Zastanawiasz się, jak samodzielnie zaplanować treningi w domu, aby schudnąć i wysmuklić swoje ciało? Wcale nie jesteś na straconej pozycji! Okazuje się, że we własnych czterech kątach możesz zrobić równie skuteczny trening, jak na siłowni. Podpowiadamy, dlaczego warto ćwiczyć z hantlami i jak to robić.
Domowy trening z hantlami podczas redukcji
Na szczęście efekty odchudzania nie są zależne od miejsca, w którym wykonujesz trening. Nie ma znaczenia to, czy ćwiczysz na siłowni, czy też we własnym mieszkaniu. Kluczowym czynnikiem decydującym o rezultatach Twoich wysiłków jest ujemny bilans kaloryczny. Możesz go uzyskać za pomocą odpowiedniej diety. Ważny jest także trening i ilość spalanych kalorii.
Czytaj:
Kalkulator kalorii - jak wyliczyć zapotrzebowanie
kaloryczne?
Ćwiczenia siłowe mają na celu poprawę siły i wytrzymałości. Możesz je wykonać w domu z użyciem hantli. Odchudzanie niekiedy wiąże się ze spowolnieniem metabolizmu, dlatego połączenie ćwiczeń siłowych z aerobowymi sprawi, że przyśpieszysz przemianę materii, urozmaicisz trening i wzmocnisz swoje mięśnie.
Trening siłowy w dużej mierze odpowiada za kształtowanie sylwetki. Nie musisz obawiać się, że tego rodzaju aktywność nadmiernie rozbuduje twoje mięśnie. Ich wzrost jest zależny od nadwyżki kalorycznej, a podczas odchudzania ograniczasz ilość kalorii. Ćwiczenia z hantlami będą najskuteczniejszym antykatabolikiem. Dzięki nim unikniesz utraty ciężko wypracowanych efektów. Ponadto trening siłowy powoduje szybką utratę tkanki tłuszczowej.
Dieta odchudzająca - zasady
Dieta redukcyjna to nie tylko wyrzeczenia. Twoje posiłki powinny
być różnorodne, kolorowe i smaczne. Jeśli zależy Ci na utracie
tkanki tłuszczowej, konieczne jest
obcięcie ilości spożywanych kalorii. Dieta redukcyjna powinna
dostarczać wszystkich niezbędnych makroelementów i substancji
odżywczych. Muszą się w niej znaleźć duże ilości owoców i warzyw,
które są najlepszym źródłem witamin.
Zadbaj też o obecność produktów podkręcających metabolizm. Jedz w regularnych odstępach czasu. Nie rezygnuj ze zdrowych tłuszczów i węglowodanów. Zadbaj także o odpowiednią podaż białka. To ono stanowi główny budulec Twoich mięśni. Unikaj głodówek, które przynoszą więcej szkody niż pożytku. Pij co najmniej 1,5 litrów wody dziennie. Twoje posiłki powinny być bogate w błonnik pokarmowy.
Sprawdź także:
6 powodów, przez które rezygnujemy z diety
Jak zrobić dobry trening w domu?
Nie możesz lub nie chcesz trenować na siłowni, lub w klubie
fitness? Żaden problem.
Trening całego ciała w domu może być równie skuteczny. Czym
zastąpić specjalistyczny sprzęt i maszyny? Wystarczy Ci ciężar
własnego ciała oraz obciążenie w postaci hantli.
Zarówno na siłowni i w domu największe znaczenie ma intensywność treningu, liczba powtórzeń, serii i stopniowe zwiększanie poziomu zaawansowania. Pamiętaj też o prawidłowej technice. Ćwicz przed lustrem, by wyeliminować błędy prowadzące do kontuzji i urazów.
Ćwiczenia z hantlami - korzyści
- Oszczędzasz pieniądze - zakup hantli to jednorazowy wydatek.
- Ćwiczenia z hantlami pomagają budować masę mięśniową, ale też wzmacniać mięśnie na redukcji.
