Każdy powinien uprawiać aktywność fizyczną. Jest ona gwarantem zdrowia i dłuższego życia. Co więcej, poddawanie ciała wysiłkowi fizycznemu i stopniowe pokonywanie swoich granic jest jednym z najlepszych sposobów rozwoju siły mentalnej.

1. Trening zmienia kompozycję ciała na lepszą

Najlepszym sposobem, aby zbudować smukłą sylwetkę jest połączenie odpowiedniego odżywiania i aktywności fizycznej. Niezależnie od tego czy Twoim celem jest redukcja tkanki tłuszczowej, zbudowanie masy mięśniowej czy po prostu dobre samopoczucie, trening i „czyste” jedzenie są najłatwiejszym sposobem, aby to osiągnąć.

Badanie przeprowadzone na 28 mężczyznach z lekką nadwagą, którzy wykonywali trening siłowy 3 razy w tygodniu przez okres 8 tygodni spowodowało utratę tkanki tłuszczowej o 3 kg, co daje ok. 13% oraz wzrost tkanki mięśniowej o 3 kg, w porównaniu do grupy kontrolnej, która nie uprawiała aktywności fizycznej.

2. Trening obniża ciśnienie oraz usprawnia pracę serca

Aktywność fizyczna znacząco poprawia pracę serca. Ponadto, wielokrotnie dowiedziono że wpływa także na obniżenie ciśnienia, często dużo skuteczniej niż podawane leki. Trening poprawia również pracę tętnic, dzięki czemu usprawnia się przepływ krwi w całym ciele oraz zmniejszają się stany zapalne.

Połączenie wyżej wymienionych korzyści (obniżenie ciśnienia, redukcja stanów zapalnych, lepszy przepływ krwi) redukuje ryzyko chorób serca nawet o 14%.

3. Trening usprawnia pracę hormonów i funkcje reprodukcyjne

Trening, w szczególności siłowy, posiada znacznie większy wpływ na prawidłowe działanie hormonów w naszym ciele, niż tylko podniesienie poziomu testosteronu u mężczyzn. U kobiet, które zbudowały pewien poziom tkanki mięśniowej zaobserwowano poprawę metabolizmu estrogenów, co z kolei przyczynia się do obniżenia ryzyka zachorowania na raka piersi oraz znacznie ułatwia redukcję tkanki tłuszczowej.

Dodatkowo, trening wpływa na zwiększenie wydzielania hormonu wzrostu oraz IGF-1, które są mocno związane z uzyskaniem szczupłej sylwetki. Trening siłowy ma także duży wpływ na regulację hormonów związanych z uczuciem głodu i wykorzystaniem energii w naszym ciele.

Ponadto pomaga w obniżaniu poziomu kortyzolu i hormonów niszczących tkanki, mając tym samym wpływ na pogorszenie funkcji reprodukcyjnych zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.

4. Trening poprawia ogólną wytrzymałość organizmu

Trening siłowy poprawia wytrzymałość zarówno u sportowców, jak i normalnych osób. Ten rodzaj aktywności mocno przyczynia się do redukcji tkanki tłuszczowej u zawodników wytrzymałościowych (kolarze, biegacze długodystansowi), a jak wiemy, lżejszy sportowiec to lepszy sportowiec. Prowadzi to do zwiększenia zdolności organizmu do transportu tlenu do mięśni, a tym samym poprawia ich wytrzymałość i szybkość.

5. Trening poprawia jakość snu i redukuje dolegliwości bólowe

Sen jest jedną z najważniejszych czynności dla człowieka. Wpływa na regenerację organizmu, niwelowanie stresu powstałego w ciągu całego dnia oraz na pracę hormonów. Badania sugerują, że korzyści z poprawy jakości snu są nieocenione. Wpływa on m.in. na: kontrolę glikemii, obniżenie ryzyka cukrzycy, odkładanie się tkanki tłuszczowej oraz zmniejszenie stanów zapalnych.

Częsta aktywność fizyczna jest świetnym sposobem na to, aby nasz sen stał się lepszy. Badanie przeprowadzone na starszych, zdrowych mężczyznach pokazało, że regularny trening poprawił jakość snu o 5%. Dodatkowo, zanotowano że budzili się oni znacznie rzadziej w ciągu nocy.

Możesz wzmocnić to działanie również decydując się na włączenie do swojej suplementacji produktów opartych m.in. o ekstrakt ashwagandha, czy też kwas gamma-aminomasłowy (więcej informacji o jego wpływie znajdziesz w artykule: GABA, czyli top suplement na regenerację).

Ponadto dowiedziono, że regularny trening siłowy w grupie mężczyzn powyżej 50 roku życia przyczynił się do obniżenia odczuwania bolesności aż o 43%. Było to spowodowane przede wszystkim wzmocnieniem siły mięśni, a także zwiększeniem adaptacji na wysiłek, która podnosi próg bólu.

6. Trening wzmacnia kości

Aktywność fizyczna, a w szczególności trening siłowy, jest najlepszym narzędziem, aby zbudować silne i gęste kości. W tym celu należy regularnie trenować w zakresach hipertrofii funkcjonalnej (6-8 powtórzeń) oraz w zakresach siłowych (1-5 powtórzeń). Ponadto, dobrym rozwiązaniem będzie włączenie do treningu ćwiczeń plyometrycznych, czyli różnego rodzaju skoków, a także wykonywanie aktywności z obciążeniem w postaci np. kamizelki obciążeniowej.

Spis treści

Loading...