Wykonywanie dwóch treningów dziennie to bardzo
obciążająca aktywność dla organizmu. Jednakże dwie jednostki
dziennie z punktu widzenia osoby zaawansowanej, która wie jak
trenować mogą przynieść znakomite efekty.
Czy można zrobić dwa treningi dziennie?
Osoby zaawansowane, które są w stanie znaleźć wystarczająco dużo czasu jednego dnia, jak najbardziej mogą trenować dwa razy dziennie. Jednakże nie chodzi o wykonywanie dwóch identycznych treningów, a o podzielenie treningu, który jest obszerny na dwie mniejsze jednostki wykonane w ciągu jednego dnia. Badania pokazują, że takie rozwiązanie pozwala na zwiększenie przyrostu siły w porównaniu do osób trenujących raz dziennie. Z pewnością warto przetestować tą metodę i przekonać się o jej działaniu.
Trec
Boogieman - suplement na dwa treningi dziennie
Jednakże taki trening siłowy nie jest przeznaczony dla osób początkujących. Jest on świetnym rozwiązaniem dla osób zaawansowanych, które znają swój organizm i wiedzą jak trenować. Jeśli osoby początkujące chcą wykorzystywać tą metodę to drugi trening powinien być wykonywany pod okiem trenera personalnego.
Co daje trening dwa razy dziennie?
Wykonując dwa treningi dziennie znacznie zwiększamy intensywność naszego treningu oraz jego efekty. Nawet jeśli tylko nieznacznie zwiększymy objętość treningową lub jej nie zmienimy, to nadal będziemy widzieć pozytywne efekty z wykonywania drugiego treningu w ciągu dnia.
Pierwszy trening zużywa dużą część skumulowanych w mięśniach substratów energetycznych takich jak np. fosfokreatyna oraz glikogen mięśniowy. Do drugiego treningu przystępujemy po kilku godzinach od poprzedniej jednostki, a więc substancje energetyczne zostają uzupełnione na nowo. Dzięki temu drugi trening będzie intensywniejszy, niż jakbyśmy wykonali go jako całość z pierwszym treningiem.
Dodatkowe korzyści płynące z rozłożenia treningu na dwie mniejsze jednostki jest przyspieszona regeneracja. Badania pokazują, że bolesność mięśniowa po 24 godzinach od wykonania treningu była znacznie mniejsza w grupie osób, która rozłożyła sobie trening na 2 części.
Czytaj również:
Podstawy układania treningu - częstotliwość, długość i objętość
treningowa
Kto może trenować dwa razy dziennie?
Trenowanie 2 razy w ciągu tego samego dnia z pewnością nie jest dobrym pomysłem dla osób początkujących. Konsekwencją wykorzystania tej metody przez osobę początkująca może być kontuzja, która już na starcie przygody z siłownią może nas z niej wykluczyć na dłuższy czas. W przypadku osób początkujących nie ma konieczności stosowania takich metod, ponieważ na początku treningów rozwój mięśni jest bardzo szybki.
Wspomniana metoda ma sens u osób zaawansowanych, u których znacznie trudniej osiągnąć przyrosty oraz zwiększyć siłę. Dodatkowo osoby zaawansowane znają swój organizm i wiedzą na ile mogą sobie pozwolić podczas treningu.
Dla osób które trenują już dłuższy czas może być to świetny sposób na przełamanie stagnacji. Jednakże jest to metoda, która wymaga poświęcenia większej ilości czasu, więc nie będzie ona dobrym wyborem dla osób zabieganych.
Na co zwrócić uwagę trenując 2 razy dziennie?
Z pewnością jednym z najważniejszych aspektów na który musimy zwrócić uwagę jest nasze samopoczucie. Jeśli po pierwszym treningu nie czujemy się najlepiej i jesteśmy przemęczeni, to znacznie lepszym pomysłem będzie odpuścić drugi trening i ten czas poświęcić na regenerację. Jeśli postanowimy mimo tego pójść i wykonać trening, to może skończyć się kontuzją lub przetrenowaniem. Podczas układania planu powinniśmy również zwracać uwagę, aby nie przesadzać z objętością w danym treningu. Jeśli narzucimy zbyt dużą objętość treningową, to szybko przetrenujemy nasz organizm.
Trec Endurance Energy Fuel - wsparcie w zwiększeniu
energii
Warto również zwracać uwagę na nasze nawyki żywieniowe oraz sen. Dwa treningi dziennie są wyczerpujące dla naszego organizmu, więc potrzebuje on wsparcia w postaci odpowiednio zbilansowanej diety, która dostarczy wszystkich niezbędnych składników odżywczych oraz odpowiedniej ilości snu, który jest niezbędny do regeneracji.
Ile razy w tygodniu warto ćwiczyć?
Stosując tę metodę treningową nie powinniśmy również przesadzać z ilością jednostek treningowych w tygodniu. Narzucenie sobie zbyt dużej ilości treningów również nie jest dobre, ponieważ może prowadzić do przetrenowania organizmu.
Rozpoczynając stosowanie tej metody powinniśmy dać sobie trochę czasu na "wyczucie" jej, aby zobaczyć jak działa ona na nasz organizm. Wtedy będziemy w stanie zdecydować, jaka ilość treningów będzie dla nas odpowiednia. Przeważnie są to 3-4 treningi w tygodniu. Jednakże jeśli czujemy się na siłach i nasz organizm nam pozwoli, to śmiało możemy wykonywać nawet 5 treningów w tygodniu.
Powinniśmy cały czas słuchać naszego ciała, ponieważ to ono wie najlepiej na ile możemy sobie pozwolić. Jeśli w danym tygodniu wykonaliśmy już 4 dni treningowe i czujemy się zmęczeni, to znacznie lepiej jest odpuścić piąty trening i dać naszemu ciału trochę więcej czasu na regenerację.
Dowiedz się także:
Jak często trenować aby zobaczyć rezultaty?
Jak często chodzić na siłownię?
Nie ma żadnej konkretnej reguły, która mówi o tym jak często powinniśmy chodzić na siłownię. To jak często będziemy chodzili na siłownię zależy w głównej mierze od typu treningu jaki wykonujemy. Jeśli jest to trening typowo siłowy to prawdopodobnie będziemy chodzić na siłownię dwa razy w ciągu dnia. Jeśli pierwsza część treningu ma charakter siłowy, a druga kondycyjny to będziemy rzadziej na siłowni, ponieważ część kondycyjną możemy wykonać na świeżym powietrzu.
Rozdzielenie treningu na dwie mniejsze jednostki dziennie może przynieść nam świetne efekty w postaci zwiększenia siły naszych mięśni oraz szybszej regeneracji. Z pewnością warto wdrożyć na jakiś czas tą metodę do naszego planu treningowego i przekonać się o jej działaniu.
Bartosz Dzwonek
Środa, 8 listopada 2023