- Tego rodzaju aktywność poprawia kondycję i koordynację ruchową.
- Za pomocą hantli zaangażujesz wszystkie partie ciała - brzuch, ręce, uda, pośladki, ramiona.
- Hantle pomogą Ci wysmuklić sylwetkę.
- Poprawisz równowagę i nauczysz się prawidłowych wzorców ruchowych.
- Ćwiczenia z hantlami chronią mięśnie i stawy przed urazami.
- Trenując z wolnymi ciężarami takimi jak hantle, masz większy zakres ruchu niż w przypadku ćwiczeń na maszynach.
Trening siłowy w domu - przykładowe ćwiczenia z hantlami
Jeśli jesteś osobą początkującą, wykonaj trening obwodowy. Skorzystaj z poniżej wymienionych ćwiczeń, wykonuj je jedno po drugim. Postaraj się robić je bez przerw. Obwód powtórz 3-5 razy.
- Przysiady z hantlami - stań w lekkim rozkroku. Trzymaj hantle w dłoniach. Napnij brzuch i ściągnij łopatki. Wykonaj przysiad nie przekraczając kolanami linii stóp.
- Wyciskanie hantli nad głowę - stań w rozkroku, napnij mięśnie brzucha, lekko ugnij kolana. Weź hantle w dłonie. Unieś ugięte ręce na szerokość ramion.
- Martwy ciąg z hantlami - Ustaw ciało w pozycji jak do przysiadu. Ułóż ręce wzdłuż ciała. Pochyl się, trzymając w dłoniach hantle. Zejdź nimi poniżej kolan. Wróć do pozycji wyjściowej, napinając pośladki. Ruch wykonuj głównie w biodrach.
- Uginanie przedramion z hantlami - Stań w rozkroku. Napnij brzuch. Ściągnij łopatki. Trzymaj łokcie blisko ciała. Uginaj przedramiona tak, by hantle prawie dotykały ramion. Wracaj do wyprostu. Mięśnie powinny być napięte.
- Ćwiczenie mięśni brzucha z hantlami - Połóż się na plecach. Wyprostuj nogi. Ręce ułóż nad głową. Przyklej odcinek lędźwiowy kręgosłupa do podłogi. Unieś dłonie z hantlami w kierunku stóp. Odrywaj górną część ciała i wracaj do pozycji wyjściowej.
Każdy trening powinien rozpocząć się ćwiczeniami na rozgrzewkę. Mogą to być pajacyki, skakanie na skakance, bieg w miejscu. Po zakończonej aktywności pamiętaj o rozciąganiu.
Jakie hantle kupić?
Wybór odpowiednich hantli zależy od czynników takich jak poziom
zaawansowania sportowca, rodzaj wykonywanego treningu i możliwości
organizmu.
Hantle o różnym ciężarze do ćwiczenia w domu znajdziesz w sklepie bcaa.pl 🛒
Osoby początkujące zazwyczaj wybierają hantle o wadze od 2 do 5 kilogramów. Jeśli Twoim celem jest jedynie wyszczuplenie kończyn i wzmocnienie mięśni wystarczą hantle o wadze 0,5-1 kilograma.
Trening z hantlami w domu - dla kogo?
Ćwiczenia z hantlami to świetny sposób na aktywność
zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Dostosuj wagę ciężarów do
swojego poziomu zaawansowania. Najlepsze efekty daje połączenie
diety odchudzającej z ćwiczeniami. W ten sposób przyśpieszysz
spalanie tkanki tłuszczowej i szybko dostrzeżesz rezultaty swoich
wysiłków.
Nawet jeśli Twoja siłownia pozostaje zamknięta, nie ma powodów do obaw. Możesz osiągnąć wymarzone efekty, trenując w domu. Liczy się systematyczność i trwałe, zdrowe nawyki. Jeśli lubisz ćwiczyć w grupie, zaproś do aktywności swoich członków rodziny. Poza sylwetką poprawią się też wasze relacje.
Klaudia Pieczykolan
Środa, 7 kwietnia 2021