Nie widzisz spadku na wadze mimo wprowadzenia diety odchudzającej? Odchudzanie zależy głównie od deficytu kalorycznego, lecz istnieją także produkty powszechnie uważane za pomocne podczas redukcji, które w rzeczywistości mogą wiele. Podpowiadamy, czego nie jeść i co jeść, by schudnąć.
Zdrowa dieta odchudzająca
Zdrowa dieta redukcyjna nie ma nic wspólnego z restrykcjami i głodówkami. Podstawę stanowi zmiana nawyków żywieniowych i odpowiedni dobór wartościowych dla organizmu produktów. Staraj się
spożywać 5 mniejszych posiłków w ciągu dnia. W ten sposób unikniesz
niepotrzebnego rozciągania ścian żołądka. Dania powinny być
różnorodne oraz zawierać duże ilości owoców i warzyw.
Drastyczne ograniczenie ilości spożywanych kalorii sprawia, że czujesz się głodny i rozdrażniony. Ile obciąć kalorii będąc na redukcji? O wiele lepiej stopniowo ucinać kalorie, by dać organizmowi czas na przystosowanie do metamorfozy. Poza zmianą nawyków żywieniowych warto włączyć do swojego stylu życia aktywność fizyczną. Systematyczne uprawianie sportu przyśpiesza metabolizm, wzmacnia mięśnie i pomaga modelować sylwetkę.
Sprawdź także:
Dieta odchudzająca i trening z hantlami w domu
Czego nie jeść w diecie odchudzającej?
Co jeść na redukcji? Czy istnieją produkty zakazane na diecie odchudzającej? Na szczęście nie. Jeśli od czasu do czasu zjesz coś niezdrowego, nic się nie stanie. Zdrowy rozsądek to podstawa. Jednak warto pamiętać, że niektóre produkty pozornie kojarzone z redukcją, w rzeczywistości mogą nie być korzystne podczas odchudzania. Oto niektóre z nich.
Słodzone soki owocowe
Soki owocowe wydają się lepszą opcją niż słodkie napoje gazowane. Niestety, często pomijamy ich skład i zapominamy, że zawierają substancje słodzące. Etykieta co prawda przedstawia piękne świeże owoce, ale w składzie znajduje się cukier. Nic dziwnego, że waga ani drgnie, a Twoje wysiłki idą na marne.
Produkty typu "light"
Wbrew pozorom częste sięganie po produkty typu "light" może
prowadzić do niedoborów, a także utrudnić walkę o prawidłową masę
ciała. Często znajdują się w nich ulepszacze smaku czy substancje
zagęszczające.
Osoby będące na diecie często mylnie twierdzą, że mogą zjeść tych produktów o wiele więcej, ponieważ są niskokaloryczne. Niestety to nie przynosi oczekiwanych rezultatów.
Batony z dużą zawartością błonnika
Błonnik pokarmowy szybko daje uczucie sytości i przynosi wiele korzyści dla zdrowia. Lepiej dostarczać go sobie w postaci owoców i warzyw. Jednorazowa dawka w formie batona może spowodować bóle brzucha, zaparcia lub biegunki. Ponadto takie słodycze często zawierają duże ilości cukru i sztucznych dodatków.
Sztuczne słodziki
Napoje 0 kalorii także mogą mieć negatywny wpływ na odchudzanie. Ich słodki smak zachęca organizm do przyjmowania większych ilości węglowodanów. O wiele lepszym wyborem jest woda z cytryną. Ta sama zasada odnosi się do batoników musli, organicznych ciastek, mieszanek płatków śniadaniowych czy czekolady ''bez cukru”.
Pełnoziarniste pieczywo
Pieczywo pełnoziarniste przygotowane jest z mniej przetworzonej mąki, niż pieczywo białe, dlatego podczas spożywania go dostarczasz sobie więcej wartości odżywczych. Trzeba jednak pamiętać, że chleb pełnoziarnisty zawiera dużą ilość węglowodanów oraz soli.
Słodkie jogurty
Wiele osób błędnie sądzi, że skoro jogurty powstają z mleka, muszą mieć pozytywny wpływ na układ trawienny. Tymczasem nie wszystkie tego typu produkty są zdrowe. Niektóre jogurty są jedynie źródłem cukru, a także pustych i bezwartościowych kalorii. Czym je zastąpić? Sięgaj po jogurty naturalne, bogate w wapń, witaminę A i D.
Tłuszcze roślinne
Osoby przechodzące na redukcję często porzucają margarynę i masło na rzecz oliwy z oliwek i awokado, różnych orzechów, nasion i pestek. Oczywiście takie przetwory zawierają ważne nienasycone
kwasy tłuszczowe i mają korzystny wpływ na nasz organizm, ale
jedzenie ich w nadmiarze może uniemożliwiać utratę wagi.
To one zawierają największą ilość kcal w 1 g wśród wszystkich makroskładników. Ograniczaj produkty obfitujące w izomery trans kwasów tłuszczowych.
Płatki śniadaniowe
Płatki śniadaniowe często zawierają substancje słodzące i niewielkie ilości błonnika. Można je więc zaliczyć do pustych kalorii. Lepszym pomysłem na diecie odchudzającej będzie spożywanie płatków owsianych, w których znajdziemy mnóstwo składników mineralnych.
Chcę schudnąć - czego unikać na redukcji?
- Napoje alkoholowe - alkohol utrudnia regenerację mięśni po treningu i ma negatywny wpływ na odchudzanie. Nie dostarcza Twojemu organizmowi żadnych składników odżywczych, jedynie jest źródłem pustych kalorii.
- Mrożone, gotowe posiłki - jedyną ich zaletą jest szybkość przygotowania. Tymczasem większość z nich zawiera duże ilości soli, która zatrzymuje wodę w organizmie, uniemożliwiając utratę wagi. Mrożone pizze i inne produkty są także źródłem sztucznych wzmacniaczy smaku.
- Słodycze - obfitują w cukry proste i szkodliwe kwasy tłuszczowe trans.
- Smażone mięso - wraz z nim pochłaniasz duże ilości tłuszczu. Mięso możesz przygotować w piekarniku lub ugotować.
- Fast food - takie jedzenie w dłuższej perspektywie powoduje niedobory pokarmowe i pogorszenie ogólnego stanu zdrowia. Nie odżywisz w ten sposób swojego organizmu. Poczujesz ospałość i brak energii.
Trwałe efekty redukcji
A co jeść, żeby schudnąć? Zadbaj o obecność w diecie wszystkich
cennych makroskładników: białka, węglowodanów i tłuszczów.
Jadłospis musi być zróżnicowany. W przeciwnym wypadku zmniejszona
kaloryczność może spowodować niedobory witamin i minerałów. Zrób
listę ulubionych zdrowych produktów i pomyśl, jakie dania możesz
przygotować z ich wykorzystaniem. Testuj także nowe
przepisy.
Błędy żywieniowe często skutkują szybkim powrotem do dawnej
wagi. Nazywamy go
efektem jo-jo. Nie oczekuj rezultatów od razu. Potraktuj
redukcję jako początek nowego stylu życia. Skup się na poprawie
samopoczucia i nie sprawdzaj co chwilę postępów na wadze.
Jedz ulubione warzywa i owoce w rozsądnych ilościach. Zwracaj uwagę na etykiety produktów i nie patrz tylko na zdjęcia - czytaj składy. Jeśli od czasu do czasu pozwolisz sobie na coś słodkiego, nic złego się nie stanie.
Klaudia Pieczykolan
Wtorek, 4 maja 2021