gainery mogą brać osoby, które nie uprawiają sportu?
Stosowanie gainera przez osoby nieuprawiające sportu może pomóc pokryć dzienne zapotrzebowanie na kalorie i makro. Węglowodany, białka z wszystkimi niezbędnymi aminokwasami oraz tłuszcze, a także składniki dodatkowe jak witaminy pozwolą uzupełnić niedobory.
Tego typu odżywki mogą stanowić dobre urozmaicenie diety. Są też dobrym sposobem na zwiększenie kaloryczności posiłku, kiedy nie chcesz się objadać (np. podczas wyjazdu turystycznego).
Czy gainera bierze się też w dni bez treningu?
Nie ma przeciwwskazań, aby odżywki na masę brać w dni nietreningowe.
Czy trzeba brać dokładnie taką dawkę jak na opakowaniu?
Dawka gainera zaznaczona na opakowaniu jest dawką orientacyjną. Odżywka białkowo-węglowodanowa typu gainer jest uzupełnieniem diety.
Dlatego powinno się ją zażywać, biorąc pod uwagę indywidualne zapotrzebowanie organizmu na jej składniki, głównie energię.
Jaki jest skład gainerów?
Gainery to odżywki białkowo-węglowodanowe, a więc podstawą każdej z nich są frakcje węglowodanowe uzupełnione o źródła białka. W składzie wielu gainerów znajdziesz różne dodatki takie jak witaminy, minerały, aminokwasy, czy kreatynę.
Czy gainera można mieszać z mlekiem?
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby mieszać odżywkę węglowodanowo-białkową z mlekiem. Robiąc to, trzeba jedynie uwzględnić dodatkowe kalorie.
Czy gainer działa tylko na masę?
Działanie gainera to nie tylko praca nad masą. Odżywki tego typu wspomagają również siłę i regenerację oraz wpływają na większą efektywność treningów.
Gainer – przed czy po treningu?
Ze względu na wysoką koncentrację składników odżywczych w odzywkach typu gainer, wskazane jest, aby stosować je po treningu niż przed jego rozpoczęciem.
Niektórzy trenerzy zalecają przyjmowanie gainera 0,5-1h po treningu w celu optymalizacji syntezy białek mięśniowych i regeneracji (tzw. okno anaboliczne).
Kiedy wybierać gainery?
Odżywki typu gainer są przeznaczone nie tylko dla kulturystów i sportowców dyscyplin siłowych. Sprawdzają się u wszystkich osób aktywnych, niezależnie od uprawianej dyscypliny. Z tego powodu są popularne wśród szukających sposobu na dostarczenie odpowiedniej ilości i jakości substancji odżywczych do swojej diety oraz podniesienia jej kaloryczności.
Stosowanie gainera ma na celu przede wszystkim zwiększenie masy mięśniowej oraz wagi. Wyboru takiego suplementu powinny dokonywać osoby, których celem jest zwiększenie ilości dostarczanej energii i które mają problem ze zjadaniem wymaganej ilości kalorii w ciągu dnia w postaci tradycyjnych posiłków.
Oprócz osób aktywnych fizycznie i dbających o rozwój masy mięśniowej gainery mogą z powodzeniem stosować osoby bardzo szczupłe, a nawet niedożywione (np. seniorzy), u których trudnym do zrealizowania celem może być dodatni bilans kaloryczny.
Odżywka węglowodanowo-białkowa może być też doraźnie stosowana jako zamiennik posiłku u osób zabieganych, które nie chcą ryzykować ulegania pokusom takim jak np. fast food. Skład gainerów jest tak przemyślany, aby produkt nie obciążał układu pokarmowego. Jest to więc propozycja dla osób, które docenią pełnowartościowy posiłek bez ryzyka rewolucji ze strony układu pokarmowego.