Arginina czy cytrulina?
Odżywki i suplementy 21 lipca 2017, Redakcja Bcaa

Arginina i cytrulina są bardzo powszechnymi związkami w suplementach, które odpowiadają za efekt tzw. pompy mięśniowej. Który z nich wybrać? W naszym artykule porównamy oba ze sobą, aby ułatwić wam wybór oraz przedstawić je w nieco bardziej szczegółowy sposób.

Czy jest arginina?

Arginina to aminokwas produkowany przez nasz organizm (aminokwas endogenny). Głównym zjawiskiem zachodzącym w naszym organizmie po zażyciu argininy jest zwiększenie średnicy naczyń krwionośnych, co przekłada się na efektywniejsze usuwanie metabolitów oraz dostarczanie składników odżywczych dla naszych komórek po treningu.

Porcja argininy to ilość w granicach od 1 do 4g. Najsilniejszy poziom stężania NO po zażyciu w/w suplementów będziemy odczuwać po ok. 1,5 – 2 godzin.

Sprawdź także: AAKG i cytrulina — jak długo można brać suplementy na pompę?

Nasz organizm korzysta z dostarczanej przez nas argininy w różnoraki sposób. Do najbardziej korzystnych pod względem rozwoju naszej muskulatury to rozkład na cytrulinę i tlenek azotu.

Druga ścieżka rozpadu polega na przekształceniu argininy w poliaminy – cząstki, które w wyniku wielu później zachodzących przemian przyczyniają się do powstawania nowych komórek mięśniowych.

Warto pamiętać dodatkowo, że argininę stosuje się również w celach typowo medycznych. Skraca czas rekonwalescencji po stłuczeniach, rozległych ranach oraz oparzeniach przy zalecanej suplementacji 3-5 gram. Wpływa także korzystnie na podnoszenie odporności naszego organizmu.

Argininę możemy spotkać w sklepach z suplementami w formie peptydów, m.in alfa-ketoglutaranu argininy (AAKG). Widoczną różnicą będzie cena i choć "ketoglutarany" często są droższe, to z racji swojej budowy charakteryzują się lepszą przyswajalnością.

Suplementy z AAKG na pompę

{{prev2_5691:link}}BioTech USA AAKG w tabletkach

{{prev2_13640:link}} Trec AAKG w proszku

{{prev2_1224:link}} Trec AAKG w kapsułkach

Warto wiedzieć: AAKG przed seksem - jak arginina wpływa na erekcję?

Co to jest cytrulina?

Drugim środkiem równie popularnym i występującym w podobnym przedziale cenowym jest cytrulina (głównie w formie jabłczanu).

I choć na chwilę obecną jest związkiem mniej przebadanym i znanym w porównaniu z argininą (i jej formami), to jej główne działanie powiązane jest z produkcją nośnika energii podczas pracy komórek, czyli ATP (adezynotrójfosforanu).

Co ciekawe, pierwszą formę cytruliny pozyskano z arbuzów. Wykazano również, że jej połączenie z kreatyną nasila neuroprzekaźnictwo impulsów mięśniowych oraz wspomaga usuwanie amoniaku, co przekłada się na odsunięcie w czasie występowania zmęczenia mięśniowego.

Suplementy z cytruliną na pompę

{{prev2_12673:link}} Trec Citrulline Synergy na pompę mięśniową

{{prev2_13228:link}} 6PAK Citrulline - jabłczan cytruliny w proszku

Dobrym rozwiązaniem jest również przeplatanie cykli kreatynowych z cyklami na preparatach typu NO-booster. Flagowym połączeniem jest duet z beta-alaniną odpowiadającą za poziom karnozyny w naszym organizmie. Odpowiednie stężenie karnozyny umożliwia regulację pH wewnątrzkomórkowego, przez co nasze mięśnie mogą pracować dłużej i efektywniej.

4-tygodniowa suplementacja 4-gramową porcją beta-alaniny pozwala na podniesienie poziomu karnozyny aż o 50%. Jedynym skutkiem ubocznym wynikającym z jej stosowania jest charakterystyczne swędzenie, przede wszystkim w okolicach ust i uszu. Jednak mimo to zachęcamy do spróbowania - korzyści jest naprawdę wiele.

Pamiętajcie, że tak jak wszystko szkodzi w nadmiarze, tak zbyt wysokie dawki argininy, czy cytruliny mogą zmienić swoje oblicze o 180 stopni. Mogą prowadzić do wzrostu ciśnienia, czy zakwaszenia żołądka - kluczowe jest zachowanie umiaru, tak aby w 100% wykorzystać pełnię działania suplementu.

Oprócz efektów wspominanych powyżej podstawowym uczuciem wynikającym ze stosowania AAKG i cytruliny jest uczucie silnej "POMPY", która wpływa korzystnie nie tylko na wygląd, ale również naszą psychikę i motywację do ćwiczeń.

Czytaj więcej: Cytrulina - działanie, dawkowanie, skutki uboczne

Arginina czy cytrulina?

Podsumowując, odpowiedź na pytanie: „Arginina czy cytrulina?” należy do Was. Sugerujemy wszystko sprawdzić na sobie. Każdy organizm reaguje inaczej.

To co nie działało na kolegę z siłowni, na Tobie może zrobić wrażenie. Sam spróbuj co działa na Ciebie, zachowaj jednak zdrowy rozsądek i umiar.

Czytaj także: Pompa mięśniowa - co na nią brać?

🛒Boostery tlenku azotu na pompę kupisz w sklepie bcaa.pl


Tekst został oryginalnie opublikowany 21.07.2017 i zaktualizowany dnia 21.01.2022 zgodnie z aktualną wiedzą

Spis treści

Loading...