Dzisiaj pora na dwa kolejne klasyki wigilijnej kolacji:
kapustę z grochem i grzybami oraz niezbędny na świątecznym stole
kompot z suszu. Zatem zaczynamy!
Kapusta z grochem i grzybami
Kolejny klasyk w Wigilijnym menu. Choć patrząc na skład wcale nie aż tak szkodliwy, bardzo często jest głównym oskarżonym za nasze złe samopoczucie po kilku ''aktywnych'' godzinach przy stole. Większość z nas mimo tego co roku wpada dokładnie w tę samą pułapkę – bo jak odmówić sobie takich pyszności... Poniżej równie obłędna wersja kapusty z grochem i grzybami, którą w umiarze nawet podczas restrykcyjnej diety moglibyśmy jeść na co dzień.
Składniki:
- 500g kapusty kiszonej
- 240g grochu
- 100g cebuli
- 40g grzybów suszonych
- Olej kokosowy rafinowany (nie nadaje smaku ani aromatu
kokosa)
- Sól himalajska
- Kminek mielony
- Pieprz
Przygotowanie:
Opłucz groch na sitku i mocz przez 12 godzin. Odcedź, zalej wodą (ok 2cm powyżej powierzchni grochu) i gotuj ok. 30 minut. Grzyby namocz przez dwie godziny, następnie dolej pół litra wody i gotuj przez 30 minut. Odcedź, jednak pozostaw wodę, której użyjesz później do gotowania kapusty. Na oleju kokosowym podsmaż drobno poszatkowaną cebulkę, a następnie dodaj pokrojone w kostkę grzyby i zostaw na małym ogniu jeszcze na pięć minut. Po dodaniu do garnka przykryj i duś przez 30 minut. Następnie wrzuć groch, grzyby oraz kminek i gotuj jeszcze przez 15 minut. Dopraw solą i pieprzem.
Olej kokosowy możesz zastąpić także masłem klarowanym, czy też
olejem roślinnym (np. rzepakowym).
Czas przygotowania: 2 godziny 30 minut
Kompot z suszu
Wigilijne menu nie może obyć się bez wspaniałego tradycyjnego
kompotu. Po wyeliminowaniu cukru z jego receptury okazuje się, że z czystym sumieniem możemy raczyć się nim podczas kolacji
świątecznej.
Składniki:
- 200g pomarańczy
- 80g cytryny
- 30g suszonych jabłek
- 15g suszonych moreli
- 15g suszonych fig
- Łyżka ksylitolu
- Łyżka cynamonu
- Goździki
Przygotowanie:
Suszone owoce opłucz, zalej wodą i odstaw na ok. 4 godziny. Pokrojoną w plastry pomarańczę i cytrynę dodaj do napęczniałych owoców, wrzuć cynamon i goździki. Gotuj przez 25 minut na małym ogniu, zwracając uwagę na to by owoce się nie rozpadły. Następnie odczekaj do uzyskania niższej temperatury i przelej do szklanego dzbanka.
Czas przygotowania: 40 minut
✒️Artykuł został oryginalnie opublikowany dn. 18.12.2022 r. i zaktualizowany dn. 21.12.2023
Czwartek, 21 grudnia 2023