Sen to bardzo ważna czynność - podczas niego zachodzą wszystkie reakcje w ciele mające na celu regeneracje organizmu, w tym odbudowę jego zniszczonych tkanek (na przykład wywołanych treningiem siłowym).
Badania wykazały, ze rodzaj i snu, którego doświadczasz ma ścisłe powiązanie ze spożywanym jedzeniem. Naukowcy z Uniwersytetu z Sydney w Australii zbadali wpływ diety niskowęglowodanowej na jakość snu. Uczestników podzielono na dwie grupy (każda po 7 osób nieotyłych mężczyzn w wieku 18-35 lat). Jedna z nich stosowała dietę niskocukrową, natomiast druga różne proporcje makroskładników. Obie diety zawierały 2400 kilokalorii. Wieczorne posiłki składały się dla grupy wysokowęglowodanowej z 15,5 % białek, 12,5% tłuszczu I 72% węglowodanów, dla drugiej grupy z 38% białek, 61% tłuszczu i 1% węglowodanów. Sen był badany na podstawie komputerowej aparatury przystosowanej do mierzenia tego typu aktywności (badanie polisomnograficzne). Ponadto u grupy stosującej dietę ketogeniczną (czyli niskowęglowodanową) za pomocą specjalnych pasków badano zawartość ciał ketonowych w moczu, aby upewnić się, że ich ciała są w stanie ketozy (stan, w którym organizm używa ciał ketonowych, powstałych w wyniku metabolizmu tłuszczów jako źródła energii zamiast glukozy). Mierzono także poziom glukozy za pomocą gleukometru przed wieczornym posiłkiem i do 120 minut po. Sprawdzano także poziom głodu za pomocą skali Likerta po ostatnim posiłku.
Okazało się, że u grupy, w której podaż węglowodanów została ograniczona do minimum zanotowaną znacznie mniejszą proporcje fazy snu REM* w porównaniu do drugiej grupy. Co więcej, zanotowano u nich znaczny wzrost snu wolnofalowego** (faza głęboka), zwłaszcza u osób, które były w stanie ketozy.
* faza snu REM – faza snu, podczas której występuje wysoka aktywność mózgu. W wyniku tego pojawiają się marzenia senne. Ten typ snu nie sprzyja dużej regeneracji organizmu. Faza ta pojawia się co około 90 minut i trwa do 30 minut. **sen wolnofalowy – faza głęboka snu, podczas której występuje paraliż senny, funkcje życiowe zwalniają, a ciało regeneruje się w dużym stopniu.
Piątek, 21 października 2022