TOP 10 sposobów na lepszą pamięć
Odżywki i suplementy 9 kwietnia 2021, Redakcja Bcaa

Choć wielu z nas ma w swej pamięci sytuacje o których chętnie by zapomnieli, na ogół zdolność łatwego i szybkiego zapamiętywania jest niezwykle przydatna w życiu codziennym, karierze zawodowej czy na studiach. Co zrobić by wspiąć się na wyżyny możliwości w tym właśnie kontekście?

Jak poprawić pamięć?

Działać możemy na dwóch frontach: po pierwsze zapewniając sobie najlepsze warunki do poprawy pamięci poprzez odpowiedni tryb życia i codzienne funkcjonowanie, a po drugie wprowadzając suplementy diety i substancje korzystnie wpływające na zdolność zapamiętywania i tak zwane funkcje poznawcze. Co oznacza to w praktyce?

Najlepsze sposoby na lepszą pamięć

  1. WYSYPIAJ SIĘ - nie ma nic ważniejszego niż sen i regeneracja. Nie zostawiaj więc nauki na ostatnią chwilę i nie zarywaj nocy z notatkami w ręku – nie tędy droga!
  2. ZADBAJ O AKTYWNOŚĆ – badania wykazują, że dotlenienie mózgu poprzez wprowadzenie nawet lekkiej aktywności fizycznej pozwala znacząco wpłynąć na poprawę pamięci.
  3. OGRANICZ STRES – towarzyszący mu wysoki poziom kortyzolu może niemal zupełnie zblokować naszą pamięć i koncentrację. Warto pamiętać, że hormon stresu wydziela się także po ciężkim treningu bądź podczas stosowania rygorystycznej diety niskokalorycznej – tego zatem też unikajmy przy np. pilnej nauce przed ważnym egzaminem.
  4. ĆWICZ... UMYSŁ – nie tylko trening samego ciała jest w życiu ważny. Faktem jest, iż najlepsze zdolności zapamiętywania mają osoby młode, będące w trakcie studiów. W późniejszym czasie na skutek rozleniwiania mózgu w tym zakresie, nasza pamięć z każdym rokiem wyraźnie się pogarsza. Śmiało siadajmy zatem nawet do najprostszych gier planszowych z młodszym rodzeństwem czy dziećmi, rozwiązujmy krzyżówki i łamigłówki, a przy większej ilości czasu rozpocznijmy naukę nowego, nawet wydającego się nam zupełnie niepotrzebnym języka.
  5. BĄDŹ SYSTEMATYCZNY – do informacji w naszej pamięci i sprawienia, by zostały tam na długi czas, niezwykle ważna jest systematyczność. Zdecydowanie skuteczniejszym sposobem na pamięć będzie z pewnością trwająca nawet kilka minut codzienna nauka, niż poświęcenie na nią wielu godzin raz w miesiącu bądź przed samym dniem egzaminu.
  6. RÓB NOTATKI – zupełnie niedoceniana w dzisiejszych czasach świetna metoda na pamięć i koncentrację. Dodatkowo powtarzając na głos zapisywane słowa i zdania wykorzystujemy do zapamiętywania znacznie większą ilość jednostek temu służących. Warto!
  7. WYBIERZ ASHWAGANDHĘ – adaptogen, który dzięki tzw. glikowitanolidom oddziałuje na poprawę pamięci i ogólną pracę mózgu. Ashwagandha także redukuje poziom stresu i dodaje energii.
  8. DOSTARCZAJ WITAMINĘ D – jest ona nie tyle istotna ze względu swego działania na pamięć i koncentrację, ale bardzo ważna, ponieważ jej niedobory z którymi zmaga się ogromna część społeczeństwa w naszym kraju (szczególnie teraz, gdy zmuszeni jesteśmy więcej przebywać w swoich domach), mogą wywoływać problemy z pracą umysłu i utrzymaniem skupienia, a także kłopoty z zapamiętywaniem nawet najprostszych rzeczy.
  9. POSTAW NA ŻEŃ-SZEŃ – na skutek zwiększania zdolności hemoglobiny do przyłączania tlenu, a tym samym lepszym dotlenieniu całego naszego organizmu – a przede wszystkim mózgu, żeń-szeń wpływa wyraźnie na poprawę pamięci, a także zwiększeniu naszych ogólnych możliwości fizycznych i umysłowych.
  10. NIE ZAPOMNIJ O IMBIRZE – spośród bardzo długiej listy zalet używania imbiru (zarówno w formie przyprawy lub korzenia, jak i składnika suplementów), warto wspomnieć o nim jako jeden z najlepszych sposobów na pamięć i koncentrację.

Sposoby na lepszą koncentrację

Sposoby na pamięć to jednak nie wszystko. Do sprawnego zapamiętywania, niezbędna jest też umiejętność koncentracji.

Tutaj z kolei bardzo istotne jest zapewnienie sobie korzystnych warunków do pracy umysłowej: dla części z nas będzie to cisza i spokój, podczas gdy dla innych sprzyjająca okaże się ulubiona muzyka. Niektórzy najwyższy poziom skupienia osiągają w zaciszu własnego biura, podczas gdy umysły innych swój szczyt wydajności osiągną wyłącznie na łonie natury i świeżym powietrzu. Jednych przekąski będą rozpraszać, innym pomagać.

Jak zatem widzimy, otoczenie należy dobrać do własnych preferencji i upodobań, tak by możliwie najmniej rzeczy wokół nas rozpraszało, a jak najwięcej pomagało się skoncentrować.

Jak poprawić pamięć i koncentrację?

Na optymalną pracę naszego mózgu, niezbędną do nauki, skupienia i zapamiętywania, wpływać może wiele czynników. Należy:

  • zadbać o regenerację i zapewnić sobie dostateczną ilość snu,
  • zastanowić nad swym odżywianiem, które ma ogromny wpływ na naszą pamięć i koncentrację,
  • wprowadzić w życie aktywność fizyczną,
  • rozważyć wprowadzenie pomocnej suplementacji.

Sposoby na pamięć zadziałają najlepiej wtedy, gdy każdy z wymienionych czynników podstawowych będzie na właściwym poziomie – żadna magiczna tabletka nie zadziała, jeśli mamy za sobą nieprzespaną noc i fatalne samopoczucie.


Michał Kusyk

Spis treści

Loading...