Podciąganie na drążku podchwytem

Podciąganie na drążku podchwytem

Główne mięśnie biorące udział w ćwiczeniu "Podciąganie na drążku podchwytem":

  • Najszerszy grzbietu
  • obły większy
  • ramienny
  • dwugłowy ramienia

Zasady poprawnego wykonania ćwiczenia:

Chwytamy drążek podchwytem na szerokość barków, bierzemy wdech i przystępujemy do ruchu podciągania do momentu, w którym broda znajdzie się na poziomie drążka. W szczytowej fazie ruchu wykonujemy wydech i staramy się utrzymać napięcie mięśni przez 1-2 sekundy. Przechodzimy do kontrolowanej fazy opuszczania, której towarzyszy głęboki wdech, powracamy do pozycji wyjściowej.

Modyfikacje ćwiczenia:

W zależności od stopnia zaawansowania ćwiczenie to można wykonywać z pomocą partnera; z użyciem maszyny do podciągania lub też z talerzami przywiązanymi do pasa służącymi jako dodatkowe obciążenie. Szerokość chwytu może być zmieniania między kolejnymi seriami lub treningami w celu różnorodnej aktywacji włókien mięśniowych. Odwodzenie łokci do tyłu i podciąganie się na wysokość klatki piersiowej stymuluje bardziej intensywnie górną i środkową część mięśnia najszerszego grzbietu zwiększając jego masę. Prowadzenie łokci wzdłuż ciała i kierowanie drążka za kark stymuluje włókna zewnętrzne ćwiczonego mięśnia, co przyczynia się do zwiększenia jego szerokości.

Uwagi:

Z uwagi na to, że w tym wariancie podciągania dużą pracę wykonują bicepsy i mięśnie ramienne, możemy wykorzystać je z powodzeniem w treningu tych partii mięśniowych.
Przy opuszczaniu nie należy wykonywać przeprostów w stawie łokciowym, co naraża go na kontuzje.


Środa, 22 lutego 2017