Jeżeli Twoim celem jest uzyskanie znakomitych efektów, to zapewne przykuwasz dużą uwagę do przeprowadzanych treningów. Kształtujesz siłę, wytrzymałość, szybkość i koordynację umiejętnie dostosowując odpowiednie ćwiczenia.
Łatwo jednak popaść w monotonię, dlatego aby przełamać stagnację zapewne szukasz nowych rozwiązań. To samo dotyczy diety. Przecież jedzenie ryżu z kurczakiem kiedyś może się znudzić. Dlatego jednym z najprostszych, a jednocześnie niezwykle korzystnych dla naszego organizmu sposobów jest dodawanie do posiłków różnych przypraw. Nadają nowe walory smakowe, a wykorzystane w nietypowych kombinacjach mogą całkowicie odmienić najprostsze, kilkuskładnikowe danie. Ale czy wiecie, że niektóre z nich pomagają dodatkowo na regenerację?
1. Kurkuma
Kurkumę najczęściej kojarzysz po charakterystycznym żółtym
kolorze, który często wykorzystywany jest w przemyśle spożywczym
służąc do barwienia żywności. Choć jest to jedna z jej właściwości
przydatna przy tworzeniu wielu dań, to zwracamy na nią uwagę z zupełnie innego powodu.
Kurkuma na przestrzeni ostatnich lat zyskała duże znaczenie przede wszystkim ze względu na swoje silne działanie antyoksydacyjne. Wiele osób wskazuje również, że może pomóc w walce ze zmęczeniem mięśniowym, a także w znacznie lepszej odpowiedzi organizmu na intensywny wysiłek fizyczny.
Jest to przyprawa zyskująca coraz większe znaczenie w świecie sportu. Bardzo często zaleca się włączenie jej do diety, ponieważ może usprawniać regenerację zmniejszając objawy zespołu opóźnionego bólu mięśniowego (DOMS - delayed onset muscle soreness) występującego po zakończeniu wysiłku.
Warto jednak pamiętać, że trening opiera się na przebudowie komórek i powstawaniu nowych. Dlatego silne działanie antyoksydacyjne nie w każdej sytuacji będzie korzystne. Jeżeli jesteś w okresie startów, w którym zależy Ci na sprawnej regeneracji, to jak najbardziej zwiększenie ilości kurkumy będzie dobrym pomysłem. Jeśli jednak Twoim celem jest intensywna przebudowa komórek i doskonałe przygotowanie do startu, to jej stosowanie w większych ilościach może Ci utrudnić uzyskanie pożądanych efektów.
Nie ulega jednak wątpliwości, że kurkuma to idealna przyprawa
pomagająca w usprawnieniu regeneracji. Jej skuteczność wzmacnia
piperyna zawarta w pieprzu czarnym, a najlepsze rezultaty
uzyskuje się w wyniku długotrwałego stosowania.
Możesz stosować ją w czystej postaci, jako element curry lub w suplementach diety, np. Scitec Gold Standard Curcuminoids.
2. Cynamon
Jest to jedna z najbardziej aromatycznych przypraw, która znalazła swoje zastosowanie w wielu różnych dziedzinach. Ceniona jest jednak nie tylko ze względu na nadawanie niepowtarzalnego smaku potrawom, ale także korzystny wpływ na organizm.
Wspomaga regulację gospodarki węglowodanowej, wykazuje działanie przeciwzapalne, a także usprawnia regenerację po bardzo ciężkim wysiłku, dodatkowo łagodząc mięśniowe dolegliwości bólowe. Chroni także przed stresem oksydacyjnym, co ma szczególne znaczenie gdy intensywnie ćwiczysz.
Cynamon to bardzo popularna przyprawa, a ekstrakty z kory cynamonu obecne są w wielu suplementach.
3. Rozmaryn
Ta przyprawa o niepowtarzalnym zapachu znalazła szerokie
zastosowanie nie tylko w kuchni, ale także przemyśle
kosmetycznym.
Stanowi doskonały dodatek do mięs, a i w wielu kosmetykach z półek sklepowych znajdziemy go w składzie. Wykazuje silne właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne oraz chroni przed szkodliwym wpływem wolnych rodników.
Rozmaryn od lat wykorzystywany jest w sporcie. Ogranicza
powysiłkowy ból mięśni, wspomaga układ ruchu oraz działa
regenerująco, także po bardzo intensywnych treningach. Pośrednio
wpływa także na zmniejszenie obrzęków i poprawę cyrkulacji
krwi.
Wielu sportowców stosuje go jako dodatek do kąpieli, w których zapewnia on uzyskanie stanu pobudzenia i orzeźwienia.
Ekstrakt z rozmarynu bardzo rzadko pojawia się w formie suplementów, znacznie popularniejsze są świeże gałązki. Aktualnie możesz go jednak znaleźć w produkcie Amix Opti-Pack Osteo Flex 30pak
4. Imbir
Jest to jeden z popularniejszych produktów stosowanych w celach
regeneracyjnych. Intensywny aromat, charakterystyczny smak, a przede wszystkim bardzo silne działanie przeciwzapalne.
W jednym z badań udowodniono, że włączenie imbiru do diety (2g dziennie) przyczyniło się do odczuwania znacznie mniejszego zmęczenia mięśniowego. Ma to bardzo duże znaczenie dla osób aktywnych fizycznie, szczególnie w okresie intensywnych startów.
Nie oszukujmy się, jeżeli dopiero zaczynasz przygodę ze sportem lub wchodzisz na nowy etap treningów, to bóle mięśniowe są nieuniknione. Dostarczanie jednak imbiru pomoże złagodzić objawy, usprawnić regenerację oraz zadbać o lepsze przygotowanie do kolejnego wysiłku.
W grupie suplementów jest bardzo częstym dodatkiem, choć występuje także w formie monopreparatów, np. Swanson Ginger Root.
Piątek, 23 września 2016