⚫ BLACK MONTH ⚫ -10% od 199 zł !  Kod: BLACK10  

Klatka z bicepsem? Z czym łączyć trening klatki piersiowej?

Klatka z bicepsem? Z czym łączyć trening klatki piersiowej?

Połączenie klatka z bicepsem to jeden z najczęściej spotykanych treningów split (trening dzielony) na siłowni. Jest to spowodowane dużą ilością ćwiczeń angażujących obie te partie mięśniowe. Jednakże nie jest to jedyne możliwe połączenie, z czym jeszcze można łączyć trening klatki piersiowej?

Czy można robić klatkę z bicepsem?

Klatka z bicepsem? Jak najbardziej możemy połączyć trening tych dwóch partii mięśniowych. Jednakże powinniśmy wziąć pod uwagę to jakie partie będziemy ćwiczyć podczas kolejnego treningu lub które z nich były przez nas ostatnio trenowane.

Jeśli nasz kolejny trening również będzie angażował mięśnie naramienne to lepiej będzie zamienić biceps np. na trening pleców, który w mniejszym stopniu zaangażuje te mięśnie. Takie rozwiązanie pozwoli nam uniknąć przetrenowania poszczególnych partii mięśniowych.

Zobacz: Czy można przetrenować mięśnie?

Z jaką partią mięśniową najlepiej łączyć klatkę?

Jednym z najczęstszych rozwiązań jest łączenie klatki piersiowej właśnie z bicepsem. Jest to tak popularne ponieważ duża ilość ćwiczeń angażuje zarówno klatkę piersiową jak i bicepsy. Jednym z takich ćwiczeń jest wiosłowanie sztangą, które angażuje obie te partie mięśniowe. Jeśli odpowiednio ułożymy plan treningowy to możemy być pewni, że nasze bicepsy oraz klatka piersiowa będą się rozwijać w szybkim tempie.

Jednakże nie każdemu musi pasować to co pasuje innym. Jeśli plan treningowy na klatkę piersiową oraz bicepsy po prostu nam nie odpowiada to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamienić mięśnie naramienne na inną partię ciała. Tak więc nie ma najlepszej partii mięśniowej z którą możemy łączyć klatkę, każdy z nas może wybrać coś innego.

4FIZJO Uchwyty do pompek 4FIZJO Uchwyty do pompek

Sprawdź także: Mięśnie piersiowe - ćwiczenia rozciągające klatkę piersiową

Z czym można łączyć biceps?

Jak już wiemy, najpopularniejszym połączeniem jest klatka piersiowa oraz biceps, jednakże nie jest to jedyna możliwość. Świetnym połączeniem jest również trening bicepsów oraz ich antagonistów - tricepsów.

W takim wypadku powinniśmy wykonywać tzw. superserie. Polega to na naprzemiennym trenowaniu antagonistycznych mięśni. W tym wypadku po wykonaniu serii ćwiczenia na bicepsy będziemy wykonywać serię na tricepsy. Pozwoli nam to wykonać mocny trening obu partii mięśniowych oraz uzyskać szybki efekt spompowania bicepsów.

Powinniśmy jednak pamiętać, aby nie łączyć treningu bicepsów z treningiem przedramion, ponieważ może to doprowadzić do przetrenowania mięśni.

4FIZJO Arm Blaster 4FIZJO Arm Blaster

Ile razy w tygodniu ćwiczyć klatkę i biceps?

Wszystko zależy od naszego stażu treningowego oraz tego na ile pozwala nam organizm. Jeśli czujemy, że po jednym treningu bicepsów w tygodniu nie jesteśmy na siłach wykonać drugiego, to powinniśmy go odpuścić. Optymalną ilością będzie jeden trening nastawiony na bicepsy lub klatkę oraz jeden trening w którym dana partia mięśni jest delikatnie angażowana.

W ciągu tygodnia może to być jeden trening klatki piersiowej oraz jeden trening pleców, a którym w pewnym stopniu angażowana jest klatka piersiowa. Jednakże musimy zwracać uwagę na to co mówi nam nasz organizm.

Jeśli czujemy się na siłach, to możemy wykonać dwa treningi w ciągu tygodnia, jednakże jeśli nie czujemy się na siłach to lepiej odpuścić dodatkowy trening, bo może to przynieść więcej szkody niż pożytku.

Czytaj również: Jak ćwiczyć górne partie klatki piersiowej?

Czy można robić trening klatki piersiowej 2 razy w tygodniu?

Jak już było wspomniane, jeśli czujemy się na siłach oraz mamy chęci, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać taki trening dwa razy w tygodniu. Jednakże jeśli czujemy się zmęczeni, to lepiej będzie odpuścić drugi trening w tygodniu i pozwolić mięśniom się zregenerować przed kolejnymi treningami.

