Zastanawiałeś się ile Ci zajmie powrót do formy po kontuzji lub dłuższej przerwie? Czy forma i estetyczna sylwetka zostanie utracona zaraz po tym jak odstąpisz od reżimu treningowego? Na szczęście dla każdego, kto zwraca uwagę na swój wygląd sama utrata formy to nie tak szybki proces, a tzw. pamięć mięśniowa pozwoli szybko odbudować utracone efekty.
Czym jest pamięć mięśniowa?
Pamięć mięśniowa to tak naprawdę niedawno zbadane zjawisko i dało nam szerszy rzut na funkcjonowanie ludzkiej fizjologii. Zjawisko pamięci mięśniowej to adaptacja do danych warunków. W skutek obecności jąder komórkowych zapisane są informacje, z których nasz organizm korzysta jeśli pojawi się ponownie w danych warunkach.
Zapamiętuje bodźce i reaguje na nie. Z tego powodu, gdy Twoim celem jest powrót do formy to możesz skorzystać z "pamięci ciała" i z dnia na dzień zobaczysz efekty.
W przypadku samej pamięci mięśniowej możemy mówić o dwóch sferach:
- plastyczności i dostosowania włókien do bodźców jakich doświadczyliśmy
- dostosowania i „pamięci” układu nerwowego
Przykładem takiej pamięci mózgu jest działanie szczepionek. Przy kolejnym spotkaniu antygenu odpowiedź immunologiczna jest silniejsza i szybsza. Ta pamięć jest przechowywana w komórkach odpornościowych i pozawala na jej użycie w życiu codziennym.
W przypadku treningu, mechanizm działania pamięci mięśniowej pozwala wykonywać czynności motoryczne, doprowadza do powielania wzorców ruchowych, w skutek wcześniej już "stworzonych" jąder komórkowych.
Każde jądro ma wpływ na wystąpienie procesu hipertrofii, poprzez syntezę białek mięśniowych, dzięki czemu jest możliwość szybszego przywróceniu stanu wyjściowego przed przerwą w treningach. Mechanizm działa na następującej zasadzie - wyższa synteza białek mięśniowych przekłada się na odbudowę utraconych białek mięśniowych, czyli większą masę mięśniową.
Kolejne badania naukowe potwierdzają tezę, że pamięć mięśniowa jest zależna od ilości jader komórkowych, a ich ilość warunkuje szybkość przywrócenia stanu wyjściowego.
Co daje zjawisko pamięci mięśniowej?
Jak wcześniej zostało wspomniane pamięć mięśniowa (pamięć ciała) jest rozumiana jako mechanizm adaptacji umożliwiający osobom powrót do danego poziomu wytrenowania - przykładowo siły mięśniowej. Możesz szybciej odbudować masę mięśniową.
Masa mięśniowa dla naszego organizmu jest balastem jeśli jej nie
używasz, ponieważ jest dość wymagająca energetycznie. W związku z tym organizm się jej pozbywa, ale nie pozbywa się jąder
komórkowych.
Komórki mięśniowe są w stanie "uśpienia" i umożliwiają szybszą odbudowę masy mięśniowej, gdy podejmiesz aktywność fizyczną. Ilość jąder komórkowych na szczęście nie ulega redukcji.
Przeczytaj także:
Ranking najlepszych gainerów na masę mięśniową
Ile trwa pamięć mięśniowa?
Bardzo ciężko jednoznacznie określić ile trwa zjawisko pamięci mięśniowej. Przyjmuje się, że pamięć mięśniowa jest uzależniona od długości życia jąder komórkowych, a żyją one około 15 lat. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że pamięć mięśniowa trwa właśnie tyle.
Jest to długi czas, biorąc pod uwagę, że żaden uraz i żadna przerwa wynikająca z naszego wyboru nie trwa aż kilkanaście lat. Oznacza to, że mając 45 lat możesz odbudować formę od momentu, gdy skończyłeś 30 lat!
U kogo występuje zjawisko pamięci mięśniowej?
Co bardzo ciekawe zjawisko pamięci mięśniowej zbadano dzięki...ćmie. Badanie opracowane na na Uniwersytecie Massachusetts przez Lawrence’a Schwartza. Metamorfoza ćmy powiedziała wiele na temat pamięci mięśniowej u ludzi. Stwierdzono, że tracąc pewien poziom sprawności fizycznej, będzie nam później łatwiej do niego wrócić, niż osobie zaczynającej z punktu zero.
Osoby, które trenują jakiś czas mogą stwierdzić z własnego doświadczenia, że po przerwie dość łatwo można wrócić na odpowiedni poziom sprawności fizycznej. Zjawisko to występuje wśród osób trenujących zarówno sporty siłowe, jak i wytrzymałościowe.
Duży wpływ ma także nasza mentalność i czynniki psychologiczne. Jeśli jesteśmy odpowiednio zmotywowani szybciej wracamy do pełni formy. Wiemy też jak fizjologia oddziałuje na zjawisko pamięci mięśniowej. Znajdujące się w komórkach mięśniowych jądra komórkowe.
Częste powtarzanie konkretnych ruchów lepiej buduje naszą pamięć ciała. Chodzi o zdolność zapamiętywania różnorodnych form aktywności fizycznej. Zapamiętujemy konkretne schematy wyuczone w dany sposób. Osiągamy dany efekt w sposób bardziej ekonomiczny.
Jak ćwiczyć pamięć mięśniową?
Pamięć mięśniową poniekąd zdobywamy sami. Natomiast możemy ją ćwiczyć stosując kilka rad:
- Rutyna i konsekwencja - organizm potrzebuje powtarzania tych samych ruchów, aby wzmacniać połączenia poszczególnych komórek mięśniowo - nerwowych.
- Koncentracja - skupiaj się podczas wykonywanego treningu.
- Rozłóż czynniki na czynniki pierwsze - każde ćwiczenie składa się z kilku faz. Każde z nich powinno zostać wykonane dokładnie.
Czy istnieje pamięć mięśniowa u początkujących
Tak jak osiągnięcie pewnego stopnia wytrenowania wymaga czasu i wprawy. Tak samo pamięć mięśniowa nie jest dana na kredyt. W związku z tym tylko osoby zaawansowane lub ewentualnie średnio - zaawansowane mają zdolność do szybkiego powrotu do formy.
Osoby początkujące nie mają wypracowanych połączeń nerwowych i dużej ilości jąder komórkowych. To powoduje, że pamięć mięśniowa nie wystąpi. Należy konsekwentnie przepracować co najmniej rok tak, aby faktycznie osiągnąć wyższy stopień wytrenowania. Dopiero wtedy mamy możliwość szybkiego powrotu do formy dzięki pamięci mięśniowej.
Sprawdź także:
4 rady na szybki przyrost masy mięśniowej
Artur Antoniewski
Poniedziałek, 7 lutego 2022