Co daje BCAA na masie?
Odżywki i suplementy 6 września 2021, Redakcja Bcaa

Aminokwasy BCAA zyskały ogromną popularność wśród bywalców siłowni. Stosują je zarówno osoby chcące pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, jak i sportowcy, dla których kluczowy jest przyrost masy mięśniowej. Czym są owe niezbędne aminokwasy BCAA, dlaczego są niezbędne i jakie korzyści budujący masę mięśniową mogą uzyskać dzięki suplementowaniu aminokwasów rozgałęzionych? O tym wszystkim w dzisiejszym artykule.

Aminokwasy BCAA na masie - jakie dają efekty?

BCAA - najpopularniejszy suplement diety wśród trenujących sporty siłowe, to trzy niezbędne aminokwasy: L-leucyna, L-walina i L-izoleucyna. Przynoszą one obciążonemu organizmowi szereg korzyści:

  1. przyspieszają proces wzrostu tkanki mięśniowej,
  2. obniżają poziom potreningowej bolesności mięśni,
  3. zwiększają wydajność treningów siłowych oraz redukcji zmęczenia po treningu,
  4. zapobiegają utracie masy mięśniowej,
  5. wspierają zdrowie - pomagają obniżać poziom cukru we krwi, a także wspomagać wątrobę.

BCAA - znaczenie w okresie budowania masy mięśniowej

Choć aminokwasy BCAA mają podobną strukturę i pewne nakładające się funkcje, każdy z nich pełni inną rolę w organizmie.

  • Leucyna jest najbardziej znana z tych trzech aminokwasów, ponieważ to ona w głównej mierze jest odpowiedzialna za wspomaganie wzrostu mięśni na poziomie molekularnym. Po dostaniu się do organizmu włącza sygnały w tkance mięśniowej, które powodują syntezę białek mięśniowych. Proces syntezy białek mięśniowych to proces metaboliczny, podczas którego organizm wytwarza nowe białko mięśniowe, znane również jako przyrosty. W zmniejszeniu rozpadu białek mięśniowych (oraz zwiększeniu magazynowania glikogenu w mięśniach) może też pomóc inny efekt działania leucyny - uwalnianie insuliny z trzustki.

Czytaj więcej: Leucyna na masę mięśniową

  • Izoleucyna ma podobną strukturę oraz funkcję do leucyny. Jednym z efektów jej działania jest zwiększenie ilości glukozy wchłanianej przez komórki mięśniowe. Z tego względu spożywanie obu wymienionych aminokwasów równocześnie wydaje się być bardziej skuteczne niż spożywanie ich osobno, szczególnie że izoleucyna prawdopodobnie nie stymuluje syntezy glikogenu.
  • Najbardziej znaną funkcją waliny, trzeciego aminokwasu wchodzącego w skład BCAA, jest przekształcanie jej w glukozę. Wykazano, że bierze udział w naprawie niektórych tkanek, jednak prawdopodobnie jest mniej skuteczna niż leucyna i izoleucyna.

Jednym z najpopularniejszych zastosowań BCAA jest wspomaganie rozbudowy mięśni. Trzy aminokwasy wchodzące w skład BCAA wzajemnie się uzupełniają. Należy jednak pamiętać, że chociaż BCAA mogą zwiększać syntezę białek mięśniowych, potrzebują do tych procesów innych niezbędnych aminokwasów, zawartych w białku serwatkowym lub innych kompletnych źródłach białka spożywanych na co dzień.

Aminokwasy BCAA pomagają spowalniać katabolizm - rozpad struktur mięśniowych.

Wymienione powyżej efekty stosowania BCAA wyraźnie wskazują, że pomagają one w budowie i utrzymaniu pożądanego poziomu masy mięśniowej.

Sprawdź także: Co daje BCAA przed treningiem?

Aminokwasy rozgałęzione - dawkowanie

Nie ma oficjalnych zalecanych dziennych dawek BCAA, chociaż różne badania, mogą sugerować różne ilości. Zazwyczaj przyjmuje się dawkę pomiędzy 0,5 a 1 g na każde 10 kg masy ciała, co wskazuje, że mężczyzna ważący 100 kg powinien przyjmować 10 g aminokwasów.