Klatka z bicepsem czy tricepsem?

Oba te połączenia mają dużo zalet i ciężko wybrać które jest lepsze. Wybierając połączenie musimy zwrócić uwagę, jakie partie trenowaliśmy dzień wcześniej lub jakie będziemy trenować następnego dnia. Musimy pamiętać, że łącząc klatkę z bicepsem nie trenujemy tylko i wyłącznie tych dwóch mięśni. Podczas treningu pracują również mięśnie pomocnicze, w tym przypadku będą to właśnie tricepsy. Jeśli następnego dnia będziemy chcieli wykonać np. trening pleców z tricepsem, to może być on mniej efektywny, ponieważ mięśnie będą zmęczone po poprzednim treningu, pomimo, że to nie one były trenowane w główniej mierze.

Czy można łączyć trening pleców z klatką?

Mięśnie klatki piersiowej oraz pleców są mięśniami antagonistycznymi, podobnie jak biceps i triceps. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć trening klatki oraz mięśni grzbietu. Podobnie jak to było w przypadku treningu bicepsów ora tricepsów, będziemy wykonywać superserie, polegające na naprzemiennym wykonywaniu ćwiczeń na klatkę, a następnie na plecy.

Jak najlepiej łączyć partie mięśniowe na treningu?

Podczas łączenia poszczególnych partii mięśniowych musimy wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Jedną z najważniejszych rzeczy jest, aby nie łączyć dwóch dużych grup mięśniowych podczas jednego treningu. Jest to zbyt duży wysiłek dla organizmu, co może poskutkować przemęczeniem. Lepszym wyborem będzie połączenie dużej grupy mięśniowej z mniejszą, czyli np. klatki z bicepsem.

Możemy połączyć również 3-4 mniejsze partie mięśniowe. Nie będzie to aż taki duży wysiłek dla organizmu ze względu na ich małe rozmiary, a pozwoli nam to przetrenować również te mniejsze partie mięśni. Najlepiej jest łączyć mięśnie, które w pewien sposób ze sobą współpracują. Ułatwi nam to dobór ćwiczeń do naszego planu treningowego.

Trec AAKG Powder Trec AAKG Powder suplement na pompę

Przeczytaj więcej: Jak poprawić swój rekord w wyciskaniu sztangi na klatkę piersiową?


Bartosz Dzwonek

Piątek, 9 września 2022

Artykuł nie był jeszcze oceniany.

Zaloguj się, aby ocenić.

Mogą Cię zainteresować

Ile serii na biceps w tygodniu?

Ile serii na biceps w tygodniu?

Biceps to ten mięsień, na który większość ćwiczących panów skupia swoją uwagę najbardziej. Nie bez powodu jest to jeden z najchętniej trenowanych partii mięśniowych naszego ciała. W dzisiejszym artykule postaraliśmy się odpowiedzieć ile serii na biceps robić w tygodniu oraz na co zwrócić uwagę by w "treningu łap" nie popełniać błędów.

Ile powtórzeń wykonywać w serii?

Ile powtórzeń wykonywać w serii?

Ile powtórzeń wykonywać w serii? Jest to bardzo częste pytanie szczególnie wśród osób początkujących. Sprawdź jak wygląda to w przypadku treningu na masę, a jak np. w treningu na rzeźbę.

Białko na noc – które wybrać, by obudzić się większym?

Białko na noc – które wybrać, by obudzić się większym?

Białko to podstawowy budulec mięśni, bez którego utrzymanie oraz wzrost muskulatury jest po prostu nie możliwy. Odżywki białkowe takie jak. np kazeina micelarna to świetny sposób na zapewnienie mięśniom całonocnego dopływu aminokwasów. Sprawdź, które białko wybrać, by obudzić się większym.

Kreatyna przed czy po treningu - kiedy najlepiej brać kreatynę?

Kreatyna przed czy po treningu - kiedy najlepiej brać kreatynę?

Podstawowym zadaniem kreatyny jest magazynowanie energii (ATP) w komórkach mięśniowych po to by podczas wysiłku fizycznego mogła zostać uwolniona do wykonania pracy. Podwyższony poziom kreatyny w mięśniach skutkuje większą ilością energii dostępną do wykorzystania. Kiedy najlepiej ją brać?

Napisz pierwszy komentarz!

  • Wygraj bon BCAA.pl o wartości 100 zł!

    Co miesiąc losowanie kolejnej nagrody. Zapoznaj się z warunkami!

  • Baw się i pisz, co myślisz!

    Komentarze pomagają nam tworzyć bardziej interesujące treści. Dzięki nim wiemy, na co mamy zwrócić większą uwagę.

Napisz komentarz

Chcesz mieć własny awatar (obrazek) i pseudonim?
Utwórz konto i profil na forum BCAA.pl!