Amla jest uważana za jedną z najważniejszych roślin w tradycyjnej medycynie hinduskiej. Tradycyjnie stosuje się ją w wielu schorzeniach, jako wsparcie zdrowia układu pokarmowego, krążenia, oczu oraz jako sposób na złagodzenie kaszlu i stanów zapalnych gardła. Wiadomo, że zawiera wysoki poziom witaminy C, minerałów, polifenoli, garbników, błonnika, białka i aminokwasów, ale pełny mechanizm jej działania nie został ciągle w pełni wyjaśniony. Jak działa amla (agrest indyjski) i w czym może pomóc jej stosowanie?
Jak działa agrest indyjski?
Przeciwutleniacze i witaminy znajdujące się w jagodach amla (emblica officinalis) oferują szereg korzyści zdrowotnych. Roślina ta jest bogatym źródłem witaminy C (aż 3000mg witaminy C w 1 owocu), która wspomaga proces powrotu do zdrowia [1]. Co ważne, ta forma witaminy C jest bardzo łatwo przyswajalna, a więc stanowi znakomite źródło uzupełniania niedoborów.
Agrest indyjski zawiera również flawonole, substancje chemiczne wspierające m.in. poprawę pamięci. Szczególnie cenne dla zdrowia są zawarte w amli fitozwiązki: kwas elagowy, kwas galusowy, pirogalol, geranina oraz korilagina. Oprócz wymienionych wcześniej korzyści owoc amli:
- wzmacnia odporność,
- pomaga w trawieniu,
- poprawia wzrok,
- wspiera pracę wątroby,
- wspiera pracę serca, obniżając poziom trójglicerydów oraz LDL (złego cholesterolu),
- wspomaga działanie przeciwzapalnie (przeciwutleniacze zawarte w amli pomagają neutralizować wolne rodniki i zmniejszać stany zapalne w organizmie),
- wspiera prawidłowe funkcjonowanie nerek.
Do celów leczniczych tradycyjna medycyna ajurwedyjska używa różnych części drzewa, jednak za najbardziej wartościowe uznawane są jego owoce.
Sprawdź także:
Co ma najwięcej witaminy C? 10 najlepszych źródeł
Owoce amli — pomoc w pielęgnacji włosów
Kosmetyki naturalne zawierające wyciągi lub olejki z owocu amli mogą przynieść sporo korzyści Twoim włosom. Amla działa przeciwłupieżowo, wzmacnia włosy i przeciwdziała ich przedwczesnemu siwieniu, sprawiając, że będą zdrowe, gładkie i jedwabiste.
W Indiach kuracja z amli zapobiegającą łupieżowi i przesuszaniu włosów jest stosowana od wieków. Sok z amli świetnie sprawdzi się więc zarówno jako składnik szamponów wzmacniających (wzmacnia cebulki włosów), jak i przeciwłupieżowych, a nawet jako stosowana oddzielnie odżywka.
Regularne stosowanie amli odżywia włosy i tym samym przyspiesza ich wzrost. Co więcej, ekstrakt uzyskiwany z tej rośliny ma również właściwości wzmacniające naturalny kolor włosów.
Powszechnie stosowaną formą pielęgnacji jest masaż skóry głowy z użyciem olejku z amli.
Olejek amla, stosowany jako wcierka:
- działa przeciwłupieżowo, przeciwbakteryjnie na skórę głowy,
- ma właściwości przeciwzapalne,
- odświeża skórę,
- stymuluje porost włosów [2],
- zapobiega przedwczesnemu ich wypadaniu.
Jeśli Twoja praca lub styl życia wymagają częstego mycia włosów i skóry głowy, sprawdź produkty kosmetyczne zawierające dodatek amli.
Amla na trawienie
Wysoka zawartość błonnika w amli:
- pomaga regulować ruchy jelit,
- łagodzi objawy stanów takich jak zespół jelita drażliwego, zaparcia, biegunki,
- stymuluje soki żołądkowe odpowiedzialne za przyspieszenie trawienia, wchłaniania i przyswajania pokarmu, a tym samym zapobiega zakwaszeniu [3].
