🎄 Grudniowy rabat -5% od 219 zł  kod: RABAT5   

Siła chwytu - jak poprawić siłę chwytu?

Siła chwytu - jak poprawić siłę chwytu?

Trening chwytu to jeden z najbardziej niedocenianych oraz najczęściej pomijanych treningów. Mocny chwyt pomoże nam nie tylko przy wielu ćwiczeniach, ale również będzie przydatny w życiu codziennym. Warto dodać do planu treningowego ćwiczenia, które wzmocnią siłę chwytu.

Jak poprawić siłę chwytu?

Jeśli chcemy poprawić siłę chwytu, to wbrew pozorom wcale nie musimy wykonywać żadnych specjalnych ćwiczeń. Czasami nawet nieświadomie możemy angażować w treningu mięśnie przedramion, które są odpowiedzialne za to, jak silny chwyt mamy. 

Jednym z takich ćwiczeń jest np. martwy ciąg, podczas jego wykonywania musimy utrzymać w naszych dłoniach ogromny ciężar. Używanie pasków niestety niweluje pozytywny wpływ wielu ćwiczeń na naszych chwyt, a więc jeśli chcemy go wzmocnić, to dobrym pomysłem będzie zrezygnowanie przynajmniej na jakiś czas z pasków.

Zestaw Treningowa Moc Zestaw Treningowa Moc

Co odpowiada za siłę chwytu?

Za siłę chwytu w głównej mierze odpowiadają nasze mięśnie przedramion. Podczas ćwiczeń wymagających mocnego chwytu z pewnością odczuwamy charakterystyczne pieczenie przedramion. To właśnie jest wynikiem bardzo intensywnej pracy tych mięśni, które odpowiadają za nasz chwyt. Jest to główny czynnik, który decyduje o tym, jednakże nie jedyny. 

W sportach takich jak np. gimnastyka duże znaczenie ma również technika chwytu. Przyjmuje się, że najsilniejszą techniką chwytu jest tzw. chwyt zamkowy, który angażuje również nasz nadgarstek, a przy okazji daje nam duży zakres ruchu podczas ćwiczeń.

Najlepsze ćwiczenia na wzmocnienie chwytu

Jeśli chcemy wzmocnić nasz chwyt, to powinniśmy poznać kilka ćwiczeń, które angażują mięśnie przedramiona. Dodanie ich do planu treningowego znacznie wpłynie na poprawę siły chwytu.

1. Martwy ciąg

Jest to świetne ćwiczenie na nasze pośladki oraz mięśnie dwugłowe, jednakże niewiele osób zauważa to, że również chwyt jest bardzo ważny w tym ćwiczeniu. Jeśli wytrzymałość chwytu nie będzie na odpowiednim poziomie, to prawdopodobnie nie będziemy w stanie utrzymać sztangi przez całą serię. 

Wiele osób rekompensuje słaby chwyt poprzez używanie pasków, jednakże całkowicie ogranicza to pracę przedramion w tym ćwiczeniu. Jeśli chcemy, aby nasza siła chwytu się poprawiła, to powinniśmy zrezygnować z używania pasków przy wykonywaniu martwego ciągu.

Sprawdź także: Martwy ciąg nie tylko dla pakerów

2. Spacer farmera

Jest to świetne ćwiczenie ogólnorozwojowe, w tym również angażowana jest siła chwytu. Polega ono na przejściu danego odcinka z ciężarem w postaci np. trap bar'a lub kettla. Podobnie jak martwy ciąg jest to ćwiczenie o dużym potencjale siłowym, czyli pozwala nam na przenoszenie dużych obciążeń. 

Jednakże, aby to obciążenie utrzymać, ważna jest siła chwytu, więc jest to kluczowy aspekt przy wykonywaniu tego ćwiczenia. Może się okazać, że gdy wzmocnimy chwyt, to będziemy w stanie przenieść znacznie większy ciężar.

Trec Rękawice treningowe Power Max Trec rękawiczki na siłownie

3. Zwis na drążku

Chyba większość osób będzie kojarzyć to ćwiczenie właśnie z chwytem. Podczas zwisu jedyną rzeczą która nas trzyma są nasze dłonie, a więc to siła chwytu jest kluczowa podczas wykonywania tego ćwiczenia. To jak długo uda nam się wytrzymać w tej pozycji jest w głównej mierze zależne od tego jak silny chwyt posiadamy. 

Im silniejszy chwyt mamy, tym dłużej będziemy mogli wytrzymać w zwisie. Jeśli czujemy się pewnie i jesteśmy w stanie długo wytrzymać w tej pozycji, warto dołożyć trochę obciążenia.

4. Pompki na palcach

Jeśli oglądaliśmy filmy o tematyce sztuk walki, to z pewnością widzieliśmy przynajmniej raz scenę głównego bohatera, który wykonywał pompki na palcach. Wbrew pozorom wykonywanie ćwiczenia to nie tylko wymysł reżysera, ale faktycznie idą za tym korzyści. 

Jedną z nich jest ogromne zaangażowanie mięśni dłoni i przedramion do pracy, dzięki czemu nastąpi poprawa siły chwytu. Jest to ważny czynnik w stukach walki, a więc nie tylko dowiadujemy się jak mieć mocniejszy chwyt, ale również skąd wzięło się to w filmach.

👉4 najlepsze pompki dla zaawansowanych

5. Ćwiczenia na kołach gimnastycznych

Nie jest tajemnicą, że gimnastycy charakteryzują się ogromną siłą pomimo stosunkowo niskiej wagi. Przekłada się to na siłę chwytu, która jest kluczem do sukcesu w tym sporcie. Oczywiście jeśli chcemy cieszyć się większą siłą dłoni, nie musimy od razu zapisywać się na gimnastykę, ale z pewnością warto z ne

Trec Chalk Block - Magnezja w Kostce Trec Chalk Block Magnezja w kostce

Co daje mocny chwyt?

Na siłowni z pewnością przyda nam się większa siła chwytu. Dzięki niej nie tylko będziemy w stanie podnosić większe obciążenia, ale również będziemy mieli większą kontrolę nad nimi. Dzięki temu ryzyko przypadkowego upuszczenia ciężaru znacznie spada, co powoduje że nasz trening jest bezpieczniejszy. 

Silny chwyt będzie również bardzo przydatny w wielu pracach wymagających od nas zdolności manualnych np. w przypadku pracy jako mechanik. Będzie on również przydatny w wielu codziennych czynnościach.

Z pewnością warto dodać ćwiczenia na poprawę siły chwytu do naszego planu treningowego. Zobaczymy, jak wiele korzyści nam one przyniosą nie tylko w sporcie, ale również w życiu codziennym.

Przeczytaj również: Magnezja na siłownię - którą wybrać?


Bartosz Dzwonek

Piątek, 29 września 2023