⚫ BLACK MONTH ⚫ -10% od 199 zł !  Kod: BLACK10  

Trening interwałowy - dieta i suplementacja

Trening interwałowy - dieta i suplementacja

Trening interwałowy zyskuje coraz większą popularność. Rekomendowany jest przez wiele osób, w szczególności przez te, które same stosowały taki rodzaj wysiłku. Cykliczne przeplatanie ćwiczeń o wysokiej i niskiej intensywności pozwala nie tylko na utrzymanie dobrej kondycji oraz pożądanej sylwetki, ale również oderwanie się od monotonii. Same ćwiczenia to jednak nie wszystko, prawidłowo zbilansowana i dostosowana do Ciebie dieta pomoże zmaksymalizować efekty.

Ludzie często wchodzą w trening nie dbając zbytnio o charakter spożywanych posiłków i odpowiednie nawadnianie. A szkoda, ponieważ one mają niemały wpływ na Twoją wydajność podczas ćwiczeń. Produkty, które spożywasz mogą Ci zarówno pomóc w lepszym przygotowaniu do wysiłku, jak również utrudnić uzyskanie wymarzonego efektu.

Pamiętaj jednak, że każdy człowiek jest inny, ma odmienne cele, stan zdrowia, uwarunkowania genetyczne, czy też skład ciała. Z tego względu nie ma jednej, uniwersalnej diety pasującej do wszystkich. Jednak tak jak w przypadku różnych dyscyplin sportowych są określone wytyczne, którymi należy się kierować żeby osiągnąć sukces. Trening interwałowy nie jest wyjątkiem w tej kwestii. Przedstawiamy zatem wskazówki pomagające uzyskać jeszcze lepsze efekty.

Dlaczego trening interwałowy jest tak popularny?

Trening interwałowy nie bez powodu jest jedną z coraz częściej wybieranych form wysiłku. Wiele badań potwierdza, że interwały przynoszą wiele korzyści nie tylko dotyczących poprawy kondycji i wyglądu sylwetki, ale również stanu zdrowia. Jeżeli jesteś zainteresowany jaki dokładnie wpływ na organizm wywiera charakter podejmowanego wysiłku, to więcej informacji na ten temat odnajdziesz w artykule: Trening aerobowy czy interwałowy?

Przemiany energetyczne

Trening interwałowy, w szczególności HIIT (wysoko-intensywny trening interwałowy) wiąże się z dużym wydatkiem energetycznym. Energia podczas wysiłku jest niezwykle potrzebna nie tylko dla pracujących mięśni, ale również mózgu i innych organów. Prawidłowo zbilansowana dieta pomoże Ci uzupełnić straty związane z treningiem oraz pomóc w znacznie lepszej regeneracji po jego zakończeniu. W rzeczywistości intensywność wykonywanych przez Ciebie ćwiczeń oraz moment, w którym pojawia się zmęczenie w dużej mierze związane są z dostępnością glukozy, także pochodzącej z rezerw glikogenowych.

Zawartość glikogenu zmniejsza się w czasie wykonywania wysiłku. Choć większość wyników badań to potwierdzających dotyczy treningów długotrwałych, to podobny wpływ związany jest także z ćwiczeniami trwającymi krócej niż 60minut. Wykazano, że krótki trening o wysokiej intensywności powoduje również znaczne zmniejszenie rezerw glikogenowych, a w rezultacie pogarsza Twoją wydajność. Co ciekawe, w trakcie trwania takiego wysiłku szybsze straty dotyczą włókien szybko-kurczliwych niż kurczących się wolniej. Z tego powodu tak ważne jest stosowanie odpowiedniej diety, która zabezpieczy Cię przed nadmierną utratą glikogenu. Pamiętaj, że jego spadek nie tylko pogorszy Twoją efektywność, ale również wpłynie niekorzystnie na rozwój masy mięśniowej.

Na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem treningu interwałowego?

