Zawodnicy trenujący sporty walki mają często problemy z nabraniem masy mięśniowej. Winne temu jest zwiększone na skutek intensywnych treningów zapotrzebowanie kaloryczne, którego nie pokrywają w ciągu dnia. Z artykułu dowiesz się w jaki sposób układać dietę aby nabierać masy ciała i nie szkodzić sobie w treningu sztuk walki.
Odżywianie to dostarczanie organizmowi składników odżywczych oraz mineralnych. W prawidłowo zbilansowanej diecie muszą pojawić się zdrowe tłuszcze, węglowodany złożone, a także odpowiednia podaż białka. W przypadku osób uprawiających sztuki walki liczyć będą się także węglowodany proste oraz mikroskładniki odżywcze. W celu nabrania masy ciała należy spożywać więcej kalorii niż pożytkuje się w ciągu dnia. Treningi sztuk walki pochłaniają wiele energii. Odpowiednia dieta ma znaczący wpływ na stan zdrowia fightera.
Budowanie masy mięśniowej w sportach walki
W sportach walki każdy kilogram masy ciała powinien przekładać się na zwiększenie siły mięśniowej. Z tego względu wielu zawodników decyduje się na zastosowanie diety o dodatnim bilansie kalorycznym. Trening sztuk walki charakteryzuje się zmienną intensywnością, co przekłada się na powstawanie długu tlenowego, który można porównać do interwałów. Tak też wygląda walka. W jej trakcie są momenty spokojnego badania przeciwnika oraz maksymalne zrywy, w trakcie których zawodnicy wyprowadzają silne uderzenia. Kosztuje to wiele energii.
Stosowanie zbilansowanej do potrzeb indywidualnych danego zawodnika diety będzie niezwykle ważne. Musi ona wspomagać regenerację poprzez zapewnienie wszystkich niezbędnych składników, a jednocześnie zapewnić zasoby energetyczne, które pozwolą na wykonywanie często morderczych treningów w okresie przygotowawczym. Wszystko to trzeba jeszcze przełożyć na docelową kategorię wagową zawodnika MMA czy też boksu.
W budowaniu masy mięśniowej niezbędny jest trening oporowy. Ćwiczenia siłowe nie mogą jednak zamulić fightera przed walką, z tego względu należy wplatać je we wstępny okres przygotowań.
Warto wiedzieć: Dieta w sportach walki
Bilans kaloryczny w sportach walki
Pierwszą trudną rzeczą podczas tworzenia diety na masę dla zawodnika sztuk walki jest ustalenie jego bilansu kalorycznego. Spowodowane jest to faktem, iż o ile podczas biegania można ubrać pulsometr, czy też zegarek pokazujący zużycie energii, tak w trakcie ćwiczeń na ringu czy macie często jest to niemożliwe.
Należy zatem oszacować zapotrzebowanie kaloryczne danej osoby.
Będzie ono uzależnione od ilości jednostek treningowych w trakcie
dnia, rodzaju wykonywanej pracy oraz tak zwanego NEAT'u, czyli
poza treningowej aktywności fizycznej. Na ten parametr wpływ
będzie mieć nie tylko rodzaj pracy, ale także przykładowo spacer z psem.
Bilans kaloryczny można obliczyć ze wzoru:
-
dla mężczyzn
BMR (base metabolic rate) = 66 + (13,7 × waga w kg) + (5 × wysokość w cm) - (6,8 × wiek w latach)
-
dla kobiet
BMR = 655 + (9,6 × waga w kg) + (1,8 × wysokość w cm) - (4,7 × wiek w latach)
BMR, czyli base metabolic rate to nie wystarczająca wartość, ponieważ jest to ilość kalorii jaką musimy dostarczyć w trakcie dnia aby pokryć jedynie podstawowe zapotrzebowanie orgiazmu. Kiedy w grę wchodzi jeszcze aktywność fizyczna otrzymany wynik musimy pomnożyć przez PAL, czyli wskaźnik aktywności fizycznej.
Wskaźnik PAL:
-
1,2 - Brak aktywności fizycznej oraz zawodowej, osoba chora, leżąca;
-
1,4 - Lekka aktywność (aktywność – ok. 140min tygodniowo). Pracownik biurowy, którego aktywność związana jest wyłącznie z obowiązkami domowymi;
-
1,6 - Średnia aktywność (aktywność – ok. 280min tygodniowo). Pracownik biurowy, trenujący 2-3 razy w tygodniu przez minimum godzinę;
-
1,8 - Wysoka aktywność (aktywność – ok. 420min tygodniowo). Pracownik biurowy, trenujący 3-4 razy w tygodniu przez minimum godzinę;
-
2,0 - Bardzo wysoka aktywność fizyczna (aktywność – ok. 560min tygodniowo). Zawodowy sportowiec, trenujący minimum 6 godzin tygodniowo lub osoba ciężko pracująca fizycznie;
-
2,2 - Zawodowy sportowiec trenujący 8 i więcej godzin tygodniowo. Osoba wykonująca bardzo ciężką pracę fizyczną.
Po obliczeniu CPM otrzymujemy wynik, który pozwoli nam na utrzymanie wagi. Z tego względu należy dodać do niego jeszcze kalorii tak aby organizm mógł zacząć budować mięśnie. Aby proces ten mógł mieć miejsce należy zwiększyć podaż kalorii o 20% względem otrzymanego wyniku. Zawodnicy sztuk walki by nie zwiększać zbyt gwałtownie masy ciała mogą zacząć od dodatnia tylko 10% kaloryczności.
