Czy uzupełniać osobno minerały?
Składniki mineralne stanowią ważny element codziennej diety, uczestnicząc w setkach różnych procesów organicznych i odpowiadając za wiele istotnych funkcji. Wśród wszystkich dostarczanych mikroelementów są te bardzo ważne, niezbędne w dużych ilościach i te mniej istotne, bez których jednak nie byłyby możliwe niektóre procesy.
Przykładem ogromnego znaczenia minerałów jest chociażby fakt, że sam tylko magnez bierze udział w powstawaniu około 300 enzymów, odgrywając niezwykle istotną rolę w procesach przemian energetycznych. W tej sytuacji pojawia się pytanie, czy pożywienie jest wystarczającym dostawcą tych składników czy też wskazane bywa ich uzupełnianie za pomocą preparatów.
Minerały i ich zapotrzebowanie
Spośród wielu różnych mikroelementów, jakie powinny trafiać do ludzkiego organizmu sześć wyróżnia się w sposób szczególny. Zaś pojawiające się w ich poziomie niedobory skutkują poważnymi konsekwencjami, włącznie z trwałym uszkodzeniem niektórych narządów a nawet śmiercią w skrajnych przypadkach. Do tej grupy zaliczają się: sód, potas, wapń, magnez, żelazo i cynk.
Jednym z istotnych pierwiastków jest również fosfor, którego dzienne spożycie u osoby uprawiającej sport powinno utrzymywać się na poziomie 3,0-5,8g w ciągu doby. Wymienione minerały posiadają stopień ważności zgodny z wymienioną kolejnością i również w tej kolejności kształtuje się niezbędne dzienne spożycie.
Przeciętna osoba uprawiająca sport regularnie powinna przestrzegać następujących norm:
- sód - 4,6- 6,1g/dobę,
- potas – 9-13g/dobę,
- wapń – 2,0-4,5g/dobę,
- magnez – 300mg/dobę,
- cynk – 16mg/dobę,
- żelazo - 20-30mg/dobę.
Standardowo każdy z tych minerałów powinien być dostarczany w odpowiednio zbilansowanej diecie, bogatej w odpowiednie składniki, w tym między innymi w owoce i warzywa oraz w produkty zbożowe z nieprzetworzonych ziaren.
Składniki mineralne, a suplementacja
Dostarczanie odpowiednich dawek preparatów u osób trenujących jest uzależnione od rodzaju mikroelementu i wielkości zapotrzebowania.
- Sód i potas – to mikroelementy uczestniczące między innymi w przewodnictwie impulsów nerwowych i w przepuszczalności błon komórkowych, a ich właściwy poziom wpływa na skuteczne pobudzanie komórek mięśniowych. Potas kontroluje też syntezę białek i glikogenu sprzyjając regeneracji po wysiłku. Suplementacja sodem jest zbędna z uwagi na to, że jej spożycie w posiłkach i tak jest znacznie wyższe od zalecanych norm. Sód i potas są jednak antagonistami, dlatego przy dużym poziomie sodu poziom potasu spada i wymaga uzupełniania.
- Wapń to pierwiastek, który odgrywa w diecie sportowców bardzo istotną rolę z uwagi na jego znaczenie w odniesieniu do budowy układu kostnego. Narażone na duże obciążenia kości, stawy i ścięgna wymagają solidnego wzmocnienia, aby nie ulegały złamaniom i kontuzjom. Wapń uczestniczy też w procesie skurczu i rozkurzu mięśni, w procesach krzepliwości krwi, przewodnictwie nerwowym. Dzienne zapotrzebowanie pokrywa wysokoenergetyczna dieta na poziomie 5000kcal. Przy mniejszym spożyciu oraz przy dietach białkowych, które negatywnie wpływają na poziom wapnia wskazana jest suplementacja.
- Magnez – uczestniczy w aktywacji ponad 300 enzymów, wśród których znajduje się wiele odpowiedzialnych za pracę mięśni podczas treningów. To również ważny czynnik syntezy i rozpadu ATP, ułatwiający przenoszenie reszt fosforanowych. Mikroelement przyspiesza też syntezę białek pomagając w odbudowie mięśni. Z uwagi na ilość pełnionych funkcji dostarczenie tego pierwiastka w odpowiednich ilościach jest bardzo istotne, dlatego wskazana bywa suplementacja magnezem z dodatkiem witaminy B6.
- Żelazo – w diecie sportowca występuje w ilościach
śladowych, jednak odpowiada ono między innymi za powstawanie
hemoglobiny pośrednio przyczyniając się do przenoszenia tlenu, co w przypadku sportowców jest bardzo istotne i wpływa na wydolność
treningową. Niedokrwistość jest jedną z częstszych dolegliwości
osób aktywnych, dlatego konieczne jest uzupełnianie niedoborów
odpowiednimi preparatami. Za wspomaganiem przemawia też bardzo
niska wchłanialność tego minerału, oscylująca w okolicy
10%.
Powszechnie uważa się, że najzdrowsze są te składniki, których dostarcza sama natura. Jednak biorąc pod uwagę fakt, ze zwiększony wysiłek oznacza nie tylko większe zużycie materiałów budulcowych, energetycznych, a także wypocenie mikroelementów, większość z nich powinna być uzupełniana nie tylko z powodu lepszej wydolności treningowej, ale też z uwagi na dobre zdrowie.
Polecane preparaty mineralne:
Olimp Chela-Mag B6 Forte
60kaps.
Olimp Chela-Mag B6 Forte Shot
25ml
Olimp Chela-Calcium D3
30kaps.
Olimp Chela-Ferr Bio-Complex
30kaps.
BioTech USA Magnesium
120kaps.
BioTech USA Calcium Complete
90kaps.
Olimp Chela-Min Sport Formula
60kaps.
Środa, 15 lipca 2015