Suplementacja w sportach walki to bardzo ważny element, który ułatwia nam pracę nad szybszym doskonaleniem swoich możliwości. Dziś postaraliśmy się przybliżyć nieco najlepsze kategorie odżywek i suplementów dla osób uprawiających sporty walki.
Jakie suplementy w sportach walki?
W ostatnim dziesięcioleciu wiedza na temat żywienia sportowców ewoluowała do rangi dziedziny nauki, która zawojowała sportowy świat i częściowo przyczyniła się do nieustannie wzrastającej liczby osób przekraczających dotychczasowe granice ludzkich możliwości i sprawności fizycznej. W przypadku osób trenujących sporty walki przez długi czas podchodzono z dystansem do tematu suplementacji. Sądzono, że trening i dieta to wszystko co da się zrobić, aby uzyskać jak najlepszą formę.
W przypadku sportów walki jest to grupa dyscyplin dla osób pewnych siebie lub tych, którzy tę pewność chcą zdobyć. Sporty walki charakteryzują się naprawdę wymagające fizycznie, dlatego tak ważne jest zarówno odpowiednio przygotowane ciało, jak prawidłowe nastawienie psychiczne.
Niestety czasami nie udaje się wystarczająco przygotować do walki na ringu, pomimo wyczerpujących treningów i odpowiednio zbilansowanej diety. Idealnym rozwiązaniem są więc odżywki i suplementy, które pozwolą przygotować cały organizm na najwyższym poziomie. Pozostaje jednak pytanie - które wybrać? Najlepsze suplementy dla osób uprawiających sporty walki to te, które wzmacniają efekt treningu i poprawiają wytrzymałość. Ich skuteczność będzie różniła się jednak w zależności od użytych w preparacie składników aktywnych.
Sprawdź także: Suplementy dla fighterów
Najlepsze suplementy dla osób trenujących sporty walki
Trenowanie praktycznie każdego sportu na poziomie wyższym niż
podstawowy wymaga wspomagania się różnorodnymi suplementami. Nie
inaczej jest także w przypadku sportów walki. Dowiedz się na jakie
kategorie odżywek i suplementów warto zwrócić uwagę uprawiając te
wymagającą dziedzinę sportu.
Aminokwasy w sportach walki
Aminokwasy są nie tylko budulcem dla tkanki mięśniowej, ale pozwalają także znacząco poprawić wytrzymałość i oddalić w czasie uczucie zmęczenia. Badania przeprowadzone w 2008 roku opublikowane w „International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism” pokazały, że przyjmowanie napoju zawierającego mieszankę aminokwasów i węglowodanów przyczyniło się do zmniejszenia zmęczenia u sportowców w dniu następnym [1,2]. Jest to ważne dla zawodnika sportów walki, w których treningi odbywają się codziennie (na przykład boks i MMA).
Odżywki tego typu pozwolą przygotować organizm do podejmowania wysiłku na jak najwyższym poziomie, niezależnie czy jesteśmy podczas sparingu, walki o tytuł, czy zwykłego treningu sportów walki lub cardio.
Trec BCAA High Speed - aminokwasy przed
treningiem
6Pak
Nutrition BCAA Pak - aminokwasy BCAA w proszku
Kofeina i przedtreningówki dla fightera
W przypadku bokserów typowy dzień treningu sportów walki
obejmuje poranne bieganie i sesję popołudniową. Przydatne okazują
się w takim przypadku suplementy pozwalające zwiększyć
pobudzenie i poprawić wytrzymałość. Badania opublikowane w „Sport Medicine” pokazały, że wykorzystanie kofeiny może sprzyjać
zwiększonej wytrzymałości i odporności na zmęczenie podczas sesji
treningowych trwających nawet do 2 godzin.
Trec
Caffeine 200 Plus - kofeina na pobudzenie
Trec
Boogieman - przedtreningówka na energię
Sprawdź także: Jakie suplementy są najlepsze dla bokserów?