Kluczowe znaczenie ma zachowanie odpowiednich ilości i proporcji pomiędzy białkiem a węglowodanami. Dokładną zawartość ustala się jednak w zależności od stopnia intensywności oraz czasu trwania treningu. Wiele osób podkreśla, że najlepsze rezultaty związane z szybką redukcją tkanki tłuszczowej daje dieta nisko-węglowodanowa. Należy jednak pamiętać, że w wyniku jej stosowania zmniejszają się rezerwy glikogenu mięśniowego, co utrudnia wykonywanie intensywnych ćwiczeń. Z tego względu wiele osób będących na diecie low carb skarży się na duże trudności z zachowaniem efektywności treningów interwałowych. Brakuje im siły, nie mają energii oraz bardzo szybko się męczą. Dlatego jednak zaleca się zwiększenie zawartości węglowodanów w diecie, nawet do ok. 60% wartości energetycznej.

Większy objętościowo posiłek powinieneś spożyć w okresie ok. 3-4godzin przed rozpoczęciem treningu. Powinien być lekkostrawny, a do jego przygotowania nie należy używać ostrych przypraw i produktów wzdymających (np. fasoli). Pamiętaj również, że nadmiar tłuszczu w posiłku przed-treningowym może opóźnić opróżnianie żołądka, czego jednym z efektów może być dyskomfort trawienny.

Jeżeli planujesz ćwiczyć dłużej niż 30 minut, to dobrym pomysłem będzie również włączenie odżywek węglowodanowych, w szczególności zawierających optymalne proporcje cukrów prostych do złożonych, np.

Olimp CarbonoxOlimp Carbonox 1000g

W ciągu godziny przed rozpoczęciem treningu możesz włączyć także odpowiednie batony dla sportowców zawierające optymalne proporcje poszczególnych składników odżywczych, takie jak przykładowo

Olimp Baton TwisterOlimp Twister 600g

Mr. Big Nut To Nut Peanut BarMr.Big Nut To Nut Bar 85g

O co zadbać po zakończeniu treningu?

Tak jak wspomnieliśmy we wcześniejszej części artykułu, zawartość glikogenu mięśniowego wpływa na wydajność na treningach. Oczywiście tempo w jakim jest wykorzystywany zależy zarówno od czasu trwania wysiłku, jak również stopnia intensywności. Pamiętaj jednak, że prawidłowe uzupełnienie jego zawartości pozwoli Ci na jeszcze lepsze przygotowanie do kolejnego treningu. Z tego powodu należy spożywać 0,6-1g węglowodanów/kg masy ciała w ciągu pierwszych 30 minut od zakończenia wysiłku. Należy unikać czystej fruktozy, która może spowodować duży dyskomfort trawienny oraz nie uzupełniać rezerw glikogenowych tak efektywnie jak inne formy węglowodanów.

Niektóre badania wskazują, że w treningu interwałowym bardzo skuteczna jest kombinacja węglowodanów z białkiem (np. w formie odżywek białkowych). Połączenie obu składników odżywczych w posiłku potreningowym wpływa na zwiększoną syntezę białka mięśniowego, co dodatkowo pozwala na zachowanie pożądanej muskulatury.

Wyniki badań wskazują, że optymalny stosunek węglowodanów do białka to 3:1. Przykładowe posiłki zawierające właśnie takie proporcje przedstawione są w poniższej tabeli, w której uwzględniono także różną masę ciała [2].

MASA CIAŁA
57kg
68kg
80kg
91kg
Węglowodany (0,6-1g/kg masy ciała)
34 - 57g
41 - 68g
48 - 80g
55 - 91g
Białko
11 - 19g
14 - 23g
16 - 27g
18 - 30g
Przykładowy posiłek (dolne granice przedziałów składników odżywczych)
2 kromki pieczywa pszennego + 2 łyżki masła orzechowego
500ml kawy latte na chudym mleku + baton energetyczny (np. BioTech USA Go Energy)
230ml niskotłuszczowego jogurtu waniliowego, 150g jagód + 20g migdałów
1 bułka pita + 150g hummusu
Przykładowy posiłek (górne granice przedziałów składników odżywczych)
5 kawałków pieczywa chrupkiego pszennego + 300g winogron + 2 plastry sera żółtego o obniżonej zawartości tłuszczu
150g mieszanki orzechów i nasion z dodatkiem płatków czekoladowych
200g płatków śniadaniowych + 150ml waniliowego mleka sojowego + 2 jaja na twardo
675ml napoju izotonicznego + kanapka (2 kromki pieczywa pszennego, 3 plastry chudej szynki, 1 plaster sera)

Są to jedynie przykładowe propozycje posiłków, dzięki którym łatwiej jest zobrazować charakter produktów wybieranych do skomponowania dania po treningu. Jak widzisz dominują źródła węglowodanów, ponieważ tłuszcze lepiej jest uzupełniać w późniejszym okresie od zakończenia ćwiczeń.