Czy można przedawkować? Raczej jest to niemożliwe, ponieważ jeśli nawet zjesz ich więcej niż potrzeba, aminokwasy zostaną wydalone z organizmu. Wyniki jednego z testów klinicznych sugerują, że maksymalna dzienna dawka BCAA u zdrowego, dorosłego i aktywnego fizycznie mężczyzny nie powinna przekraczać 500 mg na kilogram masy ciała na dzień (w czasie stosowania tak dużych dawek dochodzi do wydalania aminokwasów przez organizm z moczem). [1]

Najlepszy czas na przyjmowanie suplementów BCAA to przed i/lub po treningu. Wiele osób, które pracują nad budową masy mięśniowej, przyjmuje je również rano i przed snem. Jednak to, czy dokładny czas ma na to duży wpływ, nie zostało udokumentowane. Trzymaj się zalecanej dawki podanej przez producenta na opakowaniu z możliwością jej niewielkiego zwiększenia jeśli Twoim celem jest redukcja.

Czytaj więcej: Aminokwasy BCAA - przed czy po treningu?

Aminokwasy - które suplementy warto stosować?

Jeśli chcesz wykorzystać potencjał, który ma do zaoferowania BCAA, nie ograniczaj się do zwykłego ładowania leucyny w hurtowych ilościach. Zamiast tego poszukaj produktu, który zawiera wszystkie trzy aminokwasy rozgałęzione (L-leucyna, L-izoleucyna oraz L-walina) w stosunku 2:1:1. Oto 3 propozycje przygotowane w ten sposób:

{{prev1_13051:link}}Trec Aminokwasy BCAA

Suplement uzupełniający dietę w aminokwasy rozgałęzione w optymalnej proporcji (2:1:1). Smaczny napój, który charakteryzuje się bardzo dobrą rozpuszczalnością.

Działanie:

  • wspomaga ograniczenie katabolicznego rozpadu włókien mięśniowych,
  • wspomaga budowę suchej masy mięśniowej,
  • wspomaga regenerację,
  • przyczynia się do wzrostu siły i wytrzymałości podczas treningu,
  • wspiera utrzymanie wyższej intensywności ćwiczeń.

{{prev1_12339:link}} 6Pak Nutrition BCAA na masę

Aminokwasy L-leucyna, L-izoleucyna oraz L-walina w optymalnym stosunku 2:1:1 i łatwej w rozpuszczaniu formie instant. Suplement uzupełnia też witaminy C, B6 oraz B12.

Działanie:

  • wspiera budowę i utrzymanie masy mięśniowej,
  • wspomaga budowę siły i wytrzymałości,
  • pozwala na wyższą intensywność treningów,
  • wspiera regenerację,
  • dzięki zawartości witaminy C, suplement wpływa na obniżanie poziomu kortyzolu biorącego udział w zjawisku rozpadu mięśni,
  • wspiera procesy regeneracyjne.

Oprócz zawartości trzech aminokwasów BCAA, w składzie znajdziesz również beta alaninę, cytrulinę, które rozszerzają działanie suplementu, ponieważ może on być z powodzeniem używany przed treningiem, jako typowa przedtreningówka. Jest też kompleks witamin z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6 i B12), których uzupełnianie jest szczególnie ważne przy częstym i długotrwałym wysiłku.

Działanie:

  • ułatwia budowanie masy mięśniowej i hamuje katabolizm mięśniowy,
  • usprawnia dostarczanie do mięśni substancji odżywczych poprzez ich lepsze ukrwienie,
  • wpływa na zwiększenie siły, wspomaga wzrost wytrzymałości,
  • chroni układ odpornościowy,
  • chroni przed wolnymi rodnikami.


🛒 Aminokwasy BCAA znajdziesz w sklepie bcaa.pl


Bibliografia:

[1] Rajavel Elango et al: Determination of the tolerable upper intake level of leucine in acute dietary studies in young men. Am J Clin Nutr. 2012 Oct;96(4):759-67.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22952178/


Leszek Buczak

Spis treści

Loading...