AAKG - co to jest i co daje?
Odżywki i suplementy 2 września 2022, Redakcja Bcaa

Większość osób trenujących na siłowni stosuje suplementy diety. Podzielić je możemy na te stosowane w sportach wytrzymałościowych oraz wpływające na masę mięśniową. W suplementacji sportowej możemy znaleźć produkty takie jak kreatyna, cytrulina czy AAKG, o którym opowiemy szerzej w poniższym artykule.

Stosowanie AAKG wpływa na ukrwienie tkanki mięśniowej przez co jest ono częstym składnikiem przed treningówek. Jego zadaniem jest zwiększenie produkcji tlenku azotu, gazu który posiada szeroki wpływ na ludzki organizm. Samo AAKG natomiast może wpłynąć na regenerację mięśni oraz powoduje efekt pompy mięśniowej, który uwielbiają wszyscy bywalcy siłowni.

Czym dokładnie jest arginina oraz AAKG, jak działa i jakie ilości tego produktu należy spożywać by uzyskać maksymalne korzyści płynące z suplementacji? Zapraszamy do lektury.

AAKG - co to jest?

Pod skrótem AAKG kryją się dwie substancje Arginina i Alfa-ketoglutaran. Alfa ketoglutaran argininy jest solą i pośrednim produktem cyklu Krebsa. Takie połączenie wpływa pozytywnie na biodostępność argininy i hamuje jej rozpad do dwutlenku węgla i wody.

AAKG znajdziemy w postaci proszku, bądź kapsułek. Na rynku dostępne są wersje smakowe oraz bez smakowe. Arginina jest aminokwasem endogennym i jako taki jest produkowana przez nasz organizm. Warto jednak zadbać o jej odpowiednią ilość dostarczaną wraz z pożywieniem lub w formie suplementów diety.

{{prev2_13640:link}}Trec AAKG Powder suplement na pompę

Co daje AAKG?

AAKG charakteryzuje się szerokim spektrum działania na organizm. Przede wszystkim wpływa pozytywnie na układ krążenia. Odpowiada za rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz ich uelastycznienie, dzięki czemu przeciwdziała powstaniu nadciśnienia tętniczego. Jednocześnie obniża ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych oraz powstania zakrzepów.

AAKG wpływa na zdolności seksualne podnosząc potencję. Sprzyja również poprawie płodności, ponieważ poprawia jakość nasienia.

Ze względu na fakt, iż pobudza syntezę kolagenu jest częstym składnikiem kremów. Opóźnia procesy starzenia co czyni ją świetnym dodatkiem do wszelkiego rodzaju kosmetyków. Arginina ma działanie hepatoprotekcyjne, czyli ochronne dla wątroby. Dodatkowo wpływa na mikroflorę jelitową i przyśpiesza proces pozbywania się tkanki tłuszczowej.

Stosowanie AAKG przyczynia się do szybszego usuwania toksyn z organizmu. Dowiedziono również pozytywny wpływ argininy na wydzielanie insuliny przez co jest ona wykorzystywana w terapiach cukrzycy oraz insulinooporność. AAKG przyczynia się do zwiększonego wydzielania tlenku azotu. Tlenek azotu zapewnia idealny dla organizmu rozkurcz mięśni gładkich chroniąc go przed zbyt wysokim ciśnieniem krwi.

AAKG - działanie na pompę mięśniową

AAKG stosowane przed rozpoczęciem treningów siłowych nasila produkcję tlenku azotu i zwiększa ukrwienie tkanki mięśniowej. Przyczynia się to do optymalnego odżywienia mięśni w trakcie i po zakończonym wysiłku. W efekcie powstaje tak zwana pompa mięśniowa, która daje poczucie rosnących mięśni. Osoby uprawiające sporty siłowe bardzo cenią sobie to uczucie.

{{prev2_1223:link}} Trec AAKG Mega Hardcore przed treningiem

Efekt pompy mięśniowej prócz działania psychologicznego ma także znaczenie w procesie budowania masy mięśniowej. Arginina przyczynia się do zwiększenia wytrzymałości oraz wydolności. Warto łączyć ją z innymi substancjami. Dodatek jabłczanu cytruliny wzmocni pompę mięśniową i wpłynie na poprawę efektywności treningu.

Podczas działania efektu pompy można zaobserwować widoczny rozrost mięśni. Jest on chwilowy jednak pomaga w transporcie składników odżywczych do komórek mięśniowych. Działanie argininy wpływa również na poprawę siły mięśni.

Dla kogo AAKG?

AAKG sprawdza się w sportach siłowych jako odżywki przedtreningowe. Może być jednak stosowane po zakończonym wysiłku jako suplement regeneracyjny. W połączeniu z cytruliną pozwoli na zwiększenie przepływu krwi i lepsze odżywienie tkanek. Regeneracja mięśni jest w efekcie szybsza, a organizm w krótszym czasie staje się ponownie gotowy do intensywnej pracy.

{{prev2_13287:link}} 6Pak Nutrition AAKG w tabletkach

AAKG shot jest przeznaczony dla osób pragnących osiągnąć efekt pompy mięśniowej. Może on być korzystny nie tylko w sportach typowo siłowych. Dzięki wpływowi argininy na rozwój masy mięśniowej może ona być stosowana w różnego rodzaju sportach podczas okresu pomiędzy startami. Korzysta z niej wielu zawodników sportów walki oraz sportów drużynowych. Nie jest ona zatem zarezerwowana wyłącznie dla kulturystów.

Przeciwwskazania do stosowania AAKG

AAKG nie jest polecane osobom cierpiącym na nadwrażliwość na argininę. Dodatkowo zabrania się jego stosowania kobietom w ciąży oraz karmiących piersią. Dzieci także nie powinny sięgać po suplementy zawierające argininę. Osoby cierpiące na różnego rodzaju schorzenia, zwłaszcza układu krążenia powinny suplementację skonsultować z lekarzem.

Czytaj także: Jak utrzymać pompę mięśniową po treningu?

AAKG - dawkowanie

W celu uzyskania optymalnego efektu pompy mięśniowej najlepsze będzie przyjmowanie suplementów zawierających AAKG na 30 minut przed treningiem. Drugą porcję warto przyjąć bezpośrednio po zakończonej sesji w celu przyśpieszenia procesów regeneracyjnych. AAKG może być łączone z innymi suplementami, takimi jak np. kreatyna.

{{prev2_13288:link}} 6Pak Nutrition AAKG w proszku

W dni nietreningowe zaleca się natomiast przyjmowanie pierwszej porcji wraz z pierwszym posiłkiem, z kolei drugą przed pójściem spać. Takie przyjmowanie suplementu ma wspomóc produkcję tlenku azotu podczas nocnego odpoczynku i przyczynić się do poprawy jakości snu.

AAKG - suplement

AAKG jako suplement diety może okazać się pomocne w zwiększeniu wydajności podczas ćwiczeń i przyczynić się do poprawy siły oraz wspomóc rozwój masy mięśniowej.

  • Arginina stymuluje produkcję tlenku azotu;

  • Rozszerza naczynia krwionośnie poprawiając przepływ krwi i obniżając ciśnienie tętnicze;

  • Posiada właściwości ochronne dla wątroby;

  • Wpływa realnie na rozrost masy mięśniowej;

  • Powoduje efekt pompy mięśniowej.

Spis treści

Loading...