Czy warto stosować odżywki i suplementy przy treningu interwałowym?

Niektórzy uważają, że nie ma sensu włączać żadnych suplementów i odżywek, szczególnie przy wysiłku trwającym stosunkowo krótko. Nic bardziej mylnego - w treningu interwałowym znajdą one zastosowanie. Przekonaj się zatem, które z nich warto uwzględnić w swojej diecie.

Wiele badań wskazuje, że stosowanie kofeiny w dawce 100-300mg w okresie 30-60min przed wysiłkiem może zdecydowanie podnieść wydajność na treningu. W wyniku jej suplementacji wykazano zwiększenie mocy i zdolności do jeszcze większej dynamiki ćwiczeń, ale pod warunkiem 90-sekundowej przerwy na wysiłek o niższej intensywności. Niektórzy wskazują ponadto, że kofeina przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej, dzięki czemu efekty są jeszcze lepsze. Najprawdopodobniej przyczynia się do zmiany szlaku przemian metabolicznych, co pozwala na większe zaoszczędzenie rezerw glikogenowych.

Polecamy zatem produkty zawierające w swoim składzie kofeinę, np.

Trec Caffeine 200 PlusTrec Caffeine 200 Plus 60kaps.

Jest jednym z najczęściej wybieranych związków, którego skuteczność potwierdziło już wiele badań. Bierze udział w licznych przemianach chemicznych, dzięki czemu pozwala na znacznie większą wydajność podczas ćwiczeń. Kreatyna wpływa na produkcję ATP, które umożliwia dostarczenie energii niezbędnej dla pracujących mięśni. Wzrasta ich siła, co przekłada się na większą wytrzymałość, a w konsekwencji znacznie lepsze efekty treningów. Wykazano, że stosowanie kreatyny przyczynia się do osiągania znakomitych rezultatów w przypadku wysiłku interwałowego pozwalając na podniesienie intensywności ćwiczeń.

Polecamy szczególnie buforowany monohydrat kreatyny, który wpłynie pozytywnie na poprawę wytrzymałości, np.

Olimp Kre-Alkalyn 2500 Mega CapsOlimp Kre-Alkalyn 2500 Mega Caps 120kaps.

Dwuwęglan sodu jest związkiem pozwalającym na neutralizację kwasu mlekowego powstającego podczas ćwiczeń. Ze względu na charakter przemian metabolicznych związanych z wysiłkiem w trakcie interwałów dochodzi do zwiększonej kumulacji różnych związków, czego efektem jest duże zakwaszenie mięśni. Stosowanie produktów opartych na dwuwęglanie sodu pomaga zwalczyć dolegliwości związane z nagromadzeniem kwasu mlekowego, co pozwala na podniesienie efektywności ćwiczeń. Polecamy takie produkty jak:

Amix pH Active RegulatorAmix pH Active Regulator 120kaps.

Olimp AlkagenOlimp Alkagen 120kaps.

Podobnie jak dwuwęglan sodu uczestniczy w neutralizacji kwasu mlekowego powstającego w dużych ilościach przede wszystkim w czasie wysiłków o zmiennej intensywności. Wpływa na syntezę karnozyny zmniejszając tym samym zakwaszenie mięśni. Przyczynia się również do większej wytrzymałości, siły oraz sprawniejszej regeneracji po treningu. Warto więc włączyć do diety np.

Activlab Beta-AlanineActivlab Beta-Alanine 120kaps.

Trec Beta-Alanine 700Trec Beta-Alanine 700 120kaps.

