Spójrzmy prawdzie w oczy: boczki nie pojawiły się z dnia na dzień. Stresujące dni w biurze, oddawanie się zbyt wielu kulinarnym przyjemnościom lub znajdowanie wymówek, by pominąć dzień, tydzień, a nawet miesiąc treningów – wszystko to ułatwia przybieranie na wadze i tworzenie się nieestetycznej warstewki tłuszczu tuż nad talią. Jeśli zastanawiałeś się, co możesz zrobić, aby się jej pozbyć, sprawdź skuteczne sposoby na odchudzanie.
Jak pozbyć się boczków szybko?
Boczki powstają, kiedy dostarczasz zbyt dużo energii, która niezużyta gromadzi się w organizmie w postaci podskórnej tkanki tłuszczowej. Tkanka tłuszczowa może gromadzić się w dowolnym miejscu na ciele, chociaż najczęściej umiejscawia się w okolicy talii, na biodrach, pośladkach oraz na brzuchu.
Jeśli zauważasz u siebie nadmiar tłuszczu pod postacią tzw. boczków, nie oznacza to, że musisz wykonywać ćwiczenia specjalnie dla tej części ciała. Taka redukcja punktowa nie jest możliwa, ponieważ organizm nie funkcjonuje w ten sposób. Jedynym sposobem na pozbycie się zmagazynowanej tkanki tłuszczowej jest trzymanie się kilku zasad, w tym dziennego deficytu kalorycznego.
Zobacz:
Dlaczego waga nie spada mimo ćwiczeń i diety?
Skuteczne sposoby na pozbycie się boczków
Tkanka tłuszczowa w obrębie brzucha nie pojawiła się nagle, dlatego niestety nie możesz liczyć na to, że nagle zniknie. Dobrą wiadomością jest to, że przy konsekwentnym stosowaniu zaledwie kilku zasad, możesz skutecznie zredukować nadmiar tłuszczu w obrębie talii. Stosuj cierpliwie poniższe wskazówki, a już wkrótce zobaczysz pierwsze rezultaty.
Dieta
Aby spalić tkankę tłuszczową w okolicach talii, przede wszystkim ustal deficyt kaloryczny. To zmusi Twoje ciało do wykorzystania zmagazynowanych kalorii w postaci tkanki tłuszczowej, aby dostarczyć energię, której nie zaspokaja spożycie kalorii.
Aby dowiedzieć się, ile kalorii powinieneś zjadać, aby zgubić boczki, najpierw ustal, jakie są Twoje dzienne potrzeby kaloryczne, biorąc pod uwagę wiek, płeć i aktywność fizyczną. Możesz to zrobić w prosty sposób przy pomocy specjalnego kalkulatora. Chcąc bezpiecznie zgubić tkankę tłuszczową, należy zmniejszyć dzienne spożycie kalorii o 500 kcal względem poziomu CPM (całkowitej przemiany materii).
Twoja dieta powinna stawiać na pierwszym miejscu białko, które jest o wiele bardziej sycące niż węglowodany, poza tym pomaga budować mięśnie wymagające od organizmu zużywania dużej ilości energii.
Czytaj więcej:
Chcesz schudnąć? Tych produktów lepiej unikaj!
Odpowiednie ćwiczenia
Ćwiczenia cardio pomogą Ci spalić tkankę tłuszczową, która gromadzi się m.in. z boku ciała. Najlepszy pod tym względem jest trening interwałowy o wysokiej intensywności (HIIT). Ta intensywna i krótka forma ćwiczeń spala sporo kalorii oraz podnosi metabolizm, dzięki czemu spalasz kalorie do 24 godzin po zakończeniu treningu. W czasie tych ćwiczeń angażujesz różne grupy mięśniowe, w tym skośne mięśnie brzucha, które są odpowiedzialne za wygląd talii.
Najczęściej polecane ćwiczenia to: podpór boczny, brzuszki skośne, ukośne brzuszki, naprzemienne wyprosty nóg. Zaprzyjaźnij się również z ćwiczeniem zwanym deską. To bardzo skuteczne ćwiczenie wykorzystujące własną masę ciała, które działa na mięśnie tułowia (prosty brzucha, poprzeczny brzucha i skośne), a także górną i dolną część pleców, ramiona i pośladki.
Włącz trening siłowy. Trenowanie większych grup mięśniowych pozwoli Ci spalić więcej kalorii i szybciej pozbyć się tłuszczu. Mogą to być przysiady z obciążeniem, martwy ciąg, wyciskanie na klatkę piersiową, ściąganie nóg i inne ćwiczenia wielostawowe, które angażują większe mięśnie.
Czytaj:
Trening na odchudzanie - kiedy pojawią się pierwsze
efekty?
Zabiegi pielęgnacyjne
Jednym z najpopularniejszych zabiegów pielęgnacyjnych wspierających spalanie tłuszczu jest peeling właściwie dobranymi preparatami zawierającymi kofeinę lub wyciągi z roślin. Peeling ma pobudzić krążenie i ułatwić usuwanie pozostałości przemiany materii. Podobne działanie ma naprzemienny raz zimny raz gorący prysznic. Jeśli chcesz zgubić boczki, możesz stosować balsamy drenujące lub zastosować domowej roboty wcierkę na bazie octu jabłkowego (1 łyżka octu jabłkowego na 1/3 szklanki chłodnej wody).
