Czy brać BCAA na redukcji?
Odżywki i suplementy 21 czerwca 2021, Redakcja Bcaa

Dobór suplementacji podczas redukcji to ostatni element, choć jest tylko dodatkiem może nie tylko przyspieszyć spalanie tkanki tłuszczowej, ale też może uchronić Cię przed utratą mięśni zbudowanych podczas etapu budowania masy masy mięśniowej.

Czy brać BCAA na redukcji?

Jednym suplementów działających antykatabolicznie są aminokwasy BCAA.

Aminokwasy BCAA mają szereg zastosowań. Natomiast w większości przypadków ich suplementacja jest podyktowana zamiarem utrzymania masy mięśniowej podczas okresu redukcji tkanki tłuszczowej.

Suplementowanie aminokwasów rozgałęzionych podczas redukcji z kilku powodów:

  • pobudzanie syntezy białek mięśniowych - im częściej dochodzi do pobudzenia syntezy białek, tym łatwiej o utrzymanie tkanki mięśniowej.
  • lepsza regeneracja - podczas redukcji tkanki tłuszczowej procesy regeneracyjne zachodzą wolniej. Z tego powodu warto wdrożyć suplementację aminokwasów rozgałęzionych, która może wspomóc regenerację po treningu.
  • bardziej efektywne treningi - suplementacja BCAA to bardziej wydajne treningi, ponieważ aminokwasy rozgałęzione opóźniają zmęczenie podczas ćwiczeń.
  • dostarczenie niezbędnych aminokwasów - w skład BCAA wchodzą trzy aminokwasy egzogenne, czyli takie, które musimy dostarczyć do organizmu z zewnątrz. Przyjmowanie BCAA uzupełni zapotrzebowanie na niezbędne aminokwasy, nie dostarczając kalorii z węglowodanów lub tłuszczu.

Zazwyczaj treningi siłowe podczas budowania masy mięśniowej są krótkie, ale intensywne. Natomiast jeśli wykonujesz sesję cardio po zakończeniu wysiłku fizycznego w postaci ćwiczeń siłowych to warto przed treningiem cardio spożyć odpowiednią ilość aminokwasów rozgałęzionych.

🛒Aminokwasy BCAA kupisz w sklepie bcaa.pl

{{prev2_12339:link}} 6PAK BCAA PAK - aminokwasy BCAA w proszku

{{prev2_6455:link}} Sport Definition BCAA Definition - wzbogacane BCAA

{{prev2_13051:link}} Trec BCAA High Speed - BCAA w owocowych smakach

BCAA na masie czy redukcji - kiedy stosować aminokwasy?

Aminokwasy BCAA, z racji na szerokie zastosowanie pod różny cel sylwetkowy można stosować zarówno w okresie budowania masy mięśniowej, jak i podczas procesu spalania tkanki tłuszczowej. Zalety stosowania aminokwasów rozgałęzionych podczas redukcji tkanki tłuszczowej zostały wymienione w poprzednim akapicie.

Większość zalet spożywania BCAA podczas redukcji ma także uzasadnienie podczas budowania masy mięśniowej. Dodatkowe powody, dla których warto suplementować aminokwasy BCAA podczas rozbudowy tkanki mięśniowej są następujące:

  • stymuluje wzrost tkanki mięśniowej, dzięki trzem aminokwasom (leucyna, izoleucyna, walina)
  • sprzyja utrzymaniu dodatniego bilansu azotowego
  • aktywuje szlak mTor - odpowiada on za budowę tkanki mięśniowej
  • stanowi dodatkowe źródło energii podczas treningu
  • opóźnia bolesność mięśniową (DOMS) po treningu

Aminokwasy rozgałęzione znajdą swoje zastosowanie niezależnie od tego czy zależy nam na budowie masy mięśniowej, czy redukcji tkanki tłuszczowej.

Chcąc rozbudować mięśnie aminokwasy BCAA pozytywnie wpłyną na stymulacje tkanki mięśniowej do wzrostu. Natomiast podczas redukcji, suplementacja BCAA uchroni nas przed katabolizmem mięśni.

Dodatkową zaletą niezależnie od celu jest fakt, że aminokwasy rozgałęzione spowodują, że nasze treningi będą bardziej efektywne, dzięki opóźnieniu zmęczenia.

Dowiedz się więcej: Co daje BCAA przed treningiem?

Aminokwasy BCAA - przed czy po treningu?

Biorąc pod uwagę opisane zalety suplementacji BCAA, najbardziej rozsądne jest przyjmowanie aminokwasów rozgałęzionych przed treningiem.

Natomiast porcję aminokwasów można rozdzielić na przyjmowaną przed i po treningu w zależności od tego czego oczekujemy od suplementacji.

Sprawdź także: Aminokwasy BCAA – przed czy po treningu?

BCAA przed treningiem

  • sprawdza się jako antykatabolik
  • redukuje bolesność mięśni
  • stanowi dodatkowe źródło energii

BCAA po treningu

  • wspomaga rozbudowę tkanki mięśniowej
  • korzystnie wpływa na regenerację
  • zmniejsza dolegliwości bólowe

Inną dobrą porą na przyjmowanie aminokwasów rozgałęzionych jest czas po zakończeniu treningu siłowego, a bezpośrednio przed planowaną sesją cardio.

{{prev2_11710:link}} Zestaw energia i moc na treningu

BCAA na redukcji - dawkowanie

Dawkowanie BCAA jest uzależnione od naszej wagi. Ogólne zalecenia wskazują na spożywanie od 0,5 g do 1 g aminokwasów BCAA na 10 kg masy ciała. Przykładowo osoba trenująca siłowo, ważąca 100 kg powinna pożywać 10g BCAA w ciągu dnia. Również w dni nietreningowe.

Warto stosować większe ilości aminokwasów BCAA w trakcie redukcji tkanki tłuszczowej, ze względu na mniejszą podaż kalorii podczas odchudzania. Może to prowadzić do zjawiska katabolizmu, czyli rozkładu białek mięśniowych. Podczas budowania masy mięśniowej katabolizm nie występuje ze względu na dodatni bilans kaloryczny.

Ogromne korzyści z suplementacji aminokwasami BCAA występują zarówno podczas budowania masy  mięśniowej jak i redukcji tkanki tłuszczowej. Pozwoli to na osiągnięcie lepszych efektów sylwetkowych i bardziej wydajne treningi.

Suplementacja aminokwasami BCAA nie ogranicza się tylko do sportów siłowych. Szereg benefitów ze spożywania BCAA odniosą osoby trenujące sporty wytrzymałościowe lub siłowo - wytrzymałościowe jak np. crossfit. Aminokwasy rozgałęzione mogą wpłynąć na poprawę wydolności i wytrzymałości.

Poza samą suplementacją aminokwasów BCAA jest także dobór optymalnej dawki i czas jej spożycia. Ogólne zalecenia dotyczące ilości BCAA w trakcie dnia wynoszą ok. 1 g na każde 10 kg wagi ciała.

Warto pamiętać, że suplementacja aminokwasami BCAA powinna być stała i nie należy o niej zapominać w dni nietreningowe.


Artur Antoniewski

Spis treści

Loading...