Sztuki walki - ile białka?
Jedną ze złotych zasad żywienia fighterów jest to aby w każdym posiłku znalazło się pełnowartościowe białko. W przypadku diet roślinnych ciężej będzie zbilansować aminokwasy.
Osoby jedzące produkty pochodzenia zwierzęcego nie mają z tym problemu. W czasie redukcji białka powinno zawsze być więcej, standardowo zaleca się spożywanie 2 gramów na każdy kilogram masy ciała. Znajdziemy je w:
-
drobiu;
-
nabiale;
-
jajach;
-
roślinach strączkowych;
-
rybach;
-
mięsie
Ilość 2g będzie odpowiednia także w trakcie budowania beztłuszczowej masy ciała. Białko stanowi budulec, lecz energię potrzebną do jego wykorzystania organizm czerpie z węglowodanów oraz tłuszczów.
Przeczytaj także: Budowa masy a sporty walki
Trening sztuk walki a spożycie węglowodanów
Uzupełnienie węglowodanów w diecie stanowi doskonałą metodę na zwiększenie masy mięśniowej zawodników sportów walki. Masę ciała należy budować umiejętnie aby zawodnik zmieścił się w swojej kategorii wagowej. Rolą węglowodanów będzie:
-
regeneracja uszczuplonego glikogenu mięśniowego;
-
zapewnienie energii;
-
przyśpieszenie regeneracji po wysiłku;
-
podbicie kaloryczności diety
Najlepsze źródła węglowodanów:
-
banany;
-
kasze;
-
ryż;
-
pełnoziarniste pieczywo;
-
płatki owsiane;
-
odżywki węglowodanowe.
Czytaj więcej: Odżywki węglowodanowe - czy warto po nie sięgać?
Zapotrzebowanie na tłuszcze w sportach walki
Spożycie tłuszczów zmniejsza ryzyko kontuzji, zabezpiecza układ nerwowy oraz pomaga przyswajać niektóre witaminy. Kwasy omega 3 będą mieć niebagatelne znaczenie w prawidłowym żywieniu sportowca. Można zadbać o ich podaż z pożywienia lub dzięki suplementacji. 1 gram tłuszczu dostarcza, aż 9kcal, co przełoży się na szybkie uzupełnienie kaloryczności diety. Tłuszcz jest także nośnikiem smaku potraw. Spożycie smacznych posiłków pozwoli na zachowanie dyscypliny dietetycznej i lepsze wykorzystanie okresu masowego.
Źródła dobrych kwasów tłuszczowych:
-
ryby;
-
olej lniany;
-
oliwa z oliwek;
-
suplementy omega 3;
-
orzechy;
-
awokado;
-
nasiona i pestki.
Dieta na masę - czy warto dołączyć odżywki?
Suplementy są w stanie wpłynąć realnie na wytrzymałość oraz siłę zawodnika. Będą także dobrym pomysłem podczas budowania masy mięśniowej. Zawodnik powinien utrzymywać również odpowiednie nawodnienie, które będzie kluczowe podczas późniejszej redukcji w ostatnich dniach przed walką.
Suplementy jakie warto włączyć:
Trec CM3 - jabłczan kreatyny dla sportowców
- Wspiera w zwiększeniu siły oraz wytrzymałości;
- Dodaje "paliwa" do intensywnej pracy podczas treningu;
- Usprawnia
regenerację mięśni.
6Pak Beta Alanine - suplementacja w sportach walki
- Dba o zauważalny przyrost siły oraz wytrzymałości;
- Wspiera w rozbudowie beztłuszczowej masy mięśniowej;
- Pozytywnie wpływa na możliwości wysiłkowe organizmu;
Trec AAKG - suplementy w sportach walki
- Przyczynia się do zwiększenia obwodów muskulatury,
- Wyzwala charakterystyczną pompę mięśniową,
- Ułatwia transport tlenu oraz innych składników odżywczych.
Essence
Nutrition Omega 3 - suplementacja w sportach
walki
- Wspomaga pracę układu krążenia,
- Wpływa korzystnie na optymalizację profilu lipidowego,
- Wykazuje działanie przeciwzapalne.
Formotiva
VIT-MIN - witaminy dla fighterów
- Uzupełnia cenne witaminy i minerały,
- Wzmacnia odporność organizmu,
- Wpływa korzystnie na przyswajanie składników odżywczych,
Prawidłowa dieta ma duże znaczenie pod kątem treningu sportów walki. U doświadczonych zawodników ciężko jest zarówno przybrać masy mięśniowej, jak i zbić wagę do określonej kategorii wagowej. Skutki uboczne przejadania się podczas budowy masy mogą mieć wpływ na trudność późniejszej redukcji oraz dyspozycję zawodnika w trakcie walki.
Badania wykazują, że dieta o dodatnim bilansie kalorycznym ma również wpływ na regenerację. Warto zastosować ją także po walce, aby zawodnik szybciej odpoczął.
Sprawdź więcej:
Suplementy i odżywki dla uprawiających sporty walki
Tomasz Piotrowski
Środa, 25 maja 2022