Czy zastanawiałaś się kiedyś, czy codziennie zjadasz odpowiednią dawkę witamin i minerałów? A może czujesz, że Twój organizm potrzebuje dodatkowego wsparcia poprzez suplementację? Przy obecnym tempie życia i różnorodnych codziennych wyzwaniach, suplementy mogą stanowić cenny element dbania o zdrowie kobiet. Witaminy i minerały mogą mieć różne znaczenie w różnych etapach Twojego życia. Upewnij się, które składniki odżywcze są Ci właśnie teraz szczególnie potrzebne i jakie suplementy mogą Ci ich dostarczyć w odpowiedniej ilości.
Suplementy witaminowe – jakie mają właściwości?
Suplementy witaminowe to produkty zawierające odpowiednio dobrane dawki witamin i minerałów. Mają one na celu uzupełnienie diety i zapewnienie organizmowi niezbędnych składników odżywczych na przykład w okresach wzmożonej pracy kobiecego organizmu (ciąży, karmienia piersią, problemów z płodnością).
Jakie witaminy i minerały w suplementach dla kobiet?
Preparaty witaminowe dla kobiet najczęściej zawierają składniki, które są istotne dla zdrowia kobiet, zwłaszcza w okresie ciąży, karmienia piersią, czy menopauzy [1]. Oto kilka witamin i minerałów, na które należy zwrócić uwagę:
-
Witamina C: antyutleniacz zwalczający wolne rodniki. Zwiększa poziom progesteronu, co pozwala osłabiać objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Pomaga też w utrzymaniu ciąży.
-
Witamina D: niezbędna dla zdrowia kości, ogranicza ryzyko chorób serca i niektórych nowotworów. Jest również niezbędna dla prawidłowej pracy układu rozrodczego. Kobiety są narażone na osteoporozę wynikającą z niedoboru witaminy D [2].
-
Witamina E: jako silny antyoksydant neutralizuje wolne rodniki i spowalnia procesy starzenia skóry. Może łagodzić objawy PMS.
-
Witamina K: ma działanie przeciwkrwotoczne. Bierze udział w procesach przetwarzania wapnia w organizmie, który chroni przed osteoporozą.
-
Kompleks witamin z grupy B. Witamina B12 bierze udział w wytwarzaniu czerwonych krwinek, utrzymuje układ nerwowy w dobrej kondycji. Z wiekiem jej wchłanialność się obniża. Witaminy z grupy B, szczególnie witamina B6, łagodzą objawy PMS i bóle menstruacyjne. Witamina B9 (kwas foliowy) dodatkowo zmniejsza ryzyko powstania wad wrodzonych u dziecka.
-
Żelazo: pomaga zwiększyć ilość czerwonych krwinek w organizmie i utrzymać zdrową krew. Więcej żelaza potrzebują kobiety obficie miesiączkujące.
-
Wapń: kluczowy składnik mocnych kości. Kobiety powinny dbać o dostarczanie wystarczającej ilości wapnia przez całe życie, a w szczególności począwszy od 20 roku życia, ponieważ wtedy organizm zaczyna go stopniowo tracić.
-
Magnez: wspiera setki funkcji w organizmie, w tym tworzenie zębów i kości, wzrost, rozwój fizyczny i poznawczy oraz utrzymanie zdrowej ciąży [3]. Jest szczególnie ważny dla kobiet po 40. roku życia, ponieważ buduje mocne kości i przeciwdziała utracie masy kostnej, która może prowadzić do osteoporozy.
-
Selen: pomaga zmniejszyć ryzyko chorób serca i raka, poprawia płodność u kobiet. Niski poziom selenu może prowadzić do niskiego poziomu estrogenów.
-
Jod: jest mikroelementem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania układu rozrodczego, a jego niedobór wiąże się ze zmniejszoną płodnością [4]. Jest szczególnie potrzebny kobietom w ciąży, ponieważ wpływa na kształtowanie mózgu dziecka.
Większe zapotrzebowanie na witaminy i minerały mają kobiety w okresie ciąży, a także karmiące.
👉Czy kobieta może stosować boostery testosteronu?
Witaminy i minerały dla kobiet
Witaminy i minerały odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia kobiet, wywierając ogromny wpływ na dobre samopoczucie i funkcjonowanie kobiecego organizmu. W dynamicznym środowisku, w którym kobiety często doświadczają wzmożonego stresu i prowadzą intensywny styl życia, suplementacja może być istotnym wsparciem codziennej aktywności.