Węglowodany i białka odżywki w sportach walki
Jeżeli mięśnie nie mogą uzyskać należytej regeneracji pomiędzy sesjami treningowymi, efektywność podczas ćwiczeń spada. Same węglowodany są niezbędne (szczególnie przed, w trakcie i po wysiłku), ale badania pokazują, że bardzo dobry efekt przynosi również przyjmowanie ich w połączeniu z białkami.
Odżywki białkowe pozwalają dostarczyć energii i budujących mięśnie aminokwasów niezbędnych od pracy i regeneracji mięśni. Badania opublikowane w 2008 roku w "Journal of International Society of Sports Nutrition" pokazały, że najlepszym stosunkiem węglowodanów do białek jest 2:1 [2].
6Pak
Nutrition 80 Whey Protein
Kreatyna w sportach walki
Kreatyna to jeden z najbardziej znanych suplementów dla
sportowców. Nie bez powodu polecana jest również w suplementacji
fighterów. Dzięki zwiększeniu rezerw wysokoenergetycznego
ATP w mięśniach, kreatyna przyczynia się do zwiększenia
możliwości siłowych oraz wytrzymałościowych organizmu, a także
znacznie sprawniejszej regeneracji. Wyróżniamy różne formy
kreatyny:
- Chlorowodorek kreatyny HCl
- Cytrynian Kreatyny
- Etyl Ester Kreatyny
- Jabłczan Kreatyny
- Kre-Alkalyn
- Monohydrat Kreatyny
- Staki
Kreatynowe
Dla osób początkujących najlepiej sprawdzi się podstawowy
monohydrat kreatyny. Natomiast dla osób, które są bardzo
ograniczone przez limity wagowe, lepszą formą może być np. jabłczan
kreatyny lub chlorowodorek.
Czytaj także:
Kreatyna przed czy po treningu - kiedy najlepiej brać
kreatynę?
Regeneracja stawów w kontekście sztuk walki
Jak dobrze wiemy sporty walki to bardzo kontaktowy sport, a co za tym idzie kontuzjogenny. Oprócz oczywistych skutków częstych sparingów czy walk, intensywny wysiłek fizyczny powoduje znaczne obciążenie naszego układu ruchu.
Produkty z kategorii regeneracji stawów przyczyniają się do zwiększenia ruchomości powierzchni stawowych, dba o sprawną i szybką regenerację, a także wpływają na zmniejszenie odczuwania dolegliwości bólowych, związanych np. z przebyciem kontuzji.
Witaminy i antyoksydanty dla osób trenujących sztuki walki
Sporty walki charakteryzują się wysoką intensywnością. Chociaż treningi zapewniają wiele korzyści, to przyczyniają się także do powstawania tzw. stresu oksydacyjnego, który wiąże się z nagromadzeniem wolnych rodników [3]. Mogą one uszkadzać komórki i ich wewnętrzny materiał genetyczny. Z pomocą przychodzą tutaj antyoksydanty.
Przeciwutleniacze to między innymi: witamina A, C, E, a także luteina, likopen, selen. Stosowanie antyoksydantów pozwala skutecznie neutralizować znaczną część wolnych rodników i zmniejszać negatywne zmiany jakie mogą powodować.
Essence
Nutrition NAC 600 - silny antyoksydant
Formotiva
VIT-MIN - witaminy i minerały
Czytaj także: Jak trenować na worku bokserskim?
Tekst został oryginalnie opublikowany
28.09.2015 i zaktualizowany dnia 15.11.2022 zgodnie z aktualną
wiedzą
Źródła:
1.Skillen R. et al: Effects of an amino acid carbohydrate drink on exercise performance after consecutive-day exercise. International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism, October 2008, 18(5):473-92.
2.Berardi J. et al: Recovery from a cycling time trial is enhanced with carbohydrate-protein supplementation vs. isoenergetic carbohydrate supplementation. Journal of the International Society of Sports Nutrition, 2008, 5:24.
3.Fisher-Wellman K., Bloomer R.: Acute exercise and osidative stress: a 30 year history. Dynamic Medicine, 2009, 8:1.
Wtorek, 15 listopada 2022