Olimp Beta Alanine Xplode PowderOlimp Beta-Alanine Xplode 420g

Nie wszystkie związki niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania potrafimy sami wytwarzać. Wśród nich można wyróżnić aminokwasy rozgałęzione, czyli popularne BCAA, np.

ALE BCAAALE BCAA 500g

Są niezwykle ważnym suplementem dla osób intensywnie trenujących. Dzięki nim mięśnie chronione są przed procesami katabolicznymi, wytrzymałość ulega poprawie, a regeneracja po treningach zachodzi o wiele sprawniej.

Warto rozważyć jej suplementację jeżeli dążysz do sprawnej redukcji tkanki tłuszczowej. Dzięki niej wolne kwasy tłuszczowe ulegają spaleniu, czego efektem jest wyzwolenie energii i efektywniejsza utrata zbędnych kilogramów. Dostępna jest w postaci monopreparatów, np.

Olimp L-Carnitine 1500 ExtremeOlimp L-Karnityna L-Carnitine 1500 Extreme 120kaps.

lub w połączeniu z innymi związkami, np.

Trec L-Carnitine + Green TeaTrec L-Carnitine + Green Tea 180kaps.

Jak widzisz jest wiele sposobów, które pomogą Ci w uzyskaniu jeszcze lepszych efektów treningów interwałowych, w tym HIIT.

Źródła:

[1] Gibala M.: High-Intensity Interval Training and the impact of diet. Sports Science Exchange 2015, 154(8), p.1-5.
[2] Garzon R.C. et al:  Meeting the nutritional demands of High-Intensity Interval Training. ACSM’s Health & Fitness Journal 2014, 18(5), p.25-29.
[3] http://www.livestrong.com/article/155257-interval-training-nutrition/

Środa, 17 lutego 2016

Ocena artykułu:

Ilość ocen: 2, średnia 5.

Zaloguj się, aby ocenić.

Mogą Cię zainteresować

Jak szybko poprawić kondycję? Plan treningowy na 2 tygodnie

Jak szybko poprawić kondycję? Plan treningowy na 2 tygodnie

Sprawdź plan treningowy na 14 dni, dzięki któremu szybko i sprawnie poprawisz swoją kondycję. Jeśli chcesz się znacznie mniej męczyć koniecznie sprawdź naszą rozpiskę.

Trening aerobowy czy interwałowy?

Trening aerobowy czy interwałowy?

Od wielu lat trening aerobowy jest rekomendowany jako najskuteczniejsza metoda redukcji tkanki tłuszczowej. Dużo w tym prawdy, ale nie da się jednak ukryć że jest dość monotonny. W odpowiedzi na ten problem powstało wiele programów o wysokiej lub zmiennej...

Interwały biegowe - łatwy sposób na redukcję

Interwały biegowe - łatwy sposób na redukcję

Jeśli zależy ci na prostym i szybkim sposobie zredukowania tkanki tłuszczowej, koniecznie powinieneś wpleść do swojego planu treningowego interwały biegowe. Uzyskasz fantastyczne rezultaty w zmianie sylwetki przy niewielkim nakładzie czasu i wysiłku.

Co jeść przed snem aby nie przytyć i zachować świetną sylwetkę?

Co jeść przed snem aby nie przytyć i zachować świetną sylwetkę?

Wiele osób wyznaje poglądy, że ostatni posiłek powinno się spożywać o godzinie 18 i najlepiej, aby był lekkostrawny. Dylematy zaczynają się jednak w sytuacji, gdy ktoś chodzi spać późno, a do tego odbywa wieczorne treningi.

Napisz pierwszy komentarz!

  • Wygraj bon BCAA.pl o wartości 100 zł!

    Co miesiąc losowanie kolejnej nagrody. Zapoznaj się z warunkami!

  • Baw się i pisz, co myślisz!

    Komentarze pomagają nam tworzyć bardziej interesujące treści. Dzięki nim wiemy, na co mamy zwrócić większą uwagę.

Napisz komentarz

Chcesz mieć własny awatar (obrazek) i pseudonim?
Utwórz konto i profil na forum BCAA.pl!