Podczas przeglądania Internetu w poszukiwaniu naturalnej substancji, która będzie równocześnie dbać o Twój poziom testosteronu, libido oraz mięśnie, możesz prędzej czy później natknąć się na Tribulus terrestris. Ta niesamowita roślina znana powszechnie jako buzdyganek naziemny, od tysięcy lat jest z powodzeniem stosowana w tradycyjnej medycynie chińskiej i medycynie ajurwedyjskiej do leczenia szerokiego zakresu chorób i problemów zdrowotnych. Sprawdź, co zyskasz dzięki stosowaniu Tribulus terrestris.
Co to jest Tribulus terrestris?
Tribulus terrestris, czyli buzdyganek naziemny, to roślina charakterystyczna dla klimatu Afryki, Australii oraz od niedawna południowej i środkowej Europy. Chociaż na naszym kontynencie nadal poznajemy jego właściwości, w krajach Wschodu znany i ceniony jest już od kilku tysięcy lat. Ekstraktu z owoców, łodyg i liści używano tam z powodzeniem do leczenia różnych problemów seksualnych takich jak zaburzenia libido, erekcji oraz niepłodności [1].
Buzdyganek naziemny zawiera wiele ważnych substancji, takich jak fitosterole, alkaloidy, garbniki, sapogeniny, awonoidy, minerały i witaminy. Jego popularność wzrosła, gdy okazało się, że potrafi aktywnie wpływać na ludzki układ hormonalny, w tym stymulować produkcję naturalnego testosteronu.
Czytaj więcej:
Jak podnieść testosteron u mężczyzny? Dieta i suplementy
Właściwości Tribulus terrestris
Wiele osób wybiera buzdyganek ze względu na jego silne właściwości obniżające cholesterol i naturalną regulację ciśnienia krwi. Wyciąg z Tribulus ma właściwości diuretyczne, które wykorzystywane są w leczeniu problemów z nerkami, zaburzeniami oddawania moczu oraz stanami zapalnymi gruczołu krokowego.
Po buzdyganek naziemny często sięgają mężczyźni, ponieważ jest on polecany jako naturalny środek podnoszący poziom hormonów anabolicznych, w tym krążącego we krwi testosteronu. Zarówno te właściwości, jak i działanie pobudzające i wspierające regenerację, powodują, że Tribulus stał się popularnym suplementem diety wśród osób stosujących treningi siłowe. Buzdyganek naziemny jest też włączany do suplementacji osób chcących wesprzeć przyrost masy mięśniowej oraz liczących na redukcję tkanki tłuszczowej.
Buzdyganek często określa się mianem rośliny o właściwościach adaptogennych, ponieważ pomaga obniżyć stres oraz wykazuje działanie antydepresyjne.
Jak działa Tribulus terrestris?
Buzdyganek ziemny pobudza gospodarkę testosteronową, dzięki czemu pozytywnie wpływa na różne aspekty życia mężczyzny – sprawność seksualną, potencję i wytrzymałość fizyczną. Osoby stosujące buzdyganek zazwyczaj zauważają też, że dysponują większą energią i są bardziej wypoczęte.
Buzdyganek naziemny a poziom testosteronu
Badania wykazały, że substancje aktywne takie jak saponiny zawarte w buzdyganku wpływają na gospodarkę hormonalną, podnosząc poziom hormonu luteinizującego (LH). To hormon odpowiedzialny za produkcję testosteronu. Za popularność tej rośliny wśród sportowców w szczególności odpowiedzialna jest protodioscyna należąca do grupy substancji o nazwie saponiny sterydowe.
Protodioscyna stymuluje uwalnianie tlenku azotu, co z kolei zwiększa przepływ bogatej w tlen krwi do mięśni i umożliwia lepsze wykorzystanie składników odżywczych, takich jak białko czy mikroelementy. To ona stymuluje przysadkę mózgową, powodując produkcję LH i wpływając w ten sposób na wyższy poziom testosteronu.
