Pas kulturystyczny jest niezbędnym elementem wyposażenia większości siłowni i ośrodków treningowych. Pasy kulturystyczne są polecane profesjonalnym trenerom kulturystyki i ich zawodnikom. Popularność sportów siłowych sprawia, że z pasów do podnoszenia ciężarów korzysta coraz więcej kulturystów o różnym stopniu zaawansowania.
Pasy te zapewniają stabilność i wsparcie dla mięśni kręgosłupa i rdzenia podczas podnoszenia dużych ciężarów. Przy tego rodzaju ćwiczeniach kręgosłup jest obciążony głównie w obrębie odcinka lędźwiowego, a założenie pasa treningowego może pomóc złagodzić ogromny nacisk na mięśnie stabilizujące i krążki międzykręgowe. O czym trzeba pamiętać przed kupnem i założeniem pasa? Jak dopasować go do swojej sylwetki?
Jaki pas kulturystyczny wybrać dla siebie?
Pas kulturystyczny ma na Ciebie pasować. Powinien przylegać ciasno, ale nie może utrudniać oddychania. Gdy zakładamy pas, trzeba pamiętać, że w trakcie ćwiczeń powinniśmy oddychać głęboko i utrzymywać napięte mięśnie brzucha. Mając pas na sobie, powinniśmy napinać brzuch na tyle, aż poczujemy, że mięśnie brzucha napierają na pas. W ten sposób będziemy w stanie uzyskać maksymalne korzyści podczas podnoszenia ciężarów. Pamiętaj, aby nie wykonywać ćwiczeń na bezdechu, jeśli masz pas na sobie.
Wskazówki jak dobrać pas kulturystyczny
Pasy kulturystyczne zostały zaprojektowane, by stanowić bezpośrednie podparcie dolnej części pleców. Ważne jest, aby dobrać swój pas właściwie. Chcąc wybrać idealny pas dla siebie, zwróć uwagę na kilka szczegółów:
-
Wykonaj pomiary. Najbezpieczniejszy i najskuteczniejszy pas do podnoszenia ciężarów to taki, który idealnie do Ciebie pasuje. Nie kieruj się rozmiarem talii spodni. Zmierz się w miejscu, w którym będzie znajdować się pas i sprawdź, jaki jest zakres regulacji pasa. Kupując pas treningowy, zawsze kieruj się rozmiarami podanymi przez producenta.
-
Większość pasów do podnoszenia ciężarów ma szerokość ok. 10 cm. Dla większości mężczyzn o przeciętnych proporcjach ciała to wystarczy. U szczuplejszych mężczyzn taka szerokość może nieco utrudniać przyjmowanie właściwej pozycji w trakcie wykonywania np. martwego ciągu (może to być mało wygodne).
-
Jeśli zdecydujesz się na skórzany pas kulturystyczny typu power system, musisz go „rozchodzić”. Zanim się to stanie, pas może być sztywniejszy i bardziej szorstki, ale jeśli lubisz poczucie trwałości, jakie zapewnia skóra, poświęcenie może być tego warte.
Najlepsze pasy kulturystyczne
Jaki pas kulturystyczny wybrać? Taki, który będzie spełniał Twoje wymagania. Pod rozwagę weź czynniki takie jak: materiał pasa, szerokość, rozmiar oraz walory estetyczne. Możesz wybrać jeden z poniżej prezentowanych pasów:
-
Trec pas kulturystyczny wykonany z wysokiej jakości mocnego nylonu,
-
chroni mięśnie wokół kręgosłupa,
-
zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji,
-
pas zapinany na mocne i wytrzymałe zapięcie,
-
kształt pasa dopasowuje się do sylwetki,
-
Trec pas kulturystyczny wspomaga utrzymanie prawidłowej postawy podczas ćwiczeń,
-
duża wygoda użytkowania,
-
estetyczny wygląd uzupełnia logo z przodu,
-
rozmiar pasa od S do XL.
-
solidny skórzany pas kulturystyczny wzmocniony wytrzymałymi szwami,
-
stabilizuje mięśnie wokół kręgosłupa, pomaga wzmocnić odcinek lędźwiowy,
-
pomaga utrzymać właściwą pozycję podczas wykonywania ćwiczeń siłowych,
-
pas kulturystyczny przeznaczony do treningów typowo kulturystycznych,
-
zmniejsza ryzyko kontuzji,
-
na przodzie pasa treningowego estetyczne logo producenta.
-
specjalistyczny pas kulturystyczny wykonany z wytrzymałego nylonu,
-
wspomaga utrzymanie prawidłowej postawy ciała w czasie treningu,
-
zapewnia wsparcie dla odcinka lędźwiowego,
-
pomaga zapobiegać przeciążeniom i kontuzjom,
-
ma anatomiczny kształt, który rozszerza się w tylnej części,
-
specjalne mocne szwy dodatkowo stabilizują odcinek lędźwiowy podczas ćwiczeń siłowych,
-
pas zapinany na mocny rzep,
-
rozmiar pasa od S do XL.
Po co zakładać pas kulturystyczny?
Powszechną praktyką stało się używanie pasów treningowych, aby podnieść dodatkowy ciężar, którego ćwiczący nie są w stanie podnieść bez noszenia pasa, ponieważ pas kulturystyczny zapewnia dodatkowe wsparcie dla ciała.
Pas ciężarowy ma dwa ważne cele:
-
Wykorzystuje się go do ćwiczeń na dużych ciężarach, ponieważ wtedy dolna część kręgosłupa jest najbardziej narażona na kontuzje w wyniku przeciążeń. Stosuj więc pas do ćwiczeń typu martwy ciąg, przysiady ze sztangą, wyciskanie sztangi nad głowę. Niektórzy kulturyści używają również pasa do wyciskania sztangi w pozycji leżącej.
-
Zmniejsza poziom nacisku wywieranego na dolny odcinek kręgosłupa podczas podnoszenia ciężaru. Gdy pas treningowy ściska jamę brzuszną, tworzy się ciśnienie wewnątrzbrzuszne powodujące zmniejszenie nacisku na dolną część pleców. Zapewnia to dodatkowe wsparcie w części lędźwiowej, co pozwala mięśniom kręgosłupa wywierać mniejszą siłę podczas wykonywania ćwiczenia.
-
Pas treningowy zmniejsza ryzyko przeprostu podczas podnoszenia ciężaru nad głową. Przeprost to nieprawidłowość, w której staw nie jest w swojej normalnej pozycji, tworząc większy lub mniejszy kąt niż normalnie.
Sprawdź więcej:
Kiedy stosować pas kulturystyczny?
🛒Najlepsze akcesoria sportowe
kupisz w sklepie bcaa.pl
Leszek Buczak
Środa, 4 maja 2022