Dbać o zdrowie i dobry wygląd można zacząć w bardzo młodym wieku. Aktywność fizyczna jest ważna zarówno dla nastolatka jak i osoby starszej. Wiadomo, że seniorzy muszą trenować w inny sposób niż osoby w pełni sił. Natomiast mało informacji można znaleźć odnośnie treningu siłowym dla nastolatków. Od jakiego wieku można zacząć trenować siłowo i jak powinien wyglądać trening dla nastolatka?
Od ilu lat można chodzić na siłownię?
Pod pojęciem "chodzenie na siłownię" kryje się wiele pojęć. Od odchudzania, przez przygotowywanie się do zawodów sportowych, aż po lepsze samopoczucie. Nastolatkowie mogą dbać o swoje zdrowie i prawidłowy rozwój poprzez trening siłowy. Młoda osoba, która chce poprawić swoją sprawność fizyczną powinna skorzystać z pomocy bardziej doświadczonej osoby.
Kluby fitness bardzo często zabezpieczają się z młodym klubowiczem umową. Zazwyczaj samodzielne treningi mogą odbywać się po ukończeniu 16 roku życia, za zgodą rodzica. Wcześniejsze rozpoczęcie treningów jest możliwe pod okiem doświadczonego trenera lub opiekuna prawnego.
Siłownia, pomimo swojej popularności, to ma swoje ograniczenia. Trening siłowy to rodzaj wysiłku, który może skończyć się niechcianym urazem. Tak skonstruowane umowy są pewnego rodzaju zabezpieczeniem prawnym dla klubów fitness.
Czy 15 latek może chodzić na siłownię?
Jak już wiesz z poprzedniego akapitu, 15 latek może wykonywać ćwiczenia siłowe. Jednak na zdecydowanie większości siłowni będzie musiał wykonywać treningi po okiem trenera lub rodzica.
Bardzo często zasady treningu siłowego nie są znajome dla młodej osoby. Potrzeba nieco wprawy i doświadczenia, aby nie doprowadzić do przeciążenia lub kontuzji. Trening siłowy dla nastolatka powinien nieco różnić się od ćwiczeń dla osoby w pełni dojrzałej.
Młody organizm w fazie rozwoju powinien skupiać się na poprawie sprawności, a nie celach sylwetkowych. Jedynym wyjątkiem jest znaczna otyłość. W tym przypadku racjonalne podejście do diety i treningu siłowego jest wręcz konieczne, aby proces dojrzewania przebiegł prawidłowo.
Młodzi ludzie swój trening powinni opierać o ćwiczenia z własną masą ciała. Pompki pod różnym stopniem nachylenia ciała czy podciągania to świetnie ćwiczenia na początek przygody z siłownią. Warto wyjaśnić dawny mit, który mówił, że przez ćwiczenia siłowe dochodzi do zahamowania wzrostu. Dziś wiemy, że wzrost nie jest związany z wiekiem rozpoczęcia treningów na siłowni.
W jakim wieku najlepiej zacząć trenować siłowo?
Ciężko jednoznacznie stwierdzić od jakiego wieku najlepiej rozpocząć treningi siłowe. Młode osoby mają rożne tempo rozwoju i dojrzewania. Z pewnością młodsze dzieci lub nastolatkowie, którzy nie mają jeszcze w pełni rozwiniętego układu ruchu, nie powinni wykonywać ciężkich ćwiczeń siłowych jak: przysiad ze sztangą lub wyciskanie sztangi. Tego typu ćwiczenia warto wdrożyć do planu treningowego po ukończeniu 16 roku życia.
Wcześniejszy trening dla młodych ludzi powinien opierać się na nauce właściwego ruchu tak, aby w dalszym etapie mieć świadomość i doświadczenie treningowe. W młodym wieku, czyli przed 16 rokiem życia trening powinien być zabawą i czasem na próbowanie lub sprawdzanie swoich możliwości. Takie podejście wpływa pozytywnie na prawidłowy rozwój młodego człowieka.
Jak powinien wyglądać trening siłowy u nastolatków?
Treningi na siłowni i nastolatków można podzielić na dwa etapy.
Pierwszy z nich to okres przed i w trakcie dojrzewania. W tym czasie trening na siłowni powinien zawierać przede wszystkim ćwiczenia z własną masą ciała, piłkami, gumami lub taśmami TRX. Celem takich treningów jest zwiększenie aktywności fizycznej i poprawa sprawności w celu wsparcia prawidłowego rozwoju dziecka. Treningi powinny mieć formę zabawy, nie powinny być zbyt wymagające i rozciągnięte w czasie. Z całą pewnością przed okresem dojrzewania, dzieci nie powinny wykonywać ciężkich ćwiczeń siłowych. Taka praktyka może nie tylko zniechęcić młodego człowieka do aktywności fizycznej, ale też zachwiać jego prawidłowy rozwój.
16 latek, który w znacznym stopniu przeszedł już okres
dojrzewania może próbować już ćwiczyć na siłowni, wykonując
prawdziwy trening siłowy, nastawiony na rozwój
ciała. Wcześniejsze lżejsze treningi zaprocentują
prawidłowym wzorcem ruchowym podczas takich ćwiczeń jak: przysiad,
martwy ciąg lub wyciskanie sztangi.
Należy zadbać o równomierny rozwój całego ciała, nie doprowadzając do dysproporcji. Jest to częsty błąd młodych adeptów siłowni, ponieważ skupiają się na poszczególnych partiach, takich jak: klatka piersiowa czy ramiona.
Okres dojrzewania, a wysiłek fizyczny
Okres dojrzewania to bardzo ważny i szczególny czas dla nastolatka. W organizmie zachodzą ogromne zmiany. Jest to czas, w którym młody chłopak zyskuje cechy męskie. Możemy zauważyć wzrost muskulatury pomimo, że trening siłowy znamy tylko z opowieści starszych kolegów. Jest to możliwe tylko w czasie, gdy naturalnie hormony buzują w naszym organizmie.
Końcówka okresu dojrzewania, to najlepszy moment do rozpoczęcia treningu siłowego. Jest to czas, kiedy nasz organizm stabilizuje poziom hormonów, a w naszym ciele nie zachodzą już znaczące zmiany. Wzrost siły z okresu dojrzewania zaprocentuje na pierwszych treningach i możesz dalej rozwijać swoje ciało. Pamiętaj, aby plan treningowy uwzględniał ćwiczenia całego ciała. Inaczej doprowadzisz do dysproporcji lub niechcianej kontuzji.
Nastolatek na siłowni - w jakim wieku rozpocząć
treningi?
Chęć podjęcia treningów na siłowni jest jak najbardziej pozytywnym zjawiskiem. Ćwiczenia na siłowni polepszają naszą sprawność, odporność lub pewność siebie, tym samym polepszając komfort życia. Musimy jednak podejść do tematu z chłodną głową szczególnie, gdy mamy do czynienia z nastolatkiem. Jest to dość newralgiczny okres z tego powodu, że zachodzi mnóstwo zmian w naszym organizmie.
Przed i w trakcie okresu dojrzewania, należy podchodzić do ćwiczeń na siłowni na zasadzie poprawy sprawności, wykonując głównie ćwiczenia z ciężarem własnego ciała, piłkami, taśmami TRX itp. Dopiero po upływie okresu dojrzewania, gdy ciało młodego mężczyzny jest w pełni ukształtowane, można zająć się dalszym kształtowaniem całej sylwetki.
Sprawdź także:
Czy nastolatek może stosować odżywki?
Artur Antoniewski
Środa, 14 grudnia 2022