Wysoki poziom witaminy C w jagodach amla pomaga dodatkowo przyswajać organizmowi inne składniki odżywcze, szczególnie jeśli chodzi o suplementy mineralne, w tym żelazo. Ponadto, agrest indyjski łagodzi objawy refluksu i zgagi, a także usprawnia perystaltykę jelit. Ta ostatnia cecha rośliny na pewno wspomoże dietę odchudzającą, chociaż należy pamiętać, że owoc amli nie jest spalaczem tłuszczu.
Czy indyjski agrest działa przeciwbakteryjnie?
W badaniach opublikowanych w Journal of Chemical and Pharmaceutical Research (międzynarodowym piśmie promującym wiedzę z dziedziny nauk chemicznych) wykazano, że ekstrakt z amli działa pozytywnie na patogeny chorobotwórcze [4].
W testach okazało się, że właściwie sporządzone roztwory zawierające wyciągi z agrestu indyjskiego wykazują właściwości bakteriobójcze, przeciwdrobnoustrojowe wobec bakterii E.coli oraz bakterii Gram-ujemnych jak Serratia (pałeczka krwawa) czy Alcaligenes, które są szczególnie antybiotykooporne. Oznacza to, że amla może stanowić alternatywę dla żmudnych terapii lakami, które zazwyczaj niosą za sobą ryzyko skutków ubocznych.
Właściwości przeciwbakteryjne ekstraktów amli przypisuje się głównie taninom, garbnikom, glikozydom, saponinom. Zawarte w owocach agrestu taniny hamują wzrost drobnoustrojów i zakłócają ich metabolizm. Swój potencjał przeciwdrobnoustrojowy agrest zawdzięcza składnikom fenolowym i flawonoidom [5].
Amla (agrest indyjski) - suplementy diety
W miejscu naturalnego występowania amli można ją spożywać na surowo, w postaci marynowanej, jako suszony proszek lub jako domowe mikstury ze słodkich jagód. Niestety, w takiej postaci nie jest dostępna w sklepach ze zdrową żywnością w Polsce.
W naszym klimacie owoc amli dostępny jest głównie jako ekstrakt w postaci proszku, tabletek czy olejku (w Polsce nie można kupić świeżych owoców amli). Oto jeden z polecanych suplementów wykorzystujących bogactwo agrestu indyjskiego:
Essence owoce Amla w tabletkach
- ekstrakt z owoców amli — agrestu indyjskiego,
- wspiera prawidłowe działanie układu pokarmowego,
- wspomaga właściwą pracę jelit,
- usprawnia procesy trawienne,
- ogranicza wzdęcia,
- wykazuje właściwości przeciwutleniające,
- wspomaga wydzielanie soków trawiennych.
Aneta Buczak
Bibliografia:
[1] Akula Annapurna: Health benefits of amla or indian
gooseberry fruit (Phyllanthus emblica).
https://www.researchgate.net/publication/298153173_Health_benefits_of_amla_or_indian_gooseberry_fruit_Phyllanthus_emblica
[2] Jae Young Yu et al: Preclinical and Clinical Studies
Demonstrate That the Proprietary Herbal Extract DA-5512 Effectively
Stimulates Hair Growth and Promotes Hair Health. Evid Based
Complement Alternat Med. 2017
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5429933/
[3] Mahendra Parkash Kapoor et al: Clinical evaluation of
Emblica Officinalis Gatertn (Amla) in healthy human subjects:
Health benefits and safety results from a randomized, double-blind,
crossover placebo-controlled study. Contemp Clin Trials
Commun. 2020 Mar; 17: 100499.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6926135/
[4] https://www.jocpr.com/articles/antimicrobial-activity-of-neem-tulsi-henna-and-amla-against-pathogenic-bacteria.pdf
[5] T.P.TimCushnie, Andrew J.Lamb: Recent advances in
understanding the antibacterial properties of flavonoids.
International Journal of Antimicrobial Agents Volume 38, Issue 2,
August 2011, Pages 99-107.
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0924857911001300
Poniedziałek, 10 stycznia 2022