Suplementy z żelazem - które wybrać i jak przyjmować?
Żelazo jest pierwiastkiem kluczowym dla prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek człowieka. Jest bardzo istotnym składnikiem hemoglobiny, która transportuje tlen i dwutlenek węgla zarówno z jak i do komórek. Ponad połowa żelaza znajdującego się w organizmie człowieka ma postać hemu –barwnika o czerwonym kolorze. Taką samą postać ma żelazo znajdujące się w spożywanym przez nas mięsie. Żelazo hemowe cechuje się wyższą przyswajalnością niż żelazo niehemowe (postać utleniona lub żelazo trójwartościowe Fe+3) zawarte na przykład w pietruszce naciowej, sałacie, kapuście, brokułach czy pestkach dyni. Taka postać żelaza nie może być wchłonięta do momentu zredukowania do postaci dwuwartościowej (Fe+2), na przykład przez witaminę C.
Objawami niedoboru żelaza są: blada skóra, owrzodzenie błon śluzowych i języka, ogólne zmęczenia, brak apetytu, czy nudności. Niedobór żelaza może powodować zadyszkę, zawroty głowy, szybsze bicie serca. Aby zwiększyć przyswajanie żelaza najlepiej jest przyjmować je w postaci dwuwartościowej w asyście takich składników jak kwas foliowy i witaminę C. Anemia, czyli choroba spowodowana niedoborem czerwonych krwinek poza niedoborem żelaza może także być wywołana w rezultacie niedoboru witaminy B12.
W czasie zwiększonego spożycia żelaza należy pamiętać, że pierwiastek ten jest w organizmie antagonistą cynku. W czasie przyjmowania żelaza zapotrzebowanie na cynk wyraźnie wzrasta. Przyjmując ponad 30mg żelaza (dwa razy więcej niż zalecana norma dziennego spożycia) należy jednocześnie suplementować cynk. Taka dawka w zupełności wystarcza i nie ma potrzeby dodatkowo jej zwiększać. Ważne jest, aby decydując się na suplementację żelaza wybierać postać dwuwartościową – żelazo hemowe. Wtedy można mieć pewność, że będzie ono miało najwyższą wchłanialność. W przypadku żelaza niehemowego należy stosować się do zaleceń-nie powinno się popijać spożytych posiłków kawą czy herbatą, gdyż zawarte w nich składniki upośledzają wchłanianie żelaza, unikać łączenia z posiłkami bogatymi w wapń.
Jeżeli pomimo naszych starań, dalej cierpimy
na niedobór tego pierwiastka, warto wspomóc się suplementami z żelazem najbardziej zbliżonym do tego występującego w mięsie.
Olimp Chela-Ferr Bio-Complex
30kaps.
reklamowany jest jako suplement uzupełniający 100% dziennego zapotrzebowania na żelazo. Jest to żelazo chelatowane, które organizm jest w stanie łatwo przyswoić. Dodatkowo preparat zawiera witaminę C i kwas foliowy usprawniające przyswajalność. Warty uwagi jest również preparat
ze względu na zawartość cytrynianu żelaza – składnika organicznego o stosunkowo wysokiej przyswajalności.
Dla zachowania bezpieczeństwa stosowania żelaza należy zachować umiar u osób spożywających dużo mięsa i ograniczyć się do 10mg żelaza pochodzącego z suplementów diety.
Poniedziałek, 17 sierpnia 2015