Zapewne każdy kto choć raz był na siłowni widział ludzi którzy podczas trenowania nosili specyficzny pas. Jest to tzw. pas kulturystyczny, którego głównym zamysłem jest zwiększenie bezpieczeństwa podczas treningu poprzez wspieranie odcinka lędźwiowego.
Kiedy warto stosować pas kulturystyczny na siłowni?
Wyciskanie sztangi na ławce, martwy ciąg, przysiady z obciążeniem to tylko jedne z wielu ćwiczeń podczas których warto użyć pasa kulturystycznego. Powoduje on wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, co powoduje usztywnienie korpusu.
Głównymi zaletami stosowania pasa treningowego jest dodatkowa ochrona kręgosłupa oraz możliwość zwiększenia obciążenia. Dodatkowo zostaje odciążony nasz odcinek lędźwiowy, co może uchronić nas przed wieloma poważnymi urazami kręgosłupa.
Jaki pas kulturystyczny wybrać?
W sklepach możemy spotkać różne pasy kulturystyczne, które różnią się od siebie szerokością, długością oraz materiałem z którego są wykonane. Pas powinien nas stabilizować, ale nie może nas zbytnio uciskać ani być zbyt luźny.
Producenci stosują dwa rozwiązania, jednym z nich jest rozmiarówka, dzięki której po zmierzeniu naszych rozmiarów będziemy mogli wybrać pas idealny dla nas. Drugim rozwiązaniem jest zapięcie na rzep lub klamrę, dzięki czemu dopasujemy pas do siebie.
Jeśli chodzi o materiał, to również są dwa najbardziej rozpowszechnione rozwiązania:
- Pasy skórzane - pasy wykonane ze skóry są bardzo wytrzymałe, a przy tym przyjemne w dotyku oraz dobrze przylegające do ciała.
- Pasy neoprenowe - są alternatywą dla pasów skórzanych. Dzięki zastosowaniu neoprenu świetnie przylegają do wszystkich krzywizn naszego ciała. Dodatkowo neopren jest lekki, a przy tym bardzo odporny na uszkodzenia. Kolejnym atutem tego pasa jest, że możemy założyć zarówno pod ubranie jak i na nie.
Odpowiednie wybranie oraz stosowanie pasa kulturystycznego jest kluczowe, aby nam nie zaszkodzić, tylko nas wspomóc. Jeśli jesteśmy początkującymi, to warto poprosić o pomoc specjalistę, trenera personalnego lub kolegi z dużym stażem treningowym.
Musimy również pamiętać, aby dbać o nasz pas, aby służył nam jak najdłużej oraz aby korzystanie z niego było higieniczne.
Zobacz nasze propozycje:
Power System Skórzany pas usztywniający
Trec Pas usztywniający nylonowy
Jak zakładać i używać pas kulturystyczny?
Pierwszą rzeczą o której musimy pamiętać podczas stosowania pasa kulturystycznego jest to, że nie uchroni on nas od kontuzji związanych z niepoprawnym wykonywaniem ćwiczeń. Dlatego pas treningowy jest zalecany osobom średniozaawansowanym oraz zaawansowanym, które opanowały już poprawną technikę ćwiczeń.
Kolejną rzeczą o której musimy wiedzieć, to że nie wolno wykonywać całego treningu w pasie. Powinniśmy zakładać pas do ćwiczeń w których obciążenie jest oscyluje w okolicach 80-90% naszego maksymalnego ciężaru. Pas zakładamy bezpośrednio przez przystąpieniem do wykonywania ćwiczenia i zdejmujemy go zaraz po jego wykonaniu.
Czy warto stosować pas kulturystyczny?
Jeśli trenujemy już jakiś czas, to warto rozważyć stosowanie pasa treningowego, co zwiększy nasze bezpieczeństwo oraz osiągi. Jednakże jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z siłownią to warto dopracować naszą technikę w treningu siłowym zanim dołożymy pas ciężarowy.
Co daje pas kulturystyczny?
- Odpowiednio używany pas treningowy wspomaga nasze mięśnie
stabilizujące, co chroni nas przed zbędnymi kontuzjami.
- Kolejną zaletą przemawiającą za tym, aby zakładać pas
kulturystyczny jest możliwość zwiększenia obciążenia podczas
ćwiczeń siłowych.
- Dodatkowo nasz odcinek lędźwiowy podczas treningu z użyciem pasa zostanie odciążony.
Dlaczego warto używać pas kulturystyczny?
Pas kulturystyczny podczas odpowiedniego używania może dać nam
ogrom zalet m.in odciążenie naszego odcinka lędźwiowego oraz
zwiększenie naszego maksymalnego obciążenia. Są to jedne z wielu
zalet przemawiających za stosowaniem pasa treningowego.
Niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tych właściwości i uważa pas treningowy za zbędny gadżet, który nic nie daje. Znam wiele osób, które po spróbowaniu ćwiczeń z pasem treningowym całkowicie zmieniły o nim zdanie.
Kiedy nie korzystać z pasa kulturystycznego?
- Jak wyżej wspominałem osoby początkujące nie powinny korzystać z pasa treningowego, ponieważ ze względu błędów technicznych może to przynieść więcej szkody niż pożytku.
- Kolejnym przeciwwskazaniem do treningu z pasem jest nadciśnienie. Pas treningowy powoduje wzrost ciśnienia w jamie brzusznej co może być groźne dla osób z nadciśnieniem, dlatego takie osoby przed treningiem z pasem powinny skonsultować się z lekarzem.
- Ostatnim przypadkiem podczas którego pas treningowy zamiast nam pomóc to zaszkodzi nam jest trening bicepsów, tricepsów oraz mięśni naramiennych. Podczas wykonywania ćwiczeń na te partie ciała pas nie będzie nas wspomagał, a będzie niepotrzebnie zwiększać ciśnienie w jamie brzusznej.
Podsumowując, pas treningowy używany z głową i umiarem da nam wiele korzyści, więc jak najbardziej warto dorzucić pas treningowy do torby którą bierzemy ze sobą na trening.
🛒 Pasy
usztywniające odcinek lędźwiowy kręgosłupa kupisz w sklepie
bcaa.pl
Bartosz Dzwonek
Poniedziałek, 15 listopada 2021