Wchodząc na siłownię możemy zauważyć rzeszę zwolenników rolerów którzy używają tego przyrządu. Możemy sobie zadać pytanie co daje rolowanie mięśni? Pozwala na to przyspieszenie regeneracji oraz na ograniczenie bólu mięśni.
Rolowanie mięśni - jakie są korzyści z rolowania?
Rolowanie mięśni po treningu siłowym przyniesie nam ogrom korzyści, które będziemy mogli zauważyć gołym okiem. Na rynku jak i na większości siłowni mamy ogromny wybór wałków, piłek i różnych innych rolerów.
Możemy się zastanawiać który powinniśmy wybrać, który będzie dla nas najlepszy. Niestety nie ma żadnej żelaznej reguły według której powinniśmy wybierać wałki.
Powinniśmy eksperymentować z każdym wałkiem i wybrać ten który najbardziej nam będzie pasować. Jedni będą woleć wałki krótkie, inni wałki gładkie, a jeszcze inni wałki długie lub karbowane.
Czytaj więcej:
Jak wybrać najlepszy roller?
1. Przygotowanie do rozgrzewki - rolowanie mięśni
Rolowanie mięśni może stanowić świetną bazę do rozgrzewki oraz rozciągania. Dzięki temu pobudzimy mięśnie do wysiłku oraz zwiększymy przepływ krwi. Automasaż nada naszym mięśniom odpowiednie napięcie, dzięki czemu wyciągniemy z treningu jeszcze więcej.
Dzięki rolowaniu osiągniemy podobne wyniki jak dzięki rozciąganiu. Jeśli wykonamy rolowanie przez stretchingiem, to rozciąganie będzie przyjemniejsze oraz skuteczniejsze. Dodatkowo jeśli czujemy, że któryś mięsień jest zbyt spięty, to powinniśmy rolować go przed treningiem.
Podczas rolowania mamy szansę aby zadziałać precyzyjnie na mięsień który chcemy masować. Przy rozciąganiu nie mamy opcji wybrania poszczególnego mięśnia.
Najlepsze wyniki uzyskamy poprzez połączenie rolowania i stretchingu.
2. Zapobieganie kontuzjom - rolowanie ciała
Jedną z korzyści towarzyszących rolowaniu mięśni jest zmniejszenie ryzyka kontuzji. Dzieje się tak za sprawą usprawnienia elastyczności mięśni, co zapobiega wielu groźnym naciągnięciom i zerwaniom mięśni, które mogłyby nas wykluczyć z treningu na dłuższy okres czasu.
Również jeśli trenujemy więcej niż 3 razy w tygodniu, to powinniśmy używać wałków, które zapobiegną przetrenowaniu, a co za tym idzie uchronią nas przed kontuzjami.
Kolejnym aspektem który uchroni nas przed kontuzją gdy ćwiczymy rano jest pobudzenie mięśni. Zaraz po wstaniu mięśnie są sztywne, przez co podczas rannego treningu może łatwo dojść do kontuzji. Rolowanie przed treningiem wykonywanym rano pobudzi mięśnie do działania oraz usprawni ich pracę.
3. Zwiększona elastyczność mięśni - poprawa mobilności
Lepsza elastyczność mięśni nie tylko zapobiega kontuzjom, wpływa także na poprawę mobilności. Rolowanie przed treningiem części ciała które planujemy najbardziej angażować powinno zwiększyć nasz zakres ruchu.
Dzieje się tak ponieważ rolowanie działa podobnie do rozciągania, podczas nacisku wałka na mięsień dochodzi do uelastycznienia powięzi oraz jej nawodnienia. Dzięki temu na mięśniach tworzy się swego rodzaju osłona, która pozwala im na lepszą i bezpieczniejszą pracę podczas ćwiczeń.
W przypadku rolowania po treningu zmniejsza się napięcie mięśni, a co za tym idzie zwiększa się nasza mobilność. Spięty mięsień nie pozwala na tak głęboki ruch co luźny mięsień.
4. Usprawnienie mięśni core - rolowanie
Wbrew pozorom rolowanie nie tylko rozluźnia mięśnie i zmniejsza ich napięcie, ale także ćwiczy niektóre z nich. Podczas używania wałka nasze mięsnie core. Podczas rolowania ud i łydek możemy poczuć jak pracuje nasza obręcz barkowa oraz jak bardzo nasz brzuch jest spięty.
Właśnie w tym momencie nasze mięśnie głębokie zostają zaangażowane do pracy. Podczas masażu praktycznie każdej partii mięśni pracują nasze mięśnie core.
Dzięki angażowaniu tych mięśni nasza sylwetka oraz postawa ulegną znacznej poprawie. Dodatkowo jeśli będziemy regularnie rolować mięśnie pleców, to zapobiegniemy utworzeniu tzw. "garba" w przyszłości.
5. Mniejsze zakwasy lub ich brak - ból mięśni
Rolowanie pozwala na zmniejszenie napięcia mięśni po treningu, przez co wspomagamy regenerację mięśni. Zastosowanie rolera szczególnie po treningu pozwoli nam zmniejszyć ból mięśni na następny dzień. Szczególną uwagę podczas rolowania powinniśmy poświęcić partii mięśniowej którą trenowaliśmy.
Jeśli wykonaliśmy trening siłowy z naciskiem na mięśnie pleców, to powinniśmy wykonać rolowanie pleców. Rolowanie ciała pobudza krążenie w tkankach miękkich, dzięki czemu kwas mlekowy wytwarzany w mięśniach podczas ciężkiego treningu (odpowiadający za zakwasy) jest szybciej usuwany.
Dzięki wyżej wymienionym zaletom pośrednio udoskonalimy nasz trening oraz wyciągniemy z niego więcej. Jak więc widać to warto się rolować dzięki czemu uzyskamy wiele korzyści.
Sprawdź także:
Rolowanie mięśni - kiedy i jak się rolować?
Bartosz Dzwonek
Poniedziałek, 31 stycznia 2022