O ile dieta czy ćwiczenia fizyczne nie są przeznaczone do spalania nadmiaru tłuszczu z konkretnych miejsc na ciele, część profesjonalnych zabiegów pielęgnacyjnych jest tak właśnie reklamowana. Zabiegi tego typu mają na celu polepszenie krążenia i usprawnienie metabolizmu tłuszczu w problematycznej części ciała.
Do najczęściej polecanych należy kriolipoliza, czyli poddawanie komórek tłuszczowych niskiej temperaturze. Inne specjalistyczne zabiegi to traktowanie zbędnego tłuszczu promieniami UV, ultradźwiękami, czy masażem próżniowym. Przed skorzystaniem z tego typu zabiegów specjalistycznych zawsze uzyskaj porady z zakresu wiedzy specjalistycznej i zorientuj się, czy nie masz jakichś przeciwwskazań do ich wykonania np. chorób przewlekłych.
Suplementacja
W czasie pracy nad spalaniem tkanki tłuszczowej warto wesprzeć się właściwą suplementacją. Zdrowa dieta i regularne ćwiczenia powinny stanowić podstawę, która dobrze, jeśli jest uzupełniona o preparaty witaminowo-mineralne. Szybsze pozbycie się odłożonej tkanki tłuszczowej na boczkach i w okolicy brzucha może przyspieszyć dobry spalacz tłuszczu.
Eliminacja złych nawyków
Częstym wrogiem odchudzania jest zjadanie zbyt małej ilości kalorii lub jedzenie zbyt rzadko, co przekłada się na zjadanie zbyt małej ilości kalorii. Zamiast zjadać w pośpiechu jeden posiłek, rozłóż dzienne kalorie na 5 posiłków, które zjadać będziesz co 3 godziny (może to być 5 równych posiłków lub 3 posiłki i 2 przekąski).
Dbaj o sen, ponieważ sprzyja on odchudzaniu. Brak snu działa odwrotnie; gdy się nie wysypiasz, w Twojej krwi rośnie poziom greliny, hormonu głodu. Wzrasta też poziom kortyzolu, hormonu stresu. W efekcie odczuwasz wzmożony apetyt, szczególnie na produkty, które zagrażają figurze – słone przekąski, słodycze, fast food. Jesz też więcej pod wpływem emocji i przestajesz to kontrolować. Śpij przynajmniej 7 - 8 godzin dziennie.
Pozbądź się ze swojej kuchni produktów typu light. Najczęściej zawierają one mnóstwo chemicznych substancji, słodzików i ulepszaczy, za to eliminują zdrowe tłuszcze. Dieta z użyciem takich produktów może być prostą drogą do niedoborów np. witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Poza tym istnieje ryzyko, że produktów typu light zjesz więcej (ponieważ są light!) i w efekcie dostarczysz tyle samo kalorii co przy pomocy tradycyjnych produktów, które pod względem odżywczym są lepsze.
Trec Kompleksowy zestaw odchudzający
Jak przyspieszyć spalanie tkanki tłuszczowej? O tych zasadach pamiętaj
Jeśli zastanawiasz się, jak pozbyć się boczków wiedz, że spalanie tkanki tłuszczowej jest procesem wymagającym cierpliwości. Pozbywanie się nadmiaru tłuszczu zwykle trwa tyle, ile zajmuje przybranie na wadze. Poniższe wskazówki pozwolą Ci się pozbyć boczków:
-
Stosuj odpowiednią dietę o wyznaczonej kaloryczności, o małej ilości nasyconych kwasów tłuszczowych, szczególnie węglowodanów prostych (wyroby cukiernicze, białe pieczywo, dania gotowe, słodkie napoje, fast food, słodkie słone przekąski, sklepowe słodycze). Jedz regularnie i nie zapominaj o porcji białka w każdym posiłku.
-
Wybierz jakiś rodzaj aktywności fizycznej. Najlepiej, jeśli są to ćwiczenia aerobowe (najlepiej HIIT) uzupełnione o ćwiczenia siłowe. Angażuj duże grupy mięśniowe, ponieważ one spalają więcej kalorii.
-
Uzupełnij dietę i ćwiczenia zabiegami pielęgnacyjnymi. Możesz wykonywać peelingi, naprzemienne prysznice lub wcierać specjalne kosmetyki w ciało. Możesz również korzystać z oferty gabinetów wykonujących zaawansowane zabiegi na tkankę tłuszczową (promienie UV, kriolipoliza, ultradźwięki).
-
Dobrze, jeśli w czasie odchudzania zbilansowana dieta jest uzupełniona dobrą suplementacją. Stosuj preparaty witaminowo-mineralne. Możesz również wesprzeć swoje dążenia do zlikwidowania boczków, stosując profesjonalne spalacze tłuszczu.
-
Płaski brzuch i smukłe boki osiągniesz też, eliminując zgubne nawyki: jedzenie zbyt małej ilości kalorii, poleganie na złych produktach (w większości light), brak właściwego wypoczynku nocnego.
Aneta Buczak
Poniedziałek, 13 marca 2023