Odpowiednio dobrane witaminy dla kobiet (suplementy diety) zawierające właściwe dawki kwasu foliowego, żelaza, wapnia, witaminy D i innych składników mogą pomóc w zaspokojeniu specyficznych potrzeb zdrowotnych kobiet. Głównie chodzi tutaj o ochronę zdrowia kości, wspieranie układu immunologicznego, czy też zapobieganie niedoborom podczas okresów zwiększonego zapotrzebowania na składniki (ciąża, menstruacja).
Trec Multipack Day/Night – kompleks na dzień i na noc
Wprowadzenie suplementacji witaminowej może stanowić dużą pomoc w dbaniu o kompleksowe zdrowie kobiety, zwłaszcza w sytuacjach, gdy dieta nie jest źródłem witamin i nie zapewnia wystarczającej ilości niezbędnych składników odżywczych.
Czy kobiety powinny brać takie same witaminy, co mężczyźni?
Witaminy i minerały to niezbędne składniki odżywcze dla każdego człowieka. Istnieją jednak pewne różnice w potrzebach żywieniowych, które wynikają z biologicznych różnic między płciami. Dlatego na pewno może odnieść więcej korzyści, stosując witaminy dla kobiet, czyli suplementy witaminowe dostosowane do indywidualnych potrzeb tej płci. Głównie chodzi tutaj o szczególne okresy w życiu kobiety: ciążę, laktację, menopauzę.
Czy kobiety mają większe zapotrzebowanie na niektóre z witamin i minerałów?
Tak, zapotrzebowanie organizmu kobiety na niektóre witaminy i minerały, takie jak kwas foliowy, żelazo, wapń, witamina D, kwas omega-3 i witamina B6 może być większe niż w przypadku mężczyzn. Dzieje się tak ze względu na specyficzne potrzeby wynikające z różnic płciowych, w pierwszej kolejności związanych z menstruacją, ciążą, karmieniem piersią oraz przekwitaniem.
Czytaj więcej: Suplementacja u kobiet - pytania i odpowiedzi
Co powinna suplementować kobieta?
Zalecenia dotyczące suplementacji dla kobiet zależą od:
-
wieku
-
okresu życia
-
ewentualnych specyficznych potrzeb zdrowotnych
W okresie ciąży często zaleca się kobiecie przyjmowanie kwasu foliowego w celu prawidłowego przebiegu ciąży i zapobiegania wadom cewy nerwowej u rozwijającego się płodu. Dla kobiet w wieku rozrodczym konieczna może być suplementacja żelaza w celu zapobiegania anemii. Z kolei u kobiet w okresie menopauzy potrzebna jest dodatkowa dawka wapnia i witaminy D i składników mineralnych, aby chronić kości przed osteoporozą.
6PAK Vitamin Elite - kompleks witamin i minerałów
Wszystkim kobietom, bez względu na wiek, zaleca się podawanie kwasów tłuszczowych omega-3, witaminy C i witamin z grupy B, które wspierają układ odpornościowy. Zanim wybierzesz suplement diety, skorzystaj z konsultacji ze specjalistą, który dostosuje suplementację do Twoich konkretnych potrzeb zdrowotnych.
🛒Suplementy witaminowe kupisz w sklepie bcaa.pl
Kiedy polecana jest suplementacja składników witaminowo-mineralnych?
Oto kilka sytuacji, w których suplementy dla kobiet mają szczególne zastosowanie:
-
okres ciąży i karmienia piersią
-
okres menopauzy
-
intensywne okresy menstruacyjne
-
niedobory w diecie
-
tres i intensywny tryb życia
Sprawdź również: Top 5 suplementów dla kobiet
Bibliografia:
-
Machelle M Seibel: The role of nutrition and nutritional supplements in women’s health. Fertility and Sterility. Volume 72, Issue 4, October 1999, Pages 579-591.
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0015028299003039 -
Agnieszka Jasik i wsp: Witamina D i osteoporoza. Borgis - Postępy Nauk Medycznych 1/2008, s. 8-13.
https://www.czytelniamedyczna.pl/2795,witamina-d-i-osteoporoza.html -
Olukunmi O Balogun et al: Vitamin supplementation for preventing miscarriage. Cochrane Database Syst Rev. 2016 May; 2016(5).
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7104220/ -
Mateusz Winder i wsp: The Impact of Iodine Concentration Disorders on Health and Cancer. Nutrients. 2022 Jun; 14(11): 2209.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9182735/
Aneta Buczak
Wtorek, 16 stycznia 2024