Sprawdź:
Zioła na potencję - naturalne sposoby na zwiększenie
libido
Wpływ buzdyganka naziemnego na sprawność seksualną
W medycynie naturalnej Tribulus terrestris przypisywano właściwości afrodyzjakalne. Rzeczywiście istnieją dowody na to, że może zwiększyć pożądanie seksualne, poprawić satysfakcję erotyczną, zmniejszyć objawy zaburzeń erekcji u mężczyzn oraz zwiększyć libido u kobiet. Badania z 2016 r. przeprowadzone w Bułgarii, jak i kilka innych badań potwierdziły, że buzdyganek naziemny leczy problemy z popędem seksualnym i zapobiega zaburzeniom erekcji, chociaż dokładne mechanizmy tego działania pozostają niejasne [2].
Jednym z głównych związków zawartych w tej roślinie jest fitochemikalium znane jako protodioscyna. Pomaga ona zwiększyć produkcję tlenku azotu w organizmie. Tlenek azotu jest jedną z substancji, które są niezbędne do uruchomienia mechanizmu erekcji. Umożliwia rozszerzenie naczyń krwionośnych i rozluźnienie mięśni gładkich prącia, umożliwiając nieprzerwany przepływ krwi do tego obszaru.
Desire
Labs Orgasm Control na przedłużenie przyjemności
Stosowanie Tribulus terrestris – jakie daje efekty?
Preparaty z buzdygankiem są chętnie stosowane przez mężczyzn dbających zarówno o kondycję fizyczną, jak i sprawność seksualną. Zawarte w buzdyganku saponiny steroidowe, biorą czynny udział w syntezie hormonów steroidowych o działaniu anabolicznym (głównie testosteronu). Z tego powodu nie do końca wiadomo, jak na ich obecność we krwi zareagują testy antydopingowe [3].
Stosując produkty z buzdygankiem, możesz spodziewać się zwiększenia kondycji fizycznej i wytrzymałości. Oczywiście, jeśli będziesz stosował suplement jako element zdrowego stylu życia.
Suplementacja Tribulus terrestris
Suplementy diety sporządzone z Tribulus terrestris czasami wykorzystują całą roślinę, a czasami jedynie jej owoc. To właśnie w owocach znajduje się największe stężenie pożądanych składników w buzdyganku naziemnym, głównie saponin.
🛒Suplementy z Tribulus terrestris znajdziesz w sklepie
bcaa.pl
Najczęściej spotyka się suplementy Tribulus w formie kapsułek lub tabletek, zawierających sproszkowany ekstrakt roślinny. Suplementy różnią się od siebie stężeniem saponin – im jest ono większe, tym bardziej skuteczne działanie lecznicze produktów. Czasami buzdyganek łączony jest z innymi wyciągami roślinnymi, aby zwiększyć konkretne działanie (poprawę libido, wzmocnienie regeneracji nocnej, usprawnienie kondycji fizycznej itd.).
Trec Tribulon Black – saponiny steroidowe w wysokiej koncentracji
-
skoncentrowany ekstrakt Tribulus terrestris w kapsułkach,
-
ma wysokie stężenie wysoko skoncentrowanych i bioaktywnych saponin – aż 95%,
-
zawiera aż 60% naturalnych steroidów roślinnych,
-
dba o podwyższenie poziomu testosteronu,
-
wspomaga funkcje seksualne mężczyzn, może wpływać na podniesienie libido,
-
poprawia przepływ krwi w mięśniach,
-
może zmieniać skład nasienia, zwiększać ilość, ruchliwość i żywotność plemników,
-
wpływa korzystnie na samopoczucie,
-
polecany mężczyznom z niskim poziomem testosteronu,
-
wspiera prawidłową rozbudowę tkanki mięśniowej,
-
usprawnia regenerację potreningową i nocną,
-
przeznaczony dla sportowców.
6PAK Tribulus terrestris – buzdyganek ziemny w tabletkach
-
produkt o wysokiej standaryzacji saponin,
-
wspiera naturalną produkcję testosteronu,
-
wpływa na nasilenie produkcji testosteronu naturalnie występującego w męskim organizmie,
-
wspiera funkcje seksualne mężczyzn i poprawia libido,
-
pomaga zwiększyć witalność,
-
pomaga poprawić wyniki sportowe,
-
wpływa pozytywnie na ciśnienie krwi oraz cholesterol,
-
ułatwia budowę siły i masy mięśniowej,
-
wspiera efektywniejszą regenerację.
Jak stosować Tribulus terrestris?
Oprócz typowych suplementów diety w postaci kapsułek czy tabletek w sklepach można również kupić susz owoców do sporządzania naparów. Zaleca się, aby dzienna dawka buzdyganka wynosiła nie mniej niż 85mg i nie więcej niż 250mg podane 3 razy dziennie. Jeśli wybierzesz jakikolwiek suplement diety, zawsze sprawdź, jak należy przyjmować ten konkretny produkt. Suplementy z buzdygankiem warto stosować w czasie posiłku, ponieważ wtedy najlepiej się wchłaniają.
W celu sporządzenia naparu z Tribulus terrestris zalej około 3g suszu szklanką wody i gotuj na małym ogniu kilka minut. Jednorazowo pij nie więcej niż 100ml tak przygotowanego naparu.
Tribulus terrestris – dla kogo?
Stosowanie Tribulus terrestris zaleca się osobom, które:
-
mają niedobór hormonu wzrostu,
-
potrzebują podwyższenia poziomu testosteronu (np. mężczyźni po 30. roku życia),
-
potrzebują poprawy potencji i zwiększenia libido,
-
chcą podnieść swoją witalność,
-
cierpią na przewlekły stres i mają zbyt duży poziom hormonu stresu – kortyzolu,
-
cierpią na depresję,
-
mają problem z wysypianiem się,
-
potrzebują lepszej regeneracji po treningu, szczególnie w warunkach przetrenowania,
-
mają problemy z nerkami [4],
-
mają dietę ubogą w tłuszcze (cholesterol, który jest tłuszczem, jest niezbędny do produkcji testosteronu),
-
chcą złagodzić negatywne skutki starzenia się organizmu,
-
chcą unormować ciśnienie krwi,
-
potrzebują zredukować poziom cholesterolu,
-
chcą zadbać o swoje serce i zwiększyć ochronę przed zawałem [5].
Skutki uboczne po buzdyganku
Stosowanie Tribulus terrestris zgodnie z zaleceniami jest z zasady bezpieczne dla osób zdrowych. Podobnie jak w przypadku każdego suplementu opartego o ekstrakty naturalne, trzeba się liczyć z tym, że przyjmowanie Tribulusa może wywołać pewne skutki uboczne. Jeśli już wystąpią, zwykle obejmują:
-
problemy ze snem,
-
rozstrój żołądka,
-
mdłości,
-
wymioty,
-
bóle brzucha,
-
biegunka,
-
zaparcia,
-
u kobiet nieregularne miesiączki.
Nie należy przekraczać zalecanej porcji buzdyganka naziemnego, ponieważ podejrzewa się, że w dużych ilościach może szkodzić nerkom i wątrobie.
Aneta Buczak
Bibliografia:
-
Elham Akhtari et al: Tribulus terrestris for treatment of sexual dysfunction in women: randomized double-blind placebo - controlled study. Daru. 2014 Apr 28;22(1):40.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24773615/ -
Vladimir Neychev, Vanyo Mitev: Pro-sexual and androgen enhancing effects of Tribulus terrestris L.: Fact or Fiction. J Ethnopharmacol. 2016 Feb 17;179:345-55. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26727646/
-
Shane Rogerson et al: The effect of five weeks of Tribulus terrestris supplementation on muscle strength and body composition during preseason training in elite rugby league players. J Strength Cond Res. 2007 May;21(2):348-53.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17530942/ -
Muneer Al-Ali et al: Tribulus terrestris: preliminary study of its diuretic and contractile effects and comparison with Zea mays. J Ethnopharmacol. 2003 Apr;85(2-3):257-60. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12639749/
-
Nasrin Babadaei Samani et al: Efficacy of the Hydroalcoholic Extract of Tribulus terrestris on the Serum Glucose and Lipid Profile of Women With Diabetes Mellitus: A Double-Blind Randomized Placebo-Controlled Clinical Trial. J Evid Based Complementary Altern Med. 2016 Oct;21(4):NP91-7.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27255456/
Piątek, 17 lutego 2023