Reklamy, dietetycy, lekarze - gdzie 2 osoby, tam 3 opinie na ten temat. Co wybrać? W tym artykule podejmiemy próbę podsumowania wad i zalet obu konkurentów. Sprawdź, co wybrać dla siebie i dlaczego.
Masło czy margaryna? Co jest zdrowsze?
Choć masło i margaryna mają zbliżone właściwości, różnią się składem i procesem produkcyjnym, w którym powstają.
- Margaryna powstaje przez uwodornianie olejów roślinnych. Dlatego margarynę obwinia się o wysoką zawartość szkodliwych tłuszczów trans (choć rzadko się o tym mówi, izomery trans kwasów tłuszczowych zawiera i masło). Główną zaletą margaryny jest obecność w jej składzie nienasyconych kwasów tłuszczowych, których w maśle jest niewiele.
- Masło, to produkt, którego główną zaletą jest naturalność (produkcja i skład podlega kontroli przez Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności). Wadą jest wysoka zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu.
Czym smarować i co jest zdrowsze? To zależy. Dobrze
wybrana margaryna (tzw. kubkowa) będzie korzystniejsza, gdy będzie
nam zależało na obniżaniu cholesterolu czy ograniczeniu ryzyka
chorób kardiologicznych.
Masło wspiera zdrowie dzieci (potrzebują cholesterolu do rozwoju fizycznego). Wysoka zawartość witamin A,D i E w maśle również jest jego ważnym atutem.
Masło - właściwości i wartość odżywcza
Masło to produkt mleczny wytwarzany ze śmietany lub mleka. Zawartość tłuszczu jest na poziomie 80-90%. 100g masła dostarcza ok. 700 kcal. Dostarcza ważnych składników odżywczych, takich jak
- witaminy A, D i E, K2,
- kwasy Omega(n-3) (jeśli krowy, od których pochodzi mleko są żywione trawą).
Zawiera niewielką ilość laktozy i może być spożywane przez osoby z jej nietolerancją. Do smażenia należy wybierać masło klarowane, bo to zwykłe szybko się pali.
Poznaj: Które tłuszcze należy wybierać, aby zachować zdrowie?
Margaryna - właściwości i wartość odżywcza
Mniej kaloryczna od masła (450-710 kcal/100 g) margaryna powstaje poprzez zmieszanie tłuszczów roślinnych lub zwierzęcych (tłuszczów roślinnych utwardzonych i nierafinowanych olejów nieutwardzonych) z wodą lub mlekiem.
Wyróżniamy margaryny:
- miękkie (kubkowe)
- twarde (kostkowe).
Miękkość margaryny to efekt uwodorniania, które powoduje
obecność tłuszczów trans (najwięcej izomerów trans mają margaryny w kostkach - unikaj margaryn twardych).
Margaryna zawiera mniej soli i cukru niż masło. Zalecana do smarowania pieczywa w profilaktyce chorób układu krążenia, dla osób starszych i mających problem z cholesterolem.
Najzdrowsze tłuszcze w diecie
Zdrowe tłuszcze zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe.
Ich źródło jest m.in. w awokado, oliwkach czy orzechach. Są
korzystniejsze dla zdrowia od masła i margaryny, ponieważ obniżają
poziom cholesterolu LDL we krwi.
Przy diecie redukcyjnej warto jest zainwestować w produkty zawierające jednonienasycone kwasy tłuszczowe: orzechy, oleje, oliwki, czekolada. Jeśli używasz zbyt dużo tłuszczów nasyconych, zwiększasz ryzyko chorób serca lub udaru mózgu.
Oliwa z oliwek - kalorie, wartość odżywcza
Oliwa to główny składnik zdrowej diety śródziemnomorskiej. 1
łyżka oliwy z oliwek to 119 kalorii i 1,86 g tłuszczów nasyconych.
Jest źródłem ważnych w diecie odchudzającej kwasów
jednonienasyconych.
Zawiera tłuszcze wielonienasycone - kwasy Omega(n-3) i (n-6), witaminy E i K. Obniża ryzyko chorób serca, udaru i cukrzycy.
Olej kokosowy - kalorie, wartość odżywcza
Świetny przy odchudzaniu. Pomaga w kontroli poziomu cukru we krwi i dodaje energii. Często demonizowany, bo zawiera nasycone kwasy tłuszczowe.
Olej kokosowy składa się z trzech kwasów tłuszczowych – laurynowego, kaprynowego i kaprylowego. Dzięki zawartości MCT, jest metabolizowany w wątrobie, bez użycia insuliny, dlatego dobrze sprawdza się u cukrzyków. Wybieraj olej nierafinowany, tłoczony na zimno, virgin, z pierwszego tłoczenia.
Sprawdź także: MCT - hit czy kit?
Orzechy i nasiona- kalorie, wartość odżywcza
Oprócz białka, witamin i minerałów, orzechy zawierają kwasy Omega-3 oraz kwasy
jednonienasycone. Dzięki tym składnikom dbamy o cholesterol na
właściwym poziomie i zapobiegamy chorobie wieńcowej, rakowi piersi,
prostaty i okrężnicy.
Kaloryczność orzechów waha się w granicach 500-600 kcal na 100g, ale obecność kwasów jednonienasyconych skutecznie rozprawia się z nadwagą. Najbogatsze w nie orzechy to brazylijskie, ziemne, laskowe, pistacje.
Nasiona (słonecznik, siemię lniane, sezam), to wyjątkowe źródło jednonienasyconych KT. Ich kaloryczność jest identyczna jak orzechów (500-650 kcal/100g). Można z nich tłoczyć oleje idealne w kuchni.
Awokado - kalorie, wartość odżywcza
Idealne źródło mikroelementów w diecie: witamin A, B1, B2, B3,
B6 C, E, K i H, białka, kwasu foliowego i pantotenowego, magnezu,
cynku, potasu, miedzi, wapnia, beta karotenu, manganu, fosforu i fitosteroli.
Zwalcza stany zapalne oraz stres oksydacyjny. Syci i chroni przed podjadaniem. Idealne do sałatek, past i deserów.
Które tłuszcze wybierać na diecie?
Nienasycone kwasy stanowią budulec i energię dla mózgu. Dbają o tzw. profil lipidowy i skutecznie rozprawiają się z oponką na brzuchu. Najlepszym źródłem jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych są oleje roślinne (oliwa z oliwek, olej słonecznikowy i lniany).
- Do czarnej listy wpisz tzw. tłuszcze trans - zwiększają zły i obniżają dobry cholesterol (twarde margaryny, tłuszcze piekarnicze, frytury, wyroby ciastkarskie). Sprzyjają rozwojowi cukrzycy typu 2 i chorób układu sercowo-naczyniowego.
- Ograniczać należy tłuszcze nasycone (czerwone mięso, masło, smalec, łój, olej palmowy). Ich nadmiar podnosi zły cholesterol (LDL) i przyczynia się do miażdżycy.
Czytaj także:
Dieta omega na odchudzanie - opinie, efekty, zasady
Aneta Buczak
Czwartek, 